دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

آقای مجیدی جای پورحیدری و حجازی نشستی

پاشازاده: می‌ترسم فرهاد قهرمانی را از هواداران بگیرد

پاشازاده: می‌ترسم فرهاد قهرمانی را از هواداران بگیرد
رضا حمیدی
رضا حمیدی خبرنگار

استقلال در دربی به چه نتیجه‌ای خواهد رسید؟ این مهم‌ترین سؤال این روزها میان استقلالی‌ها است. آنها که عمیقاً دوست دارند تیم‌شان با برتری در این بازی بزرگ فاصله‌اش با پرسپولیس را به عدد 9 برساند و به جام قهرمانی نزدیک‌تر شود.

استقلال در دربی به چه نتیجه‌ای خواهد رسید؟ این مهم‌ترین سؤال این روزها میان استقلالی‌ها است. آنها که عمیقاً دوست دارند تیم‌شان با برتری در این بازی بزرگ فاصله‌اش با پرسپولیس را به عدد 9 برساند و به جام قهرمانی نزدیک‌تر شود. در حالی که مجموعه بازیکنان و اعضای کادرفنی استقلال در سکوت کامل به سر می‌برند و در تلاشند با حفظ آرامش وارد میدان دربی شوند اما پیشکسوتان استقلال در مصاحبه‌های خود به این نکته مهم اشاره دارند:«استقلال برای قهرمانی باید حتماً در دربی پیروز شود.» این جمله را مهدی پاشازاده هم به زبان می‌آورد. مردی که اعتقاد دارد اگر آرامش از استقلال گرفته نشود، این تیم به سمت قهرمانی در لیگ بیست و یکم پیش خواهد رفت. پاشازاده در حالی که نگران برخی رفتارهای فرهاد مجیدی است، شانس یکسانی را هم برای دو تیم در این بازی فوق حساس قائل است.

