چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱

امیدوارم با شکست آمریکا جشن صعود بگیریم

بیرانوند: همان بیروی همیشگی هستم!

بیرانوند: همان بیروی همیشگی هستم!
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی؛ گفت‌وگوی «فرهیختگان» با بیرانوند را در ادامه می‌خوانید.

صحبت را از قرعه‌کشی جام‌جهانی شروع کنیم.
در هر صورت این رویداد برای هر کشوری که به جام‌جهانی صعود کرده یک رویداد جذاب محسوب می‌شود، چراکه همه هواداران، فوتبال در این کشورها برایشان از اهمیت زیادی برخوردار است تا تیم‌ملی کشورشان با چه تیم‌هایی هم‌گروه شود. در ایران هم فوتبال‌دوستان از این قاعده مستثنی نبودند و تا قبل از قرعه‌کشی هر جایی که می‌رفتیم از ما می‌پرسیدند دوست داریم با چه تیم‌هایی هم‌گروه شویم.

درباره گروه ایران چه نظری داری؟
تکلیف تیم چهارم گروه که هنوز مشخص نیست و اجازه بدهید هر زمان که این تیم معلوم شد درباره‌اش صحبت کنم، اما انگلیس تیم باکیفیتی محسوب می‌شود و شاید خیلی از علاقه‌مندان در فوتبال ایران دوست داشتند با این تیم هم‌گروه شویم چراکه تا به‌حال با کشوری که مهد فوتبال محسوب می‌شود بازی نکرده‌ایم. ازسوی دیگر آمریکا هم از بازیکنان خوبی بهره می‌برد که اتفاقا یکی از آنها در بواویستا با من همبازی است. ما یک‌بار آمریکا را در جام‌جهانی شکست دادیم و مردم ایران خاطره خوبی از این تقابل دارند و امیدوارم خاطرات خوش فرانسه از دیدار با آمریکا را این‌بار در قطر تکرار کنیم.

چه پیش‌بینی‌ای از نتایج تیم‌ملی داری؟
انگیزه زیادی برای حضور در جام‌جهانی داریم و امیدوارانه به قطر می‌رویم. در هر صورت ما ایرانیم و تیم خوبی داریم و اعتقاد دارم اگر تدارک خوبی داشته باشیم، صعود به مرحله حذفی دور از دسترس نیست. البته در این بین یک نکته بسیار مهم است و اینکه بتوانیم در دیدار مقابل انگلیس در روز افتتاحیه با امتیاز میدان را ترک کنیم. در تاریخ جام‌جهانی در روزهای افتتاحیه معمولا شگفتی‌های زیادی رخ داده و به همین جهت شاید ما هم بتوانیم تاریخ را تکرار کرده و با امتیاز از دیدار با انگلیس خارج شویم. ما نباید بازی اول را ببازیم و مطمئن باشید اگر این اتفاق نیفتد و جلوی انگلیس امتیاز بگیریم، شانس‌مان برای صعود خیلی بیشتر خواهد شد.

فکر نمی‌کنی برای دیدارهای بزرگ جام‌جهانی باید اقدامات بزرگی هم صورت بگیرد؟
چراکه نه! در هر صورت همه نگاه‌ها به جام‌جهانی دوخته شده است و سرنوشت خیلی‌ها در این رقابت‌ها تغییر می‌کند. ما هم اگر می‌خواهیم در این رقابت‌ها موفق عمل کنیم و برای صعود شانس داشته باشیم باید در حد نام و اندازه‌های این رقابت‌ها تدارک ببینیم. به‌طور مثال باید با تیم‌های باکیفیت تا قبل از این رقابت‌ها چند دیدار دوستانه برگزار کنیم تا بتوانیم با تجربه حاصل از این رقابت‌ها مقابل تیم بزرگی مثل انگلیس حاضر شویم.

