دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

به عقب برگردم، شاید وزنه‌بردار شوم

پیمان ماهری پور: همه دارو مصرف می‌کنند اما اسم بدنسازی بد در رفته

پیمان ماهری پور: همه دارو مصرف می‌کنند اما اسم بدنسازی بد در رفته
محسن وظیفه
محسن وظیفه خبرنگار

سال 1400 ورزشکاری در ایران چهره شد که شاید خیلی به اندازه کاری که کرده بود دیده نشد. پیمان ماهری‌پور ورزشکار ‌پاورلیفتینگ‌کار ایران برای اولین بار توانست در روسیه مدال طلای قوی‌ترین مردان جهان را کسب کند.

به گزارش ایران ورزشی؛ سال 1400 ورزشکاری در ایران چهره شد که شاید خیلی به اندازه کاری که کرده بود دیده نشد. پیمان ماهری‌پور ورزشکار ‌پاورلیفتینگ‌کار ایران برای اولین بار توانست در روسیه مدال طلای قوی‌ترین مردان جهان را کسب کند. او تنها ورزشکار ایرانی است که دو بار در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان شرکت کرده. البته او به دفعات به این رقابت‌ها دعوت شده اما بنا به مشکلات خروجی نتوانسته در مسابقات حضور داشته باشد. حالا او گزینه مناسبی است تا درباره نقش داروها در داشتن چنین عضلات قوی توضیح بدهد. هر چند که او اعتقاد دارد به دارو ربط ندارد و مصرف هورمون‌ها بیشتر مخرب است تا این‌که مفید باشد: «هیچ وقت نمی‌شود با مصرف دارو کسی مثل هادی چوپان یا علی تبریزی شود. داروها فقط بیماری به همراه دارند و به خاطر همین است که الان در بدنسازی خیلی‌ها با بیماری‌های مختلف از جمله نازایی روبه‌رو هستند.»

قهرمان بنام قوی‌ترین مردان که شاید خیلی از مردم هم آشنا به موفقیتش نیستند.
از سال 82 وارد ورزش شدم و قهرمان مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور در رده نوجوانان و جوانان شدم. با مربیانی مثل عاطفی مهر و اسرافیل دودانگه هم کار کردم اما عاشق عضله بودم؛ عشق پشت بازو داشتم و همین باعث شد تا بدنسازی را هم در کنار کشتی شروع کنم. همان اوایل شروع بدنسازی؛ در هفته یک جلسه کشتی می‌رفتم و بقیه وقتم را بدنسازی کار می‌کردم. با بدن نچرال و بدون دارو در بدنسازی بدن خوبی را ساختم و به همین خاطر خیلی‌ها به من پیشنهاد دادند که وارد بدنسازی شوم.
اصلیتی اردبیلی داری؟
    بله متولد اردبیل هستم اما در نازی‌آباد بزرگ شدم.
چرا با وجود قهرمانان بزرگی مثل حسین رضازاده، سجاد انوشیروانی و سعید علی‌حسینی و البته فیزیک مناسبی که داشتی، وزنه‌برداری را انتخاب نکردی؟
    همیشه عاشق کشتی بودم. در نازی‌آباد هم ورزش اول کشتی بود و بعد هم فوتبال. اصلاً سالن وزنه برداری در نازی‌آباد وجود ندارد که بخواهم این ورزش را پیگیری کنم. ضمن اینکه باید وزنه‌برداری را از دوران خردسالی شروع کرد تا با تکنیک این ورزش آشنا شد ولی من از 15 یا 16 سالگی ورزش را شروع کردم.
بعد اولین ورودت هم با قوی‌ترین مردان بود؟
پیگیر مسابقات قوی‌ترین مردان شدم؛ خیلی درست نمی‌دانستم که باید با ادوات مسابقه چطور کار کنم اما پیگیر شدم؛ در چهاردانگه مسابقات قوی‌ترین مردان برگزار می‌شد. گفتند وسایلی که قهرمانان بلند می‌کردند را جابه‌جا کن که من تا خط پایان بردم. بعد از اتمام مسابقات گفتند این وسایلی که جا‌به‌جا کردی 400 کیلو وزن داشت!
از همان جا استارت ورود حرفه‌ای به این ورزش خورد؟
    دقیقاً از همان‌جا گفتند که با یک مربی حرفه‌ای کار کنم. با آقای بابک غضبانی همان‌جا صحبت کردم که گفت اکباتان باشگاه دارد و قرار شد که از فصل بهار تمریناتم را شروع کنم. سال 89 شروع کردم و از همان سال هم در قوی‌ترین مردان شرکت کردم.
بدن را هم با دارو برای قوی‌ترین مردان ساختی؟
   بدنم کاملاً نچرال بود. ابداً برای بدنم دارو و هورمون استفاده نکردم. البته شاید کمی کراتین استفاده ‌کردم اما ژنتیک بدنم جوری بود که راحت این ادوات را جابه‌جا می‌کردم.
