سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

کنار گذاشته شدن فیرپلی؛ قوانین مالی جدید یوفا

کنار گذاشته شدن فیرپلی؛ قوانین مالی جدید یوفا
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی  و به نقل از نیویورک تایمز، قوانین جدید یوفا مزیت‌هایی که باشگاه‌های ثروتموند تاکنون داشتند را تثبیت می‌کند. با وضع این قوانین، بعید است که باشگاه‌های گفته شد از خرید بهترین بازیکنان و کسب جام‌های بزرگ باز نگه داشته شوند.

یوفا بیش از یک سال است که وقت خود را صرف مذاکره با نماینده باشگاه‌ها فوتبال برای این مدل جدید که جایگزین قوانین فیرپلی مالی خواهد شد، می‌کند. طبق این قوانین، باشگاه‌ها از این پس تا 70 درصد از درآمدشان را می‌توانند هزینه کنند. همچنین خبری از سقف حقوقی که الکساندر چفرین مدام از آن حرف می‌زد، نیست. چفرین حداقل به مدت پنج سال در مورد اعمال سقف حقوقی برای پوشاندن شکافی که بین باشگاه‌ها وجود دارد، صحبت کرده بود. اما به دلیل پیچیدگی‌های برخی از قوانین اروپا و مخالفت‌هایی شدیدی که با این موضوع وجود داشت، از موضع خود عقب کشید. به جای سقف حقوقی، از این پس باشگاه‌ها ملزم هستند در یک دوره سه ساله هزینه‌ها خود را در یک نسبت دقیق نگه دارند.

این قوانین پس از رای گیری هیئت اجرایی یوفا در 7 آپریل (18 فروردین) اعمال خواهند شد. یوفا همچنین نام فیرپلی مالی را به مقررات پایداری مالی تغییر می‌دهد. در بیش از یک دهه استفاده از سیستم فیرپلی، این قانون بیشتر به جای گسترش عدالت باعث افزایش تعداد منتقدان شده است. تیم‌های کوچک‌تر مدام به دلیل نقض این قوانین مجازات می‌شدند و تیم‌های ثروتمند از زیر شدید‌ترین مجازات‌ها قسر در می‌رفتند. همچنین تیم‌های بزرگ‌تر فیرپلی را به عنوان یک مهار ناعادلانه جاه طلبی‌هایشان می‌دیدند. صحبت‌ها در مورد تغییر قانون فیرپلی، پس از شیوع ویروس کرونا و ضرر‌های ناشی از آن، شدت گرفتند. یوفا در ماه فوریه در گزارشی اعلام کرد که باشگاه‌ها در حدود 7 میلیارد یورو در این دوران زیان دیده‌اند.

این تغییر قوانین باعث می‌شوند روند رو به رشد تیم‌‌های ثروتمند انگلیسی تثبیت شود. باشگاه‌هایی که نه تنها از بالاترین حق پخش‌های تلویزیونی بهره می‌برند بلکه دارای برخی از ثروتمند‌ترین مالک‌ها نیز هستند. همانطور که در فصل گذشته شاهد رقابت دو تیم انگلیسی برای دومین بار در سه سال گذشته در فینال لیگ قهرمانان اروپا بودیم. همچنین این قوانین تبدیل به چالشی برای بسیاری از باشگاه‌های بزرگ خارج از انگلیس خواهد شد، که بیشتر آن‌ها تلاش زیادی برای حفظ تراز مالی خود می‌کنند. برای مثال در ایتالیا هزینه‌ای که برای حقوق پرداخت می‌شود اغلب از نسبت پیشنهادی یوفا بیشتر بوده یا بارسلونا در اسپانیا به دلیل سقف تعیین شده از سوی لالیگا، نتوانست لیونل مسی را حفظ کند. بحث در مورد نسبتی که یوفا باید بر باشگاه‌ها اعمال کند به دلیل تضاد منافع پیچیده بود. در این بین برخی از باشگاه‌ها که مالکان ثروتمندی دارند خواهان این بودند که به جای 70 درصد، بتوانند از 85 درصد از درآمد‌های خود استفاده کنند. در طرف دیگر باشگاه‌های آلمانی می‌خواستند این درصد کاهش یابد.

باشگاه‌ها برای آنکه بتوانند خود را با این قوانین جدید تطبیق بدهند، سیستم جدید در طی یک بازه زمانی سه ساله اجرا خواهد شد. باشگاه‌ها به شرط آنکه در نهایت نسبت درآمد به هزینه‌شان در طی سه فصل به 70 درصد برسد، می‌توانند تا 90 درصد از درآمد‌های خود بهره ببرند. همچنین طبق برخی از قوانین پیشنهادی، باشگاه‌ها مشروط به آنکه تراز نامه‌های سالمی داشته و قوانین را زیر پا نگذاشته باشند، تا حدود 10 میلیون بالاتر از این نسبت نیز می‌توانند خرج کنند.

منتقدان یوفا مدت ‌هاست که از این نهاد در ناکامی‌اش برای مجازات باشگاه‌هایی مانند منچستر سیتی و پاری سن ژرمن انتقاد می‌کنند. بر اساس این سیستم جدید، یوفا این حق را خواهد داشت تا در صورت تخطی باشگاهی از قوانین، آن را چه از نظر ورزشی و چه مالی با اقداماتی اعم از جریمه، تهدید به اخراج و تنزل باشگاه‌ها در سه رقابتی که حضور دارند، مجازات کند. برای مثال یک تیم حاضر در لیگ قهرمانان اروپا به دلیل قانون شکنی ممکن است به لیگ اروپا سقوط کند. همچنین طبق مقررات جدید، سخت‌ گیری‌های بیشتری در مورد قرارداد‌های تجاری باشگاه‌ها و ارتباطشان با مالک هر باشگاه خواهد شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.