چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

از فرجی و نعمتی ناکامل تا سیدجلال آسیب‌پذیر

دفاع پرسپولیس همچنان اشکال دارد

دفاع پرسپولیس همچنان اشکال دارد
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

روییدن 11 گل در دروازه پرسپولیس در 17 دیدار اول این تیم در لیگ بیست و یکم بحث میزان توانایی سرخ‌ها را در امور دفاعی بیش از پیش عمده و حساس کرده است.

ایران ورزشی - روییدن 11 گل در دروازه پرسپولیس در 17 دیدار اول این تیم در لیگ بیست و یکم بحث میزان توانایی سرخ‌ها را در امور دفاعی بیش از پیش عمده و حساس کرده است.
پرسپولیس در شرایطی پذیرای این تعداد گل شده که در کل مسابقاتش (30 بازی) در فصل گذشته بیشتر از 14 گل نخورد و حامد لک در 16 دیدار و بوژیدار رادوشویچ هم در یک بازی کلین‌شیت کردند که گل نخوردن در این تعداد مسابقه برابر با بهترین رکورد در لیگ برتر بود و پیش‌تر توسط همین تیم در یکی از ادوار گذشته این رقابت‌ها به ثبت رسیده بود.
امسال اما خبری از آن استحکام در خط دفاعی قرمزها و بخصوص در مرکز آن نیست و یحیی گل‌محمدی با‌ وجود گذشت 17 هفته از این پیکارهای 30 هفته‌ای هنوز به بهترین ترکیب ممکن و مناسب‌ترین زوج در دسترس برای این نقطه حساس دست نیافته است. بر اثر همین ابهام سرمربی پرسپولیس بارها دفاع میانی تیمش را جابه‌جا و انواع ترکیب‌ها را در آن سنجیده است ولی هیچ یک از آنها چنان ظاهر نشده‌اند که کاور فنی قرمزها آن را بهترین آرایش ممکن بینگارد و همیشه آن را حفظ کند.

از قیاس‌های ناامیدکننده تا پنجره‌های بسته
در این راستا مدتی کوتاه روی زوج فرشاد فرجی و علی نعمتی کار شد و چون این همکاری اطمینان برانگیز از کار در نیامد گل‌محمدی از زوج سیدجلال حسینی پخته‌تر و فرجی سود جست و حتی در بعضی موارد حسینی و نعمتی هم کنار یکدیگر بازی کردند ولی همان‌طور که پیش‌تر آمد این احساس قوت نگرفت که این زوج‌ها جواب می‌دهند و به اندازه کافی توانا هستند. میزان این ابهام‌ها و فقدان اعتماد از آن رو بیشتر می‌شد که حامد لک هم امسال فاقد اطمینان و استحکامی نشان داده که فصل پیش از خود بروز داده بود و تا اینجای کار چند گل بد در لیگ بیست و یکم خورده است. قیاس ترکیب‌های مورد بحث در مرکز خط دفاعی قرمزها با زوج‌های بسیار موفق‌تر فصول قبلی سرخ‌ها که از ترکیب‌هایی مثل «شجاع خلیل‌زاده- حسین کنعانی‌زادگان»، «شجاع - سیدجلال» و «کنعانی- سیدجلال» شکل می‌گرفتند ناکامی قرمزها در تشکیل زوج‌های موفق تازه را عیان‌تر ساخته و سوهانی بر اعصاب مربیان تیم و البته هواداران پرسپولیس بوده که افسوس می‌خورند چرا خط دفاعی مقتدری که دلیل اصلی قهرمانی‌های مکرر سرخ‌ها بوده دیگر قابل شکل‌گیری مجدد نیست.

جایی برای لغزش‌های تازه نیست
با در نظر گرفتن مشکلات مالی باشگاه پرسپولیس، لغزش‌های این تیم در فصل جاری لیگ و البته در نظر گرفتن شرایط استقلال به‌عنوان مهم‌ترین رقیب در راه قهرمانی که خیلی سخت پوئن از دست می‌دهد تشکیل یک دفاع وسط توانا و کم اشتباه تا چه حد می‌تواند برای پرسپولیس در ادامه فصل جاری پراهمیت باشد. زوجی که ترکیب آن ثابت باشد و از هر جهت با قدرت فراوان عمل کند و تغییر در آن الزامی نباشد مگر در روزهایی که سه اخطاره شدن‌ها و مصدومیت‌ها چاره‌ای جز این را باقی نگذارد.
در حال حاضر به نظر می‌رسد نه فرجی با‌وجود سابقه یک سال و نیمه عضویت‌اش عملکرد کاملی در این تیم دارد و نه نعمتی به سطوحی رسیده که پس از گذشت تقریباً دو سوم فصل جاری باید به آن نایل می‌شد. سیدجلال حسینی هم که در کارآیی کافی و تجربه فراوانش شکی وجود ندارد شاید پس از عبور از مرز 40 سال سن همان سرعت عملی را نداشته باشد که 10 سال پیش و حتی در دو سه فصل گذشته از آن بهره می‌برد و اقتضای سن البته او را آسیب‌پذیرتر از گذشته هم کرده است. اینها معادلات دشواری است که در راه تشکیل یک خط دفاعی قوی پیش روی گل‌محمدی و حمید مطهری خودنمایی می‌کند و به نظر نمی‌رسد که سایر نفرات تیم منجمله دو بازیکن تاجیکستانی که پس از مدت‌ها بلاتکلیفی سرانجام از40 روز پیش برای قرمزها به میدان آمده‌اند، قادر به رفع و ترمیم آن باشند. حتی با استفاده از سیستم سه دفاعه در دو مقطع و همین بازی آخر مقابل نساجی نیز مشکلات خط دفاعی آشکار بوده و پرسپولیس ضمن باز شدن دروازه‌اش موقعیت‌های دیگری هم به حریف خود داد که گویای باقی ماندن مشکلات تا این مقطع فصل است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.