درخشش در قوی‌ترین مردان از چه سالی شروع شد؟
سال 92 آقای نعمت جلالی نفر دوم ایران در قوی‌ترین مردان بود که حریف تمرینی او شدم. تمرین کردن در کنار جلالی خیلی به من کمک کرد تا اینکه سال 93 در حضور ستاره‌هایی چون دارابی و چند نفر دیگر نفر اول قوی‌ترین مردان ایران شدم.
ولی از همان موقع در لیفت تبحر خاصی داشتی!
    بله، از همان ابتدا پاورلیفتینگ را تبحر داشتم و در لیفت کردن قوی بودم. قبل از من رکورد لیفت در اختیار محراب فاطمی، نعمت جلالی و یکی دو نفر دیگر بود که 360، 5/362 و 370 کیلوگرم زده بودند اما سال 94 در مسابقات اصفهان 380 کیلوگرم را لیفت کردم که در ایران رکورد بی‌نظیری بود.
بعد هم وارد رکورد‌زنی در مسابقات جهانی شدی؟
همان سال 94 در مسابقات آماتورهای جهان با 370 کیلوگرم اول شدم که اتفاق مهمی برای من بود ولی همچنان نیاز داشتم که در ایران بتوانم بدرخشم. سال 95 باز هم به قوی‌ترین مردان رفتم که با عنوان بدون محدودیت برگزار شد که در حضور نفراتی مثل قیطاسی و مسن‌آبادی اول شدم.
بعد از این قهرمانی‌ها برای قوی‌ترین مردان جهان دعوت شدی؟
بله، سال 2017 برای مسابقات قوی‌ترین مردان جهان دعوت شدم.
قبل از شما هم چند نفر از ایران به این مسابقات دعوت شده بودند.
   بله ولی بیشتر آنها در ایران ساکن نبودند. به طور مثال سلطان بحطایی از انگلیس رفت ولی رضا قرایی تنها کسی بود که در ایران بود و برای این مسابقات دعوت شد.
شما بعد از حضور در قوی‌ترین مردان ایران در سال 97 راهی این رقابت‌ها شدی.
  بله البته در قوی‌ترین مردان در آن سال واقعاً حقم را خوردند. در حالی ‌که به فینال مسابقات رسیده بودم به یکباره تصمیم گرفتند که چند آیتم تغییر کند. دقیقاً همان‌هایی بودند که من در آن تخصص داشتم. به هر شکل رفتم به مسابقات که تری هالند نامدار برایم کری خوانده بود که له می‌کنم و این حرف‌ها ولی رفتم اگر چه به فینال نرسیدم اما تری هالند را حذف کردم.
در تمام این مدت به مسابقات قوی‌ترین مردان رفتی و این در تمرینات لیفت تأثیر نداشت؟
چرا، خب برای قوی‌ترین مردان باید چند آیتم را تمرین می‌کردم و همین تمرکز را از روی لیفت برمی‌داشت.
با وجود این بیشترین موفقیت را هم در لیفت به دست آوردی.
سال 2017 به مسابقات حرفه‌ای روسیه رفتم که 380 کیلوگرم را به 400 ارتقا دادم ولی سه سال پیاپی برای قوی‌ترین مردان دعوت شدم که هر سه بار را امریکا به من ویزا نداد؛ سال 2019، 2020 و 2021 که هر  سه سال را به من ویزا ندادند و من هم تمرکزم را گذاشتم روی لیفت و همین شد که به یکباره در تمرینات 490 کیلوگرم را زدم.
با این رکورد برای مسابقات حرفه‌ای انگلستان دعوت شدی؟
   بله دعوت شدم. مسابقات 50 هزار دلاری در انگلستان بود که ویزا ندادند.
چرا این همه مشکل برای دریافت ویزا داشتی؟
    امریکا که یک سال گفت ترامپ اجازه نمی‌دهد و برای دو سال بعد هم تقریباً همین داستان بود و خیلی هم پیگیر نبودند و فقط دعوت می‌کردند اما اینقدر دیر دعوتنامه می‌آمد که فرصتی برای اقدام به ویزا نبود ولی انگلستان داستانش فرق می‌کرد.
چه فرقی می‌کرد؟
  برای انگلستان از داخل ایران نامه زدند و گفتند که به انگلیس بروم دیگر برنمی‌گردم! آمار غلط دادند وگرنه انگلیس می‌توانستم بروم. حتی وقتی برای کارهای دریافت ویزا رفتم علی دایی را هم در سفارت دیدم که گفت هر کمکی بخواهی انجام می‌دهم اما ایمیل‌هایی ارسال شده بود که به طور کل حضورم را با مشکل روبه‌رو کرد.
