دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

گوهری خوب است اما تجربه ندارد

از این ریسک‌ها نکن!

از این ریسک‌ها نکن!
وصال روحانی
وصال روحانی خبرنگار

نمایش نه چندان مطمئنی که احمد گوهری در نخستین بازی‌اش برای قرمزهای تهرانی ارائه داد، تأکید تازه‌ای بر این واقعیت مسلم بود که این مقطع حساس از فصل زمان مناسبی برای ریسک‌های بزرگ نیست.

ایران ورزشی -  نمایش نه چندان مطمئنی که احمد گوهری در نخستین بازی‌اش برای قرمزهای تهرانی ارائه داد، تأکید تازه‌ای بر این واقعیت مسلم بود که این مقطع حساس از فصل زمان مناسبی برای ریسک‌های بزرگ نیست. درست است که دوشنبه‌شب 9 اسفند پرسپولیس بازی بسیار مهم‌اش با مس رفسنجان را در هفته بیستم لیگ برتر فوتبال کشور با نتیجه یک-3 فتح کرد اما همیشه پیش نمی‌آید که شما سه گل بزنید و گاهی یک گل خورده هم برای باختن کفایت می‌کند. شاید گوهری روی تک گلی که قرمزها خوردند، مقصر اصلی نبوده باشد و وی کلاً دروازه‌بان خوب و شایسته‌ای است اما او در طول تمام 90 و چند دقیقه‌ای که این بازی در ورزشگاه آزادی تهران جریان داشت، لرزش‌ها و تردیدهایی آشکار در اقدامات و واکنش‌های خود داشت و مشخص بود که ترسیده و تحت تأثیر محیط (با وجود خالی بودن ورزشگاه و فقدان تماشاگر) قرار گرفته است. این گونه ترس‌ها و هماهنگ نبودن با شرایط سخت روانی برای بازیکنان تازه‌وارد پرسپولیس (و همین طور استقلال) کاملاً عادی است و جای حیرت ندارد. آنچه غیرعادی است و موجب حیرت می‌شود، این است که در این مقطع سرنوشت‌ساز فصل کادر فنی قرمزها بدون هیچ مقدمه قبلی به یک عضو تازه تیم خود که هیچ تجربه‌ای حتی در بازی‌های دوستانه باشگاه جدیدش ندارد، بازی بدهند و دست به یک خطرجویی بزرگ بزنند. آن هم در شرایطی که در هفته‌های پایانی لیگ هر امتیاز کسب کرده یا هدر رفته می‌تواند اسباب قهرمان شدن یا نشدن یک تیم مدعی شود و دستاوردهای قبلی را به باد بدهد و گران‌تر از هر چیزی تمام شود که به تصور می‌آید.

خودزنی آشکار
حامد لک البته در این فصل همانی نبوده است که فصل پیش دیدیم و به لطف 16 کلین‌شیت، عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ بیستم را به حق از آن خویش کرد ولی هر چه باشد، او در زمینه ایستادن درون دروازه سرخ‌ها پیشینه‌ای یک سال و 8 ماهه را برای خود جور کرده و به تبع آن، با فشارهای روانی این قضایا بسیار بیشتر از گوهری آشنا است. او می‌تواند گل مفت بخورد و امسال تعداد این گونه گل‌ها که در دروازه وی روییده، کم نبوده اما هرگز دچار دغدغه و استرسی نمی‌شود که سنگربانان و کلاً هر بازیکن تازه‌ای در دو باشگاه بزرگ پایتخت با آن مواجه می‌شود و بیلان و کیفیت کار او را در هفته‌ها و ماه‌های نخستین کارش در این دو باشگاه نازل می‌سازد. رویکرد به هر دروازه‌بان فاقد عنصر تجربه و غیربرخوردار از پیشینه حداقل 6 ماه حضور در دیدارهای رسمی پرسپولیس اگر یک خودزنی آشکار نباشد (که قطعاً هست) اقدامی تأثیرگذار در تقویت رقبا و کسب نتایجی بهتر برای آنها به شمار می‌آید و به هیچ روی نباید گرد آن گشت و وارد این وادی‌ها شد.

آیا یک جلسه تنبیه کافی است؟
سؤال آخر و مهم‌تر از ابهام‌های قبلی این است که اگر گوهری در حال حاضر بهتر از لک است، آیا کادر فنی پرسپولیس جرأت دارد در دربی روز 26 اسفندماه هم که سرنوشت قهرمانی را تا حد زیادی تعیین می‌کند، به گوهری روی بیاورد. ناگفته پیدا است که در آن دیدار باز لک درون دروازه خواهد ایستاد زیرا گوهری زیر فشار روانی مفرط آن مسابقه به شدت لرزان خواهد شد. وقتی قرار است دروازه‌بانی در شهرآورد نفر ثابت باشد، باید در یکی، دو دیدار رسمی قبل از آن بازی هم حتماً به میدان آید تا از «شرایط مسابقه‌ای» دور نماند. با این حساب و با توجه به اینکه فقط دو بازی دیگر تا دربی مانده، آیا یحیی گل‌محمدی و دستیارانش بر این باور هستند که فقط با یک بار نشاندن حامد روی نیمکت، تلنگر سنگین و لازم را به او زده و وی را احیا کرده و از نو به سوی شرایط مطلوب سوق دهند؟!

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.