یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱

بی‌توجهی به قهرمان‌های کشتی فرنگی

خواب سنگین شیرازی‌ها

خواب سنگین شیرازی‌ها
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

کشتی فرنگی در ایران با وجود قدمت زیادی که دارد اما دوران درخشش در جهان و المپیک به دو دهه اخیر می‌رسد و در این مدت اندک، قهرمانان زیادی از این رشته به دنیا معرفی شدند. دو تن از این قهرمانان که در سال‌های اخیر به برندهای کشتی تبدیل شدند و بسیار در رسانه‌های داخلی و خارجی دیده شدند و مدال‌های مهم و ارزشمندی را از مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های المپیک کسب کردند، برادران ‌گرایی بودند.

ایران ورزشی -  کشتی فرنگی در ایران با وجود قدمت زیادی که دارد اما دوران درخشش در جهان و المپیک به دو دهه اخیر می‌رسد و در این مدت اندک، قهرمانان زیادی از این رشته به دنیا معرفی شدند. دو تن از این قهرمانان که در سال‌های اخیر به برندهای کشتی تبدیل شدند و بسیار در رسانه‌های داخلی و خارجی دیده شدند و مدال‌های مهم و ارزشمندی را از مسابقات قهرمانی جهان و بازی‌های المپیک کسب کردند، برادران ‌گرایی بودند. محمدرضا و محمدعلی دو برادر دوست‌داشتنی در کشتی فرنگی هستند که در سال‌های اخیر با کشتی‌های دیدنی که به نمایش گذاشتند، قلب علاقه‌مندان به کشتی را فتح کردند. محمدرضا با طلای المپیک که با کنار زدن فرانک استابلر نامدار به دست آورد و طلای قهرمانی جهان در نروژ که  با اجرای فنون بالا و زیبا کسب کرد، سومین کشتی‌گیر تاریخ است که هم قهرمان جهان شده و هم قهرمان المپیک. یعنی در تاریخ 80 یا 90 ساله کشتی فرنگی فقط سه نفر توانستند به این مهم برسند که یکی از آنها محمد‌رضا‌ گرایی است. در کنار او محمدعلی‌ گرایی قرار دارد که از جهانی 2017 پاریس درخشش را شروع کرد و سه برنز جهان را دارد و در این سال‌ها چنان کشتی‌های جذاب و تماشایی را به نمایش گذاشته که چند بار مورد توجه اتحادیه جهانی قرار گرفت و لقب شاهین و سنجاب پرنده را از سوی این اتحادیه به خودش اختصاص داده است. سنجاب پرنده که در المپیک توکیو توسط محمدعلی ‌گرایی و در مصاف با کشتی‌گیر کرواسی به نمایش گذاشته شد، به تلویزیون امریکا هم رسید و سوژه پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی دنیا شد اما ظاهراً هیچ کدام از اینها قرار نیست مسئولان ورزشی و سیاسی شیراز را از خواب سنگین غفلت بیدار کند.
هر چقدر این دو کشتی‌گیر در دنیا دیده شدند، در شیراز مورد بی‌مهری قرار گرفتند در حالی‌ که بیش از هر جا باید در زادگاه و شهرشان مورد توجه قرار می‌گرفتند. فنونی که این دو برادر در جهانی نروژ به نمایش گذاشتند و با آن یک طلا و یک برنز صید کردند و قلب میلیون‌ها علاقه‌مند به کشتی را تسخیر کردند اما ظاهراً برای رسیدن به دل مسئولان شیراز این درخشش ها کافی نبوده. عجیب است که مسئولان ورزشی و سیاسی شیراز که وظیفه رسیدگی به این قهرمانان را دارند و پست‌ها و مسئولیت‌هایی را که به دست آوردند و صد البته حفظ این مسئولیت‌ها زیر سایه همین درخشش‌ها بوده حالا در اتاق خود نشسته‌اند و نمی‌پرسند که با گذشت 4 ماه از بازی‌های المپیک اینها کجا هستند و چه می‌کنند.
اینقدر اوضاع خراب است که وقتی در گفت‌و‌گو با محمدعلی ‌گرایی پای صحبت درباره توجهات و مشکلات به میان می‌آید، کاملاً ناامید از شرایط است و می‌گوید دیگر حرف زدن در این‌باره فایده ندارد: «گلایه‌های ما از بی‌توجهی مسئولان شیراز دیگر به یک کار عادی و روزمره تبدیل شده و ظاهراً فایده‌ای هم ندارد. خسته شدیم از بس که حرف زدیم و به جایی هم نرسید.»
باید هم حرف زدن درباره مشکلات این دو قهرمان بی‌فایده باشد وقتی هنوز جوایز بازی‌های آسیایی جاکارتا را نگرفته‌اند اما در حال آماده شدن برای حضور در بازی‌های آسیایی هانگژو چین هستند.
محمدرضا ‌گرایی هم اوضاع بهتری نسبت به محمدعلی ندارد و می‌گوید در این 4 ماه حتی نتوانستیم مسئولان شهر را ببینیم. ظاهراً در همان روزهای نخست بعد از المپیک و جهانی آمدند و چند تا عکس گرفتند و رفتند. البته شاید 4 ماه هم زمان زیادی برای تحقق وعده‌ها نباشد، بخصوص برای کسانی که در 4 سال نتوانستند دو آپارتمانی که برای بازی‌های آسیایی جاکارتا وعده داده بودند را برای این دو قهرمان آماده کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.