بعد از مسابقات انگلیس ماجرای مسابقات روسیه پیش آمد؟
  بله ماخاروف روس که در انگلیس خوش درخشیده بود، برای مسابقاتی که در کشورش برگزار می‌شد، برای مدال طلا حساب کرده بود. برای این مسابقات وزن 477 کیلوگرم را انتخاب کردم که راحت هم لیفت کردم.
ولی کار سخت و دشوار شد؟
    بله خب ماخاروف نمی‌خواست در کشور خودش بازنده باشد. به خاطر همین هم 480 کیلوگرم را لیفت کرد که من هم مجبور شدم 481 را لیفت کنم. خیلی سختی کشیدم و فشار زیادی را تحمل کردم. عنبیه چشمم آسیب دید اما باید این وزنه را لیفت می‌کردم. در ادامه هم ماخاروف سعی کرد وزنه 482 کیلوگرم را لیفت کند که ناکام ماند تا مدال طلا به من برسد.
این مسابقات عنوان قهرمانی جهان را داشت؟
ببینید چون با لباس زدم؛ مدال طلای جهان در قوی‌ترین مردان به من رسید که تا قبل از این نداشتیم.
چقدر جایزه نقدی داشت؟
10هزار دلار جایزه داشت و بعد از این رقابت‌ها هم wsn برای مسابقات قوی‌ترین مردان در امریکا دعوتم کردند. جایزه این رقابت‌ها 400 هزار دلار است که به احتمال زیاد این بار می‌توانم به این رقابت‌ها بروم.
راز این همه موفقیت چه بوده؟
    زندگی سالم.
یعنی داروهای بدنسازی و هورمون‌ها نقشی ندارد؟
  در ورزش‌های قدرتی برخی از این داروها نه تنها کمک نمی‌کند بلکه جلوی کار کردن را هم می‌گیرد. من خوب غذا می‌خورم و خوب هم ریکاوری می‌کنم. هفته‌ای دو بار ماساژ می‌روم و سالی یک بار هم پیتزا نمی‌خورم. نمک و نوشابه را از وعده‌های غذایی حذف کرده‌ام. شیرینی لب نمی‌زنم و گوشت سالم گوسفندی استفاده می‌کنم.
اما این همه دارو در بدنسازی وجود دارد، چه کسی استفاده می‌کند؟
    اسم بدنسازی بد در رفته وگرنه همه رشته‌ها دارو مصرف می‌کنند. از فوتبال و کشتی بگیرید تا وزنه‌برداری اما همه داستان‌ها برای ورزش بدنسازی است.
خب شماها زیاد مصرف می‌کنید؛ اسحاق قویدل خودش اعتراف کرد که دلیل اصلی بیماری‌اش استفاده از داروها بود.
    منکرش نیستم. من درباره خودم حرف می‌زنم ولی کسی که دچار سرطان شده، یعنی این غده در بدنش بوده فقط چند سال زودتر رو شده.
یعنی داروهای بدنسازی نقشی در بیماری افراد ندارد؟
چرا دارد ولی نباید یک ورزش زیر سؤال برود و اگر کسی موردی برایش پیش می‌آید همه را به هم ربط بدهیم. در این چند سالی که کار کردم در طول سال 6 یا 7 کیلوگرم اضافه کردم اما به یکباره یکی می‌آید با یک سال تمرین با 19 سال سن با بدن عضلانی قهرمان می‌شود اما یک سال بعدش دیگر دارو جواب نمی‌دهد.
همین بدن‌های عضلانی باعث استفاده جوانان از این داروها می‌شود.
بله ولی هیچ‌کس با دارو نمی‌تواند هادی چوپان شود یا مثل علی تبریزی شود. باید ژنتیک و استعداد طرف را هم در نظر داشته باشید. بدن من و هادی چوپان ژنتیکی به شکلی است که می‌توان کارهای این شکلی را انجام داد.
یعنی شما هیچ وقت دارو مصرف نکردید؟
چرا مصرف کردم. اصلاً ورزش حرفه‌ای به این شکل نیست که استفاده نکنی و بتوانی ورزش حرفه‌ای را انجام بدهی اما علم کار را بلدم. وقتی ایوانف به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد، به همه این امور آگاه بود و می‌دانست که چه زمانی چه کاری باید انجام شود تا ورزشکار هم به آمادگی کافی برسد. استعدادی مثل حسین رضازاده باید هم ژنتیک و هم استعداد و هم استفاده صحیح از مکمل‌ها را داشته باشد تا بتواند وزنه بزند و قهرمان المپیک شود اما عده‌ای هیچ کدام را ندارند ولی می‌خواهند همه چیز را با دارو جبران کنند که نمی‌شود. نمی‌شود فقط دارو بزنی و بعد یکی مثل هادی چوپان باشی. هادی چوپان به اندازه یک‌هزارم برخی از ورزشکاران بدنسازی دارو مصرف نکرده است.