شما دربی‌های کمی را به‌عنوان بازیکن تجربه نکرده‌اید. حال و هوای این بازی را برای‌مان توصیف کنید.
یک بازی کاملاً روحی و روانی است. یادم می‌آید گاهی در دربی‌ها برنده می‌شدیم در حالی که حال خوشی پیش از دربی نداشتیم و شرایط تیم‌مان اصلاً خوب نبود. گاهی وقت‌ها هم در دربی شکست خوردیم در حالی که تصور می‌کردیم به واسطه بردهایی که قبل از این بازی به دست می‌آوردیم، قطعاً برنده این بازی هستیم. این بازی جور دیگری است. یک بازی خاص و عجیب و غریب. اما به هرحال این طور هم نیست که نشود از پس فضای این بازی عبور کرد و نتیجه نگرفت. بردن در دربی هم راه خودش را دارد.
استقلال با 6 امتیاز اختلاف نسبت به پرسپولیس اوضاع بهتری دارد. می‌توانیم این شرایط را ملاک برتری دوباره استقلال در دربی بدانیم.
همین‌طور که گفتید استقلال وضعیت بسیار ایده‌آلی دارد. اختلاف 6 امتیازی با نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده بسیار ایده‌آل است. به جملاتی که در سؤال قبل به شما گفتم. حقیقت این است که دربی رو ندارد و هرگز نمی‌توانیم بگوییم چون استقلال اکنون وضعیت بهتری در قیاس با پرسپولیس دارد و قدری هم کانون تیم رقیب به خاطر برخی مشکلات حاشیه‌ای شده، پس قطعاً برنده این بازی خواهد بود. نباید به این بازی خاص این طوری نگریست. الان وضعیت پرسپولیس روی کاغذ بدتر از استقلال است اما آیا می‌توانیم با قاطعیت بگوییم که این تیم بازنده دربی خواهد بود؟ نه نمی‌توانیم این جمله را بیان کنیم چون این بازی اتمسفر متفاوتی دارد و کسی بدرستی نمی‌داند درونش چه فعل و انفعالی رخ می‌دهد.
انگار جریانی مربی دو تیم را به سمتی می‌برد که پیش‌بینی نمی‌کنند.
شما هیچ وقت با قطعیت نمی‌توانید بگویید کدام تیم برنده این بازی است. یا اینکه قطعاً کدام بازیکن گل می‌زند. یا اینکه تفکرات مربیان جواب می‌دهد یا خیر. گاهی به بازیکنان توصیه می‌شود اما آنها می‌روند و کار خودشان را در زمین انجام می‌دهند که این نتیجه استرس‌های پنهان این بازی است. اما من حقیقتاً انتظار دارم یک بازی زیبا انجام شود تا هواداران از دیدن این بازی لذت ببرند. طبیعی است که من هم دوست دارم استقلال این بازی را ببرد.
فکر می‌کنید استقلال بازی را تهاجمی شروع کند یا پرسپولیس؟
خیلی خوب است که اگر دو تیم بازی تهاجمی را در دستور کار قرار دهند. واقعیت این است که نسبت به این دربی احساس خوبی ندارم. البته از لحاظ فنی عرض کردم. فکر می‌کنم حواشی قبل از دربی باعث کاهش بار فنی این بازی می‌شود. شاید دو تیم با احتیاط گام به میدان بگذارند. این بیشترین احتمالی است که نسبت به این بازی می‌دهم. اما یک چیز دیگر. اگر پرسپولیس حمله کند، آن وقت استقلال هم ضد حمله‌های خطرناکش را سروشکل می‌دهد. استقلال تیمی است که خوب ضد حمله انجام می‌دهد که جلو آمدن پرسپولیس می‌تواند به نتیجه بخش بودن حملات استقلال کمک کند. اما این انتظار آرمانی من است در حالی که حسی به من می‌گوید شاید این بازی اصلاً با کیفیت و زیبا از آب درنیاید. امیدوارم این‌طور نشود.
قبل از این بازی علیرضا منصوریان اظهاراتی علیه فرهاد مجیدی انجام داد که نتیجه بی‌تفاوتی سرمربی استقلال به هم‌تیمی سابقش بود. شما با هر دو نفر هم‌تیمی بودید و حتی رفت و آمد خانوادگی هم داشتید. چرا این فضا به وجود آمده است.
من می‌خواهم از بعد حرفه‌ای به ماجرا نگاه کنم. یک آدم میهمان شما است، به تهران آمده، با تیمت بازی دارد و باید 90 دقیقه مقابلش قرار بگیری. اصلاً نمی‌خواهم احساسی به ماجرا نگاه کنم. بحث من حرفه‌ای است. باید یک مربی به‌عنوان میزبان چه رفتاری انجام دهد؟
قطعاً باید به سمت مربی حریف برود.
همین‌طور است. من شخصاً قبل از بازی سمت مربیان نمی‌روم. اعتقادم این است که باید بعد از بازی این کار را انجام دهیم چون برای این کار فلسفه دارم. اصلاً من نوعی از منصوریان خوشم نمی‌آید. ادب چه می‌گوید؟ باید بایستیم و با رفتار نامناسب مربی تیم رقیب را تحقیر کنیم؟ آن هم مردی که روزگاری با او هم‌تیمی بودیم؟ این رفتار اصلاً زیبنده نام استقلال نیست. آقای مجیدی! باید با منصوریان دست می‌دادی، به او خسته نباشید می‌گفتی و می‌رفتی. این چه کارهایی است که انجام می‌دهیم. به خدا‌ شأن باشگاه استقلال زیر سؤال می‌رود.
به نظر می‌رسد فرهاد مجیدی تحت تأثیر مشاوره‌های غلط قرار دارد یا اینکه نمی‌تواند گاهی تصمیم مناسبی در بزنگاه‌ها بگیرد. شاید افکارش درگیر افرادی است که آینده‌نگر نیستند و خط نادرست به او می‌دهند.
من جای فرهاد باشم همین جا توقف می‌کنم. روی نیمکت استقلال، پورحیدری، حجازی و قلعه‌نویی نشسته‌اند و قبل از اینها هم مردان بزرگی مانند رایکوف. خیلی‌های دیگر هم هستند. آقای مظلومی، آقای مرفاوی، خود منصوریان و مربیان خارجی، کجا این چنین رفتاری با رقیب خود انجام داده‌اند؟! یک مثال برای من بیاورید تا باور کنم اشتباه می‌کنم. حتی یک نمونه هم از این رفتارها وجود ندارد. هیچ وقت و در هیچ نقطه‌ای. یک دست دادن ساده این همه دنگ و فنگ ندارد. واقعاً متأسفم.
چه توصیه‌ای برای مجیدی دارید؟
مجیدی باید برخی رفتارهایش را اصلاح کند. اگر با همین فرمان پیش برود قهرمانی را از استقلال می‌گیرد. باز هم تکرار می‌کنم تنها کسی که می‌تواند قهرمانی را از استقلال بگیرد همین آقا است و من نگرانم و می‌ترسم که چنین اتفاقی رخ دهد. امیدوارم همه چیز ختم به خیر شود و با رفتارهای عاقلانه و آینده‌نگرانه روی نیمکت تیمی بنشینیم که روزگاری آرزوی‌مان بوده. حرف دیگری نیست.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.