یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

امریکا، اسم رمز صعود

امریکا، اسم رمز صعود
آرمن ساروخانیان
آرمن ساروخانیان خبرنگار

ایران ورزشی: در میانه مراسم قرعه‌کشی جام جهانی، وقتی تکلیف تیم‌‌های سید یک و دو مشخص شد و نوبت به باز شدن گوی‌های سید سه رسید، گروه E گروهی بود که اکثر فوتبالدوستان ایرانی دوست نداشتند گذر تیم ملی به آن بیفتد. همگروهی با اسپانیا و آلمان مدعی در گروه E بدترین اتفاق بود و بخت صعود را به حداقل می‌رساند (این کابوس سهم ژاپن شد). قرار گرفتن در گروه‌ D با حضور فرانسه، مدافع عنوان قهرمانی و دانمارک که مرحله مقدماتی را با 9 برد و تنها یک شکست پشت سر گذاشته هم قرعه مناسبی نبود. گروه F با حضور بلژیک و کرواسی، دو تیم حاضر در نیمه‌نهایی جام جهانی 2018 هم نمی‌توانست نشانه خوش‌شانسی باشد. ورود به گروه A هم به‌دلیل حضور قطر آسیایی ممکن نبود.

در میان چهار گروه باقی‌مانده که همگی سرگروه‌های قدری داشتند گروه B بهترین قرعه برای تیم ملی بود، چرا که در لیست تیم‌های سید دو امریکا ضعیف‌ترین تیم محسوب می‌شد. البته در ترکیب امریکا بازیکنان مستعدی مثل پولیشیچ و مک‌کنی بازی می‌کنند که عضو بهترین تیم‌های اروپا مثل چلسی و یوونتوس هستند، ولی این تیم از نظر کلاس بازی پایین‌تر از سوئیس، از نظر تجربه پایین‌تر از مکزیک و از نظر داشتن بازیکنان تأثیرگذار پایین‌تر از اروگوئه قرار می‌گیرد و شکست دادن آنها برای یکی از بهترین نسل‌های تیم ملی غیرممکن نیست.

شعف قرار گرفتن در گروه B اما با مشخص شدن چهارمین تیم کمی رنگ باخت. همگروهی با برنده بازی پلی‌آف نیوزیلند – کاستاریکا یا حتی اکوادور می‌توانست مسیر صعود ایران را هموارتر کند، ولی تیم ملی برای بازی دوم باید منتظر یک حریف سرسخت اروپایی باشد. ولز تیم هجدهم فیفا است و در حالت عادی در سید سه یا حتی دو قرار می‌گرفت، ولی به‌دلیل لغو بازی‌اش به سید چهار رفت و شانس زیادی دارد که با شکست دادن برنده بازی اسکاتلند – اوکراین حریف تیم ملی شود.

در صورتی که ولز یا اوکراین از پلی‌آف اروپا صعود کنند، گروه B در میان گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی کمترین میانگین رنکینگ را خواهد داشت، ولی همچنان صعود از این گروه در مقایسه با گروه E یا هر گروه دیگری که دو تیم مدعی دارد، آسانتر خواهد بود.

هیچکدام از تیم‌های امریکا، ولز، اوکراین و اسکاتلند در جام جهانی 2018 حاضر نبودند و از نظر تجربه بازی در تورنمنت‌های بین‌المللی پایین‌تر از تیم‌هایی قرار می‌گیرند که بازیکنانش لحظات سخت و اوج و فرودهای چنین مسابقاتی را بارها تجربه کرده‌اند.

بازی با انگلیس قطعاً سخت‌ترین بازی ایران در گروه B است، ولی ملی‌پوشان این شانس را دارند که در همان بازی اول با این تیم روبه‌رو می‌شوند. ساوت‌گیت بعد از قرعه‌کشی در مصاحبه‌اش اعتراف کرد که بعد از برگزاری آخرین هفته لیگ برتر انگلیس تنها هشت روز برای تدارک تیمش در اختیار دارد و احتمالاً نمی‌تواند با تمام قوا و همه نفرات مقابل ایران حاضر شود. گفته می‌شود مهم‌ترین بازی مراحل گروهی تورنمنت‌ها بازی دوم است و تیم ملی برای صعود باید بتواند از این حریف (احتمالاً ولز) امتیاز بگیرد. در صورتی که تیم ملی توشه مناسبی از بازی اول و دوم داشته باشد، گرفتن نتیجه دلخواه مقابل امریکا در بازی سوم کار غیرممکنی نخواهد بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.