به همین خاطر هم سالم مانده و درخشش دارد؟
  بله، این آسان نیست. علاوه بر زحمت فراوان و استعداد بی‌نهایت خوب تمرین می‌کند، خوب تغذیه می‌کند و به اندازه نیازش هم دارو مصرف می‌کند. ضمن اینکه یک ورزشکار حرفه‌ای مدام باید تحت نظر پزشک باشد.
یعنی اعتقاد‌ داری بخش عمده مشکلات به‌دلیل ناآگاهی استفاده از دارو است اما چه کسی باید این آگاهی را بدهد؟
    اولین نکته این است که کسی نباید فکر کند فقط با دارو می‌تواند مثل قهرمانان بزرگ شود. نکته بعدی هم به مربیان برمی‌گردد که باید بدانند چه می‌فروشند و باید توضیح بدهند. الان خودم دارو می‌فروشم اما هیچ وقت نشده که داروهای استروئیدی دست کسی بدهم. حتی تبلیغ هم نمی‌کنم.
اما الان کلی بیمار در ورزش بدنسازی وجود دارد.
    بله الان کلی ورزشکار در بدنسازی هست که به‌دلیل استفاده از این داروها دچار مشکلات جنسی شدند. خیلی‌ها نازا هستند؛ چون فکر می‌کنند هورمون‌ها در موفقیت‌ها نقش مهمی دارد.
وقتی شما با این بدن این همه مدال کسب می‌کنید، خیلی‌ها فکر می‌کنند که می‌توانند با دارو به این مدال‌ها برسند.
    ورزشکار مطرح و نامداری داشتیم که روزی 2 هزار تا استانازول می‌زد. چهار تا 250 زیر بغل سمت راست و 4 تا 250 زیر بغل سمت چپ. در حالی که در ماه همین ماده را 500 تا می‌زدم. این کجا و آن کجا؟ فرد بسیار مطرحی هم بود اما وقتی می‌شنیدیم که چنین کاری می‌کند به جای وسوسه شدن از قدرت او و رفتن به سراغ این کار با تعجب از مربیانش می‌پرسیدیم که چرا سکته نمی‌کند؟ این کار فشار زیادی را به قلب می‌آورد اما بعدش چه اتفاقی افتاد؟
خب چرا درباره عوارض دارو مثل اسحاق صحبت نکرد؟
    به این کاری ندارم اما واقعاً خیلی‌ها هستند که هم از من بیشتر دارو می‌زنند و هم هیکل قوی‌تری دارند اما نمی‌توانند 480 کیلوگرم را لیفت کنند. این کار زحمت و سختی‌های فراوانی دارد. الان بدنم دچار مشکلاتی است؛ دیواره قلبم کلفت می‌شود.
وقتی در مسابقات حضور پیدا می‌کنی این وضعیت اذیتت نمی‌کند؟
خیلی برنامه‌ریزی دارم. کلی برای خودم هزنیه می‌کنم. مدام تحت نظر هستم و یک عالمه ویتامین مصرف می‌کنم. اینکه می‌روم در مسابقات قوی‌ترین مردان رکورد تریلی‌کشی را می‌زنم به هر حال به این سادگی‌ها ممکن نیست.
چه سالی در این مسابقات شرکت کردی؟
  سال 2018 در فیلیپین بود که در مسابقات قوی‌ترین مردان شرکت کردم.
در این مسابقات قوی‌ترین مردان جهان هم مسابقه دادی؟
  با هافثور پییرشون که در سریال معروف گیم آف ترونز هم بازی کرده بود یا ادی هال انگلیسی که بهترین‌های دنیا است مسابقه دادم. حالا این دو نفر قرار است در آینده نزدیک با هم مسابقه بوکس بدهند. این افراد دارنده رکورد 500 کیلوگرم لیفت هستند.
می‌توانی این رکورد را جا‌به‌جا کنی؟ بخصوص در مسابقات قوی‌ترین مردان جهان در امریکا!
ببینید وقتی من 470 کیلوگرم را افزایش دادم و رسیدم به 481 کیلوگرم مثل این می‌ماند که حسین رضازاده بگوید من 261 کیلوگرم را به 270 کیلوگرم افزایش می‌دهم اما نمی‌شود و او با همین رکورد به کارش پایان می‌دهد. در قوی‌ترین مردان امریکا که امکانش نیست؛ چرا که باید تمرکز کنم روی آیتم‌های مختلف و طبیعی است که لیفت کمی افت کند. ولی تلاش می‌کنم اگر جواب داد در سال‌های آینده رکوردم را افزایش بدهم. البته در تمرینات تا 490 رفته‌ام اما شرایط مسابقه متفاوت است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.