چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

دولت قبل تله خصوصی‌سازی را برای سرخابی‌ها گذاشت

واعظ آشتیانی: نمره خاصی به آجورلو نمی‌دهم

واعظ آشتیانی: نمره خاصی به آجورلو نمی‌دهم
مهدیه دریابیگی
مهدیه دریابیگی خبرنگار

این روزها حواشی استقلال را احاطه کرده است، از سرباز شدن دو مدافع این تیم که در فصل جاری ستاره‌های بی‌چون و چرای استقلال بودند تا اخراج کاپیتان این تیم و اختلافات درون تیمی استقلال که به شکل خودزنی خودش را نشان داده است، اما آنچه به تازگی استقلال را به همراه رقیب قدیمی‌اش (پرسپولیس) دچار چالش کرده، وارد شدن به بورس و بحث خصوصی‌سازی دو تیم است که در باور هیچ کس این اتفاق نمی‌گنجد!

ایران ورزشی - این روزها حواشی استقلال را احاطه کرده است، از سرباز شدن دو مدافع این تیم که در فصل جاری ستاره‌های بی‌چون و چرای استقلال بودند تا اخراج کاپیتان این تیم و اختلافات درون تیمی استقلال که به شکل خودزنی خودش را نشان داده است، اما آنچه به تازگی استقلال را به همراه رقیب قدیمی‌اش (پرسپولیس) دچار چالش کرده، وارد شدن به بورس و بحث خصوصی‌سازی دو تیم است که در باور هیچ کس این اتفاق نمی‌گنجد! درباره مسائل پیش آمده خصوصاً بحث وارد شدن دو باشگاه سرخابی در بورس با واعظ مدیرعامل سابق استقلال همکلام شدیم، فردی که اصلاً باور ندارد استقلال و پرسپولیس در ماجرای خصوصی‌سازی موفق شوند.