واقعا با این شرایط شانسی برای صعود تیم‌ملی قائل هستی؟
بازهم تاکید می‌کنم چراکه نه و چرا نباید به این موضوع فکر کنیم؟ اصلا به قطر می‌رویم که از گروه‌مان صعود کنیم. ما اگر خوش‌شانس بودیم می‌توانستیم در جام‌جهانی قبلی چنین اتفاقی را تجربه کنیم، اما این امر محقق نشد و حالا با تجربه بیشتری به قطر می‌رویم تا این اتفاق رقم بخورد.

درباره بازی با آمریکا به‌طور کلی چه نظری داری؟ این تیم از بازیکنان باکیفیتی که اکثر آنها در اروپا مشغول بازی هستند بهره می‌برد و شاید در این جام برایمان این کشور خطرساز شود.
به‌جز خاطره خوش باقی‌مانده حاصل از پیروزی مقابل آمریکا در جام‌جهانی فرانسه، به سایر مسائل فنی کاری ندارم. در آن سال با توجه به اینکه هر دو کشور بازی اول دور گروهی را واگذار کرده بودند، از شانس کمی برای صعود برخوردار بودند هرچند برنده دیدار دوم گروهی، شانس‌هایش برای صعود تا حدودی بیشتر می‌شد، البته چون بازی آخر ما با آلمان بود با وجود برتری مقابل آمریکا، بازهم شانس کمی برای صعود وجود داشت؛ بنابراین از این جهت یعنی تیمی که بتواند با 3امتیاز این مسابقه شانس صعودش را بیشتر کند، این دیدار اهمیت زیادی نداشت و به‌نوعی تشریفاتی محسوب می‌شد و فقط به‌خاطر مناسبات و روابط دو کشور، این مسابقه برای مردم ایران و بازیکنان کشورمان بسیار حساس و مهم بود. با همه این تفاسیر اما این‌بار قضیه فرق دارد و از آنجایی که این دیدار در دور پایانی مرحله گروهی برگزار می‌شود، امیدوارم تا آن روز، تیم‌ملی طوری نتیجه گرفته باشد که با پیروزی و کسب 3امتیاز دیدار با آمریکا بتوانیم به مرحله بعدی رقابت‌ها برویم و جشن صعود بگیریم.

به همبازی بودن با یک آمریکایی اشاره کردی. برای او در تمرینات و اردوهای تیم کری نمی‌خوانی؟
با «ریجی کنون» که دفاع راست تیم‌ملی آمریکاست و یک بازیکن آمریکایی دیگر در بواویستا همبازی هستیم و از زمانی که قرعه‌کشی انجام شده و با آمریکا هم‌گروه شدیم، در تمرینات تیم به شکل خاصی مدام به هم نگاه می‌کنیم و به یکدیگر می‌گوییم آماده‌باش می‌دهیم! البته ریجی به‌خاطر کرونا چند دیدار اخیر تیم‌ملی آمریکا را از دست داد اما دوباره به شرایط خوبی رسیده و احتمالا از بازی‌های بعدی دوباره در ترکیب تیم باشگاهی و ملی به میدان می‌رود.

سایر همبازی‌هایت در تیم پرتغالی چه نظری دارند و درخصوص نتیجه دیدار ایران و آمریکا نتیجه را چطور پیش‌بینی می‌کنند؟
این امر برای بازیکنان تیم ما هم به یک امر جذاب مبدل شده و آنها هم به‌نوعی سربه‌سر ما می‌گذارند اما بچه‌های تیم ما همگی اعتقاد دارند که شانس ایران برای پیروزی مقابل آمریکا خیلی بیشتر است.

مثل کریس رونالدو که برای آنها در تمرین کری نمی‌خوانی؟
نه چون اینها هم بازی‌ها و دوستانم هستند اما با هم در این مورد شوخی می‌کنیم.

درباره تیم‌ملی انگلیس چه صحبتی داری؟
از بازیکنان این تیم هم شناخت نسبی دارم چون در رقابت‌های مختلف مقابل چند تن از آنها مثل هری کین بازی کرده‌ام. البته اگر ولز هم صعود کند سابقه بازی مقابل گرت بیل را هم دارم. درواقع در لیگ اروپا جلوی هر دو بازیکن بزرگ انگلیس و ولز یعنی کین و بیل بازی کردم و تجربه بازی مقابل آنها را دارم.

