شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

رونمایی از مدل پوتین، مدودف در فدراسیون وزنه‌برداری

«سرپرستی» تاکتیک جدید بازمانده‌ها برای بقا

«سرپرستی» تاکتیک جدید بازمانده‌ها برای بقا
رضا عباسپور
رضا عباسپور خبرنگار

علی مرادی، رئیس بازنشسته وزنه‌برداری بعد از ابلاغ بازنشستگی به او، خیلی زور زد تا بتواند با دور زدن قانون بار دیگر برگردد فدراسیون وزنه‌برداری و بنشیند روی کرسی ریاست تا دوره چهارساله‌اش تمام شود. اما رایزنی‌ها و فشاری که او روی مجموعه ورزش گذاشت، به‌خاطر قانون بازنشستگی و پر شدن سنوات او نه تنها فایده و حاصلی برای مرادی نداشت، بلکه تتمه اعتباری را که او بین اهالی وزنه‌برداری و ورزش کشور داشت را نیز زیر سؤال برد.

ایران ورزشی -  علی مرادی، رئیس بازنشسته وزنه‌برداری بعد از ابلاغ بازنشستگی به او، خیلی زور زد تا بتواند با دور زدن قانون بار دیگر برگردد فدراسیون وزنه‌برداری و بنشیند روی کرسی ریاست تا دوره چهارساله‌اش تمام شود. اما رایزنی‌ها و فشاری که او روی مجموعه ورزش گذاشت، به‌خاطر قانون بازنشستگی و پر شدن سنوات او نه تنها فایده و حاصلی برای مرادی نداشت، بلکه تتمه اعتباری را که او بین اهالی وزنه‌برداری و ورزش کشور داشت را نیز زیر سؤال برد. این اتفاق تلخ حالا و بعد از اینکه علی مرادی کاملاً از بازگشت به کرسی ریاست ناامید شده، توسط عوامل و همراهان او همچون نایب رئیس و دبیر فدراسیون جور دیگر طرح‌ریزی و در مسیر وزنه‌برداری پیاده می‌شود.
در طول یک ماه گذشته و بعد از ابلاغ حکم بازنشستگی علی مرادی، رئیس پیشین فدراسیون وزنه‌برداری به او، مرادی و همراهان او در مجموعه مدیریتی فدراسیون وزنه‌برداری خیلی تلاش کردند و به هر دری که توانستند زدند تا مرادی بتواند حداقل تا خاتمه دوره چهار ساله ریاستش در این مجموعه بماند. از این موضوع مهم‌تر برای علی مرادی و اتاق فکر او در فدراسیون وزنه‌برداری، ماندن رئیس بازنشسته فدراسیون برای حضور در مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی و پس از آن کنفدراسیون وزنه‌برداری قاره آسیا و کسب کرسی در این مجموعه‌های تعیین‌کننده بین‌المللی بود. اتفاقی مهم که مرادی و یارانش خیلی برای تحقق آن در طول این 6 سال تلاش کرده بودند تا هر طور شده برای خودشان مثل گذشته جایگاهی در مجموعه‌های بین‌المللی وزنه‌برداری دست و پا کنند. غافل از اینکه او بازنشسته بوده و قانون نه تنها با علی مرادی، بلکه با تمامی بازنشستگانی که موعد خاتمه خدمت آنها در سیستم مدیریتی کشور رسیده نه مماشات دارد و نه شوخی. رئیس بازنشسته وزنه‌برداری البته بعد از ابلاغ حکم، بارها حتی در یکی دو برنامه‌ زنده تلویزیونی که تخصصی این موضوع را پیگیری می‌کرد، صراحتاً اعلام کرده بود که او بازنشسته نیست و بزودی برمی‌گردد سرکارش! اما خیلی طول نکشید که خبری عجیب که البته بیشتر از نگاه اهالی وزنه‌برداری و جامعه ورزش کشور شوخی و طنز به نظر می‌رسید تا واقعیت، توسط برخی رسانه‌های نزدیک به مجموعه فعلی تصمیم‌گیرنده وزنه‌برداری منتشر شد که اتفاقاً سروصدای زیادی هم به‌دنبال داشت. این خبر موضوع «سرپرستی» نایب رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، داود باقری بود. باقری که پزشک عمومی است و تنها بواسطه رفاقت قدیمی با علی مرادی در وزنه‌برداری پله‌های ترقی را تند و سریع در سیستم مدیریتی این مجموعه تا پست نایب رئیسی طی کرد، گویا بلافاصله بعد از اینکه کار را برای رئیس و رفیق بازنشسته خود تمام شده دید، همراه با اعضای اتاق فکر این مجموعه تصمیم گرفتند پروژه‌ای جدید را برای ماندگاری به هر صورت در وزنه‌برداری استارت بزنند. این پروژه دقیقاً چیزی شبیه به بده و بستانی است که سال‌ها در سیستم انتخاباتی و گزینشی پوتین و مدودف در انتخابات ریاست جمهوری کشور روسیه دیده می‌شود. آنها نیز امروز بعد از کنار رفتن علی مرادی و پوچ شدن شانس بازگشت این رئیس بازنشسته به چرخه مدیریت، حالا تلاش دارند تا با قالب کردن نایب رئیس به ذهن و فکر اهالی وزنه‌برداری در این شرایط حساس، از خلأ ایجاد شده (عدم معرفی سرپرست) توسط وزارت ورزش سوء‌استفاده کرده و با جوسازی‌های اینچنینی مثل «سرپرستی باقری» و...، به زعم خود بازی را به سود خود تمام کنند. در نهایت شاید بتوانند این بار با حمایت از نایب رئیس، تتمه باقی‌مانده از سیستم مدیریتی علی مرادی را برای رسیدن به اهداف ترسیم شده در آتیه حفظ کنند. غافل از اینکه هم مسئولان وزارت ورزش اوضاع را رصد می‌کنند، هم خانواده وزنه‌برداری دیگر تمایلی برای همراهی و حضور مجموعه‌ای که با علی مرادی و سیستم فکری و مدیریتی او همراه و همسو بودند، ندارند. بنابراین بهتر است نایب رئیس فدراسیون به جای تلاش بی‌ثمر برای ماندگاری بیشتر، وظایف قانونی‌اش را تا زمان معرفی سرپرست طبق بند 24 اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی، امور جاری فدراسیون را پیش ببرد تا کار وزنه‌برداری و اهالی این رشته زمین نماند. قطعاً این قبیل جوسازی‌های رسانه‌ای دیگر نخ نما شده و جایی در این مجموعه ندارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.