سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲

بحران مالی بعد از وعده درآمد 300میلیاردی

استقلال آجورلو شبیه استقلال مددی؟

استقلال آجورلو شبیه استقلال مددی؟
رضا حمیدی
رضا حمیدی خبرنگار

با اینکه قبل از بازی با ذوب‌آهن گفته شد باشگاه استقلال ضمانت داده بدهی خود به برخی بازیکنان را پرداخت کند اما خبرهایی درباره احتمال شکایت فرشید باقری و پیامدش محرومیت استقلال و حتی تغییر نتیجه (در بازی با ذوب‌آهن) به گوش می‌رسد که نگرانی‌های بسیاری را میان هواداران استقلال به وجود آورد.

به گزارش ایران ورزشی؛ با اینکه قبل از بازی با ذوب‌آهن گفته شد باشگاه استقلال ضمانت داده بدهی خود به برخی بازیکنان را پرداخت کند اما خبرهایی درباره احتمال شکایت فرشید باقری و پیامدش محرومیت استقلال و حتی تغییر نتیجه (در بازی با ذوب‌آهن) به گوش می‌رسد که نگرانی‌های بسیاری را میان هواداران استقلال به وجود آورد. در عین حال باشگاه استقلال در تلاش است بدهی‌های پیشین را پرداخت کند تا در روزهای آتی گرفتار نشود. در همین راستا باشگاه استقلال 45 روز از فدراسیون فوتبال زمان گرفته تا از این بحران بگذرد. بماند که مماشات فدراسیون فوتبال با تیم‌های بدهکار عدالت را در فوتبال ایران زیر سؤال برده اما مسأله مهم‌تر وعده‌های کلانی است که مصطفی آجورلو پیش از شروع لیگ داده بود.
مدیرعامل باشگاه استقلال قبل از اینکه وارد کوران مدیریت در این باشگاه عریض و طویل شود بارها مدعی شد که در این فصل قادر است 300 میلیارد از تبلیغات محیطی درآمد کسب کند اما خبرهای تأیید شده‌ای وجود دارد که این باشگاه فقط 37 میلیارد تومان از اسپانسر پول گرفته؛ رقمی که با وعده مدیرعامل باشگاه استقلال فاصله بسیاری دارد.
آجورلو در هفته‌های آغازین فعالیتش در باشگاه استقلال وعده‌های دیگری هم داده بود. مدیرعامل استقلال در نشستی که با پیشکسوتان باشگاه استقلال داشت، صراحتاً اعلام کرد برای 200 پیشکسوت باشگاه آپارتمان می‌سازد. البته آجورلو آن روزها آدرس نامداری یکی از افرادی که در سال‌های اخیر مبالغی را به باشگاه کمک کرده، داد تا حلقه اصلی واصل به این ماجرا نباشد اما در هر حال بیان آن جمله از زبان مدیرعامل باشگاه استقلال او را نیز وارد این ماجرا کرد تا ساخت آپارتمان برای پیشکسوتان نیز به یکی دیگر از برنامه‌های مالی آقای مدیر تبدیل شود.
اوضاع به حدی حاد شده که فرهاد مجیدی در نشست‌های اخیر تیمش به بی‌پولی استقلال اشاره می‌کند. شاید اگر رفتار مدیرعامل باشگاه استقلال با آقای سرمربی به مانند دیگر مدیران بود، مجیدی از خجالت آجورلو هم درمی‌آمد و حتی حامیانش در صفحات مجازی عرصه را به آقای مدیر تنگ می‌کردند اما در ظاهر دو طرف همچنان روابط مطلوبی دارند که مانع از موضع‌گیری تند سرمربی استقلال شده است.
وضعیت کنونی استقلال از لحاظ امکانات و تزریق پول اما تفاوت آشکاری با دوران مددی و دیگر مدیران استقلال ندارد و شاید عمده دلیلی که سبب شده دامنه اختلافات گسترده نشود، نتایج مطلوبی است که استقلال تا پایان هفته هفدهم کسب کرده است. تردیدی نیست اگر استقلال در وضعیت مناسب فنی هم نبود ملاحظات میان مدیریت و زیرمجموعه از بین می‌رفت اما امیدواری به قهرمانی لیگ بیست و یکم سبب شده بسیاری از اختلافات و دلخوری‌ها پشت نتایج پنهان بماند.
به هر حال لازم است که مدیرعامل باشگاه استقلال به هواداران اعلام کنند فرایندی طی شده که استقلال او نیز از لحاظ مالی تفاوتی با گذشته نداشته و وضعیت مالی باشگاه به گونه‌ای است که حتی پرداخت بدهی 2 میلیاردی به فرشید باقری به تعویق افتاده است. حتی مدیربرنامه‌های این بازیکن نیز بعد از صدور مجوز موقت از سوی فدراسیون فوتبال تأیید کرد که هیچ پولی بابت طلب از باشگاه استقلال دریافت نشده است که این واکنش نشان از عمق مشکلات مالی در باشگاه استقلال دارد.
به هر حال شاید استقلال به نقطه‌ای برسد که حتی فدراسیون فوتبال نیز دیگر نتواند ارفاقی به این باشگاه داشته باشد و دامنه بدهی‌ها به قدری گسترش یابد که تصمیم‌گیران در فدراسیون فوتبال ناچار به اتخاذ جرایم و حتی محرومیت‌هایی برای باشگاه استقلال شوند.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.