دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

در رقابت حامد لک و احمد گوهری برای بهترین بودن

بیرانوند برنده نهایی است!

بیرانوند برنده نهایی است!
وصال روحانی
وصال روحانی

به گزارش ایران ورزشی؛ معلوم نیست شایعات مربوط به بازگشت قریب‌الوقوع علیرضا بیرانوند به پرسپولیس چقدر صحت دارد اما اگر معتقد باشیم بر سر «بهترین بودن» در این باشگاه بین حامد لک و احمد گوهری رقابت شدیدی وجود دارد، باید اذعان کنیم که برنده قطعی آن «علی بیرو» است!
دروازه‌بان لرستانی تیم ملی فوتبال ایران پس از گذراندن دو فصل کم‌ثمر در لیگ‌های بلژیک و پرتغال و هفته‌ها و ماه‌ها نیمکت‌نشینی و خوردن برخی گل‌های بد و مفت بی‌میل نیست که به جمع سرخ‌های پایتخت ایران برگردد و یک‌بار دیگر با درخشش درون آخرین سنگر آنان به دروازه‌بان فیکس تیم ملی در جام جهانی 2022 در خاک قطر تبدیل گردد. در همین حال لک و گوهری هم مشغول تلاش برای مجاب ساختن کادر فنی پرسپولیس هستند تا در دیدارهای باقی‌مانده این تیم در فصل 1401-1400 فوتبال باشگاه‌های کشور با سبقت جستن از یکدیگر نفر شماره یک دروازه سرخ‌ها تلقی شوند. رقابتی که البته برنده آن در هفته‌های اخیر گوهری بوده است که در نقل و انتقال‌های نیم‌فصل از صنعت نفت آبادان به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی کوچ کرد و به‌رغم تازه‌وارد بودن و نداشتن تجربه عضویت در تیم‌های بزرگ، بالنسبه موفق ظاهر شده است.

توفیق نسبی در یک ریسک بزرگ
لک که پیش از شروع لیگ بیستم به پرسپولیس پیوست، در این لیگ فوق‌العاده عمل کرد و با 16 کلین‌شیت کمک شایانی را به این تیم ارزانی داشت تا پنجمین قهرمانی متوالی‌اش را جشن بگیرد. نمایش لک اما در لیگ بیست و یکم کم از «اسفبار» نبوده و اگرچه خط دفاعی پرسپولیس نیز قوام گذشته‌اش را تکرار نکرده، اما لک برخی گل‌هایی را خورده است که آماتورها هم آنها را دریافت نمی‌کنند. بر اثر این ضعف دوگانه یعنی «سوتی»های لک و از بین رفتن انسجام خط دفاعی تیمی که در چهار فصل از پنج فصل گذشته صاحب عنوان بهترین خط دفاعی لیگ شده و بر پایه همین اصل عناوین قهرمانی مسابقات را به تاراج برده بود، سرخ‌ها مجبور به واکنش و اقدام در زمان نقل و انتقال‌های زمستانی لیگ بیست و یکم شدند و به این ترتیب بود که گوهری بار سفر بست و از جنوب به تهران آمد. نه تنها اشتباهات فنی بزرگ لک بلکه رفتار اجتماعی لرزان و خطاهای اخلاقی او نیز در همان زمان‌ها به حدی رسید که اغماض و گذشت از آن امکانپذیر نبود و به این ترتیب گوهری زودتر از آنچه خودش تصور می‌کرد، به درون دروازه قرمزها گسیل شد و چون بالنسبه محکم و مطمئن عمل کرد، گل‌محمدی و حمید مطهری این جرأت را یافتند که از او حتی در دیداری بسیار بزرگ و پرریسک مثل دربی اواخر اسفندماه 1400 تهران هم استفاده کنند و او با وجود خوردن یک گل چنان ظاهر نشد که قرمزها بابت سیاست رویکرد به او احساس پشیمانی عمیق کنند.

«حاشیه» به جای «کار»
امروز که فقط شش هفته از فصل رو به اتمام لیگ برتر فوتبال کشور باقی‌مانده، اخبار رایج دلالت بر این دارد که مربیان پرسپولیس با پذیرفتن ندامت لک بابت رفتارهای نادرست ماه‌های گذشته‌اش و با دیدن تلاش او برای بازگشت به شرایط خوب سابقش وی را مجدداً به تمرینات گروهی تیم بازگردانده‌اند و قصد بهره‌گیری از او در برخی مسابقات آینده قرمزها را دارند. معلوم نیست در چنان روزی لک تا چه حد در شرایط ایده‌آل خواهد بود اما این نکته مشخص است که او حضور عالی فصل پیش‌اش را مدیون دو فاکتور بود. یکی کار شدید، تلاش فراوان و تمرین گسترده زیر نظر مربیان پرسپولیس و بویژه داود فنایی و دیگری دوری جستن از حاشیه‌های مضر و مسائل جنبی آزاردهنده‌ای که نحوه حضور و شکل کار او را در باشگاه‌های قبلی‌اش کمرنگ و کم‌اثر کرده و بر توانایی‌های او سایه وسیعی انداخته بود. در لیگ بیست و یکم که لک از آن دو رویکرد دوری گزید و شروع به کارهای آزاردهنده کرد و از تمرکز بر تمریناتش هم غافل ماند و به جای تلاش و تمرکز روی مسائل داخل میدان به همان حامد لک سال‌های قبل از الحاقش به پرسپولیس تبدیل شد، اتفاقاتی بر سر او و تیمش آمد که همگی در هفت ماه اخیر دیده‌ایم و از آن مطلع‌ایم.

کدام‌یک می‌روند؟
شانس لک برای اینکه سریعاً و در زمان اندک باقیمانده از لیگ بیست‌و‌یکم به همان «لک» لیگ بیستم تبدیل شود، اندک است و اقبال گوهری هم برای اینکه گل‌محمدی او را دروازه‌بان اول قرمزها در فصل بعد بینگارد، زیاد نیست. به همین دلیل واضح و مبرهن است که باید گفت اگر بیرانوند به لژیونر شدن کم‌اثر و تلخ و دوساله خود پایان بخشد و به ایران برگردد، بی‌گمان و البته با شایستگی کامل دوباره دروازه‌بان اول پرسپولیس خواهد شد و مربیان تیم این فرصت و امان را می‌یابند که با توجه به همه جهات و جوانب از بین لک و گوهری یکی را جواب گویند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.