پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹

به بهانه محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات

اسم این وضعیت ورشکستگی هم نیست

اسم این وضعیت ورشکستگی هم نیست
فرشاد کاس‌نژاد

پرسپولیس و استقلال به بدترین روزگار اقتصادی تاریخ خود رسیده‌اند و ورشکستگی واژه‌ای نیست که وضعیت را تشریح کند. چون هر ۳ نوع ورشکستگی -عادی، به تقلب و به تقصیر- مفهوم اقتصادی خود را دارد و به اندازه وضعیت باشگاه‌داری در ایران بی‌معنا نیست.

محرومیت پرسپولیس از دو پنجره نقل و انتقالات همان خبری بود که دیروز همه منتظرش بودند، از جمله خبرهایی که در فوتبال ایران عادی و روزمره شده است.
تصور کنیم که پرسپولیس در یک ماه آینده حدود ۲۵ میلیارد تومان به برانکو ایوانکوویچ پرداخت می‌کند تا جرایم فیفا به سمت کسر ۶ امتیاز و سقوط به دسته پایین‌تر نرود. اما یادمان نرود که طلب ۸۰۰ هزار یورویی برانکو ممکن است تا یک ماه دیگر با کاهش بیشتر ارزش ریال، رقمی بیشتر از ۲۵ میلیارد تومان باشد. هر چه هست، حتی پرداخت این مبلغ نه به معنای پایان مشکلات پرسپولیس، بلکه به معنای لحظه‌ای فرار از یک مسیر تاریک است.
پرسپولیس فقط به برانکو ایوانکوویچ بدهکار نیست. رقمی سنگین‌تر را به گابریل کالدرون و همکارانش بدهکار است که تا صدور رای پرونده آن شکایت‌ها هم فرصت چندانی باقی نمانده، و مبالغی دیگر به چندین بازیکن. اما ببینیم پرسپولیس در همین ماه‌ اخیر که می‌دانست چه کار سختی برای پرداخت مطالبات برانکو دارد، چه مسیری را طی کرده است؟ آیا خریدن و خریدن و خریدن به گزاف دیگر در پرسپولیس تکرار نمی‌شود؟ آیا باشگاه پرسپولیس با درک موقعیت خود و در آستانه محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات رفتار خود را تغییر داده است؟ پاسخ روشن است: خیر.
بحران پرسپولیس برای پرداخت مطالبات برانکو ایوانکوویچ خیلی زود تکرار خواهد شد، در موقعیت‌هایی سخت‌تر، با دلار و یوروی گران‌تر، با رای‌های فیفا که شاید هر بار جدی‌تر شود و تکراری شدنش به سخت‌گیرانه‌تر شدن آن منجر شود. پرسپولیس به فرض پرداخت مطالبات برانکو نفس راحت نمی‌کشد، بلکه مجبور است تا تصمیمات بعدی‌اش را مرور کند تا ببیند کجا و در کدام قراردادها چندین و چند میلیارد بدهی دیگر به جا گذاشته است.
عجبا که درباره پرسپولیس و استقلال در این موقعیت مشابهی که دارند، درباره خصوصی‌سازی و ورود به بازار سرمایه بحث می‌شود و این بحث‌ها پایانی هم ندارد. هر بار تاریخ تازه‌ای تعیین می‌شود و هر بار خبر تازه‌ای می‌رسد و هیچ اطلاعات دقیق و قابل فهم درباره چگونگی این انتقال مالکیت و تغییر شیوه در دسترس نیست.
پرسپولیس و استقلال به بدترین روزگار اقتصادی تاریخ خود رسیده‌اند و ورشکستگی واژه‌ای نیست که وضعیت را تشریح کند. چون هر ۳ نوع ورشکستگی -عادی، به تقلب و به تقصیر- مفهوم اقتصادی خود را دارد و به اندازه وضعیت باشگاه‌داری در ایران بی‌معنا نیست.
بعید است با فرمول موجود باشگاه‌داری در ایران، با تصمیمات رایج مدیران منتصب و با الگوهای عجیبی که در باشگاه‌داری ایران جا افتاده‌اند و کسی حاضر نیست قدمی خلاف این جهت بردارد، راه نجاتی برای این باشگاه‌ها پیدا شود. عجبا از اینکه همین باشگاه‌ها همچنان از وعده‌ها ابایی ندارند.
آخرین خبر از اخبار باشگاه‌های ایرانی محرومیت از دو پنجره نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس است اما همه به شنیدن چنین خبرهایی عادت کرده‌اند و این مخمصه‌ها برای باشگاه‌ها نیز عادی‌سازی شده است. همیشه راه و دریچه‌ای عجیب و ناشناخته باز می‌شود و مدیران راه فرار را پیدا می‌کنند تا با بحران بعدی مواجه شوند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.