دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

«تغییر در کادر فنی تیم ملی بسکتبال» به جای « آوردن مربی خارجی به بسکتبال»

پایـان کار آقا مصطفی؟

پایـان کار آقا مصطفی؟
محسن آجرلو
محسن آجرلو خبرنگار

ایران ورزشی - چیزی حدود پنجاه روز از باخت تیم ملی بسکتبال مقابل قزاقستان می‌گذرد که شایعه کنار رفتن مصطفی هاشمی از نیمکت تیم ملی خیلی جدی و بلندتر شنیده می‌شود. این‌طور که به نظر می‌رسد رئیس جوان بسکتبال اصلاً در چنین شرایطی اعتقادی به مربی ایرانی ندارد و ترجیح می‌دهد یک بار دیگر سکان هدایت بسکتبال را به یک مربی خارجی بسپارد.

شب تلخ و پرحاشیه
اوایل اسفند سال گذشته بود که تیم ملی بسکتبال در یک شب عجیب و غریب، بازی برده را به قزاقستان باخت و بعد از بازی هم آن اتفاق‌های تلخ و ناخوشایند و کنفرانس خبری جنجالی مصطفی هاشمی. تیم ملی بسکتبال اگرچه بعد از آن باخت، سوریه را برد و آن پنجره را با پیروزی به پایان رساند اما نگرانی از شرایط تیم و حاشیه‌ها ماندگار شد.
آن نتیجه و باخت در شرایطی ثبت شد که بسکتبال ماه‌های زیادی را در بلاتکلیفی و حاشیه‌های تمام‌نشدنی انتخابات سپری کرد. فشار زیاد این حجم از ابهام در سرنوشت سکان ریاست بسکتبال، در کنار باخت غیرمنتظره مقابل قزاقستان بود که منجر به حاشیه‌های زیادی شد. تنها چهار روز پس از آن بازی هم بود که بالاخره انتخابات این فدراسیون برگزار و جواد داوری به‌عنوان رئیس جدید انتخاب شد.

اعتقاد به مربی خارجی
زمان زیادی از آمدن جواد داوری نگذشته بود که شنیده می‌شد به‌دنبال جابه‌جایی در نیمکت تیم ملی است. در این میان عده‌ای ماجرا را به باخت به قزاقستان و راضی نبودن از هاشمی نسبت می‌دادند اما این‌طور به نظر می‌رسد که جواد داوری با توجه به اشراف کاملی که به حواشی موجود در بسکتبال ایران و اختلاف‌های قدیمی دارد، ترجیح می‌دهد دیگر با مربی ایرانی کار نکند و نیمکت تیم ملی را یک بار دیگر به مربی خارجی بسپارد. با تمام اینها نتیجه نه چندان خوب مصطفی هاشمی با تیم ملی در دو بازی مقابل قزاقستان و سوریه، بهانه خوبی به دست داوری داده تا بتواند راحت‌تر به هدفش برسد و پس از حضور سه مربی ایرانی، باز هم پای مربیان خارجی را به ایران باز کند.

مشکلات مالی
یکی از موانعی که از ابتدا باعث شد تا دیگر اثری از مربیان خارجی در تیم ملی بسکتبال نباشد، رشد نرخ ارز و ضعف شدید بسکتبال در جذب منابع مالی بود. اتفاقی که باعث شد تا تیم ملی بسکتبال 8 سالی را با مربی ایرانی طی کند. حالا اما جواد داوری تصمیم جدی گرفته تا نقطه پایان این روند را بگذارد. با این حال مانع اصلی او بر سر راه آوردن یک مربی خارجی خوب، مشکل همیشگی منابع مالی است. با ادبیات ساده باید گفت که بسکتبال ایران هیچ وقت آنقدری پول نداشته که یک مربی خوب خارجی را به ایران بیاورد و همین حالا هم شرایطش را ندارد. با این حال به نظر می‌رسد داوری با درخواست کمک از متولیان اصلی ورزش، قصد دارد هدف خود را عملی کند.

جلسه با صالحی امیری برای کمک مالی
در راستای همین تلاش‌های داوری بود که جلسه روز دوشنبه تشکیل شد. جلسه رئیس کمیته ملی المپیک با رئیس جوان بسکتبال که بخش اعظم آن به صحبت و تبادل نظر درباره انتخاب سرمربی جدید برای بسکتبال گذشت. این‌طور که شنیده می‌شود، داوری از صالحی امیری در زمینه مسائل مالی و تأمین هزینه‌های سنگین جذب یک مربی خارجی قول مساعدت گرفته و حالا خیلی جدی‌تر پروسه تغییر را پیگیری خواهد کرد.
طبیعی است که با برطرف شدن نگرانی اصلی داوری که مسائل مالی بوده، رفته رفته نام گزینه‌های خارجی مختلف را از رسانه‌ها بشنویم.

گزینه‌های اصلی
شنیده‌ها حاکی از آن است که داوری دو گزینه اصلی برای جانشینی هاشمی در نظر گرفته است. مربیانی که یکی استرالیایی و دیگری اروپایی است و فعلاً تمرکز اصلی روی این دو گزینه است. البته که ممکن است با بازتر شدن دست رئیس فدراسیون، پای گزینه‌های دیگری هم به لیست انتخاب او باز شود و رفته رفته نام‌های متنوع‌تری را در میان نفرات بشنویم.

پایان کار هاشمی؟
از میان سه مربی ایرانی که هدایت تیم ملی را در اختیار گرفتند، مصطفی هاشمی از دوتای قبلی زمان کمتری را در اختیار داشت. البته که مهران حاتمی هم با آمدن رامین طباطبایی و بدون در نظر گرفتن شرایط از کار برکنار شد اما هاشمی زمان خیلی کمتری را در اختیار داشت. او در بدترین زمان ممکن زمام کار را در اختیار گرفت و جسارت زیادی به خرج داد اما چرخ روزگار به میل او نچرخید و حالا شواهد نشان می‌دهد که فاصله چندانی با برکناری ندارد. برکناری از سمتی که به معنای واقعی کلمه شایستگی‌اش را داشت اما در بدترین زمان ممکن آن را به‌دست آورد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.