از بین ولز، اسکاتلند و اوکراین فکر می‌کنی کدام تیم به گروه ایران صعود کند؟
پیش‌بینی سخت است و نمی‌توان قطعی صحبت کرد. البته یکجا خواندم انگار برخی پیشنهاد داده‌اند که اسکاتلند و ولز به‌خاطر شرایطی که اوکراین دارد، به‌نفع این تیم کنار بکشند تا این کشور جنگ‌زده راهی جام‌جهانی شود، هرچند من احساس می‌کنم اگر این اتفاق هم نیفتد و بازی‌ها برگزار شود هم اوکراین حریف ما شود. این درحالی است که به‌شخصه دوست دارم ولز به این گروه صعود کند، هرچند اسکاتلند هم تیم خوب و باکیفیتی دارد که قبلا نتایج خوبی هم در رقابت‌های مختلف کسب کرده است.

بعد از چند بازی در مقدماتی جام‌جهانی تبدیل به یک نیمکت‌نشین شدی اما دوباره مقابل لبنان جایگاهت را پس گرفتی. چقدر احتمال می‌دهی مثل جام‌جهانی قبلی، در قطر هم به‌عنوان دروازه‌بان ثابت تیم‌ملی، این تیم را همراهی کنی؟
من برای حضور دوباره در جام‌جهانی از انگیزه زیادی برخوردار هستم و می‌خواهم عملکرد خوبی را به ثبت برسانم. بالاخره هر بازیکنی آرزو دارد در جام‌جهانی بازی کند و من هم می‌خواهم این اتفاق را برای دومین‌بار تجربه کنم.

وقتی نیمکت‌نشین شدی، این موضوع تو را ناامید نکرد؟
من در زندگی شخصی و فوتبالی روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کردم و سختی‌های زیادی را متحمل شدم تا به اینجا رسیدم. الان که با شما صحبت می‌کنم بیشتر از هر زمان دیگری انگیزه دارم تا بتوانم روزهای خوب گذشته را با پیراهن تیم‌ملی دوباره تکرار کنم. برای رسیدن به اهدافم همیشه سخت تلاش کردم و همچنان هم مبارزه می‌کنم تا دوباره این رویا را محقق کنم و به هدف اصلی‌ای که دارم، برسم. البته حساسیت رسانه‌ها وقتی چنین سوالی را از من می‌پرسند درک می‌کنم. وقتی آنها می‌پرسند چقدر احتمال می‌دهی که دوباره فیکس باشی، حتما این نیت را دارند که چون باید در شرایط بازی قرار بگیرم پس باید هم در تیم باشگاهی و هم در تیم‌ملی بازی کنم و از این جهت شما را درک می‌کنم چون دلیل این سوال می‌تواند این موضوع باشد که مدتی می‌شود بازی نکرده‌ام. برای من شرایط همچنان مثل گذشته است؛ یعنی مثل 6سال پیش که درون دروازه تیم‌ملی قرار گرفتم دوست ندارم به کسی اجازه دهم که چنین سوالی را مطرح کند که چقدر احتمال می‌دهی فیکس باشی! من مثل 6سال گذشته همین‌طور روبه‌جلو با قدرت پیش می‌روم و اهدافی که دارم را هدف قرار داده‌ام. حتی خود اسکوچیچ هم این سوال را از من پرسیده و باید برای فصل جدید بهترین تصمیم را بگیرم که بتوانم برای تیمم بازی کنم و درنهایت در آینده و به‌خصوص در جام‌جهانی به خودم و تیم‌ملی کمک کنم.

درباره آینده فوتبالی‌ات چه صحبتی داری؟ امکان دارد به ایران برگردی؟
همان‌طور که گفتم بهترین تصمیم را می‌گیرم اما فعلا تمرکزم روی بازی‌های باقی‌مانده تیمم در پرتغال تا پایان فصل است و نمی‌خواهم بیشتر از این چیزی بگویم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.