این روزها بحث خصوصی‌سازی و ورود دو تیم استقلال و پرسپولیس به بورس جدی شده است، هر چند که هیچ کس باور ندارد این اتفاق به سرانجام برسد، نظر شما در این خصوص چیست و چقدر فکر می‌کنید این تصمیم شکل جدی به خود بگیرد؟
بنده به صراحت اعلام کردم خصوصی‌سازی برای دو باشگاه و بردن دو تیم در فرابورس و یا بورس چالش‌های خاص خودش را دارد و اعتقاد دارم دولت قبلی که این بحث را شروع کرد دقیقاً یک بازی سیاسی را راه انداخت و یک باری را روی دوش دولت آینده (دولت فعلی) گذاشت. متأسفانه مسئولان ورزش کشور هم در تله‌ای که دولت قبلی گذاشت، افتادند. اما نکته اینجا است که اگر ما بودجه کل کشور را به این دو باشگاه اختصاص دهیم، مشکل مدیریتی همچنان پابرجا خواهد ماند. یکی از مسائل مهم مدیریتی چگونگی درآمدزایی و شناسایی درآمدهای پایدار است. در بخش درآمدزایی یک بخش درآمد پایدار داریم و یک بخش درآمد ناپایدار که در هر دوی آنها باید چانه‌زنی اقتصادی داشته باشیم. اما در حوزه فوتبال افرادی داریم که کل بودجه کشور را به آنها اختصاص دهیم و آنها بتوانند تولید ثروت کنند و اقتصاد باشگاه را به سمت و سویی ببرند که دیگر نیازی به کمک دولت نداشته باشند؟ در هر صورت و فارغ از هر چیزی، متولیان این امر در تله‌ای افتادند که دولت قبلی برای آنها قرار داد. حتی هفته قبل شاهد آن بودیم که امام جمعه تهران هم اشاره به این نکته داشت که در این امر خطای راهبردی و استراتژی ایجاد نشود که سرمایه بزرگ به بازی گرفته شود که به نظر من حرف ایشان درست و منطقی بود.
پس شما اعتقاد دارید که این مسأله خصوصی‌سازی و ورود به بورس هیچ کمکی به دو باشگاه سرخابی نمی‌کند و فقط سرمایه‌ها هدر می‌رود؟
بله، دقیقاً همین طور است. من نگران این بحث خصوصی‌سازی هستم که فقط یک هزینه‌تراشی برای دولت سیزدهم باشد. جالب اینکه مدیرعامل فرابورس هم در مصاحبه خود به این نکته اشاره کرد که در مسیر واگذاری سرخابی‌ها مشکلاتی هست که باید حل شود. این‌طوری نیست که سازمان خصوصی‌سازی گام اول را بردارد و بعد سازمان فرابورس هم تمکین کند. سازمان فرابورس شرایط خودش را دارد و برای ورود هر شرکت در بورس باید مراحلی طی شود. نکته مهم این است آقایان آدرس‌های غلط می‌دهند و چون این دو باشگاه میلیون‌ها طرفدار دارند به این نکته اشاره می‌کنند که اگر این اتفاق بیفتد چنین می‌شود و چنان می‌شود. من اعتقادم این است که ‌ای کاش دولت سیزدهم قربانی دولت قبلی نمی‌شد. ای کاش دولت جدید در این زمینه مطالعه بیشتری می‌کرد. به نظرم دولت جدید اسیر جوسازی دولت قبلی شد، کارناپخته‌ای که از سال 88 کلید خورد. مشکلاتی در سر راه این کار وجود دارد که به شخصه آینده روشنی برای واگذاری سرخابی‌ها نمی‌بینیم. اگر مدیرعامل فرابورس از موانع در سر راه صحبت می‌کند یعنی مشکلاتی هست که این امر به مصلحت نیست، اما آقایان فقط می‌خواهند بگویند ما هم حرفی برای گفتن داریم! اما فردا هیچ مسئولیتی را در قبال این مسأله قبول نمی‌کنند و حرف‌هایی که می‌زنند فقط شعار است.
مسأله دیگری که این روزها مطرح می‌شود و استقلال از آن بدون شک ضرر خواهد دید، حذف دو بازیکن به‌دلیل مشکل سربازی است، نظر شما در این خصوص چیست؟
وقتی قراردادی با بازیکنی بسته می‌شود باید به همه این نکات توجه شود، این‌طور نیست که به یکباره متوجه شوند بازیکنشان مشمول خدمت سربازی است و از اول باید در مورد آن فکری می‌کردند.
خیلی‌ها توقع داشتند آقای آجورلو این مشکل را حل کند.
کاملاً خواسته غیرمنطقی است. سازمان نظام وظیفه با کسی شوخی ندارد و قانون برای همه یکی است.
این روزها این بحث مطرح می‌شود که چرا وحید امیری معافیت پزشکی گرفته اما در سطح ملی بازی می‌کند، این نکته نشانگر تناقض و یا ماست‌مالی کردن نیست؟
نمی‌توانیم یکطرفه قضاوت کنیم. ممکن است فردی از نظر پزشکی تشخیص دهند که خدمت سربازی برای او مشکل جدی ایجاد می‌کند اما بتواند ورزش کند. اطمینان داشته باشید سازمان نظام وظیفه با کسی تعارف ندارد.
مدیریت آقای آجورلو را تاکنون چطور ارزیابی می‌کنید؟
من اعتقاد دارم در باشگاه سرخابی هر چقدر مفید صحبت کنی به تیمت کمک خواهی کرد، اما به این معنا نیست که بموقع صحبت نکنی. چطور می‌شود که تمام اطلاع‌رسانی‌های باشگاه را به معاون حقوقی سپرده‌اند و سمیعی در خصوص همه چیز صحبت می‌کند؟
به‌عنوان آخرین سؤال. اخراج وریا را چطور ارزیابی می‌کنید؟
این تصمیم فرهاد است و باید به آن احترام گذاشت، حالا وریا کاپیتان است که باشد. تازه او باید الگوی جوان‌ترها باشد. باشگاه در این مورد مصلحت دانسته که اخراج کاپیتانش را رسانه‌ای کند و نمی‌شود در این مورد انتقادی داشته باشیم.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.