پنج شنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۱

لـــــــژیـــــــونـــــــر زیر ذره‌بین استقلال

درهای بـــازگشت بــــاز است

درهای بـــازگشت بــــاز است
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

به گزارش ایران ورزشی؛ خروج برخی بازیکنان از استقلال و قرار گرفتن در دایره لژیونرهای فوتبال ایران گاها رهاورد مطلوب مالی را به‌دنبال داشته اما این انتقال‌ها بیشتر از جنبه‌های فنی به تیم لطمه وارد و مربیان را برای ساختن جانشین این بازیکنان دچار مصائب بسیاری کرده‌ است. تحلیل نادرستی نیست که بخشی از ناکامی استقلال در 8 فصل اخیر را حاصل جدایی این بازیکنان و پیوستن به لیگ‌های خارجی بدانیم. به جز 9 بازیکنی ایرانی که از استقلال راهی لیگ‌های خارجی شدند، نمونه‌هایی از بازیکنان خارجی مانند دیاباته و تیام نیز در لیگ‌های خارجی یافت می‌شوند که فقدان آنها استقلال را به سمت سقوط برد. فصل بیست و دوم به‌دلیل تقارن با جام جهانی فوتبال ممکن است منجر به بازگشت برخی از لژیونرهای استقلالی شود. مهم‌ترین دلیلی که می‌توان برای این بازگشت برشمرد، قرار گرفتن در میان دایره ملی پوشان است و هیچ بعید نیست که برخی بازیکنان به جهت بالا بردن شانس خود برای حضور درجام جهانی قطر راه بازگشت به استقلال را پیش بگیرند. البته بازیکنانی که وضعیت مطلوبی در تیم‌های خود دارند، حضور در تیم‌های خود را تداوم خواهند بخشید اما آنها که برای تیم ملی هدفگذاری دارند، به بازگشت به منزله یک اقدام ضروری می‌نگرند.

مهدی قایدی
او آخرین بازیکنی است که از استقلال جدا شد و به تیم الاهلی امارات پیوست. قایدی در پیشقراول لژیونرهای استقلالی محسوب می‌شود که احتمالاً بازگشت را راهی برای حضور دوباره در فهرست تیم ملی و احتمالاً حضور در جام جهانی فوتبال می‌داند. قایدی کاملاً به این واقعیت آگاه است که گلزنی و بودن در ترکیب استقلال تا چه اندازه شانس او را برای بازگشت به ترکیب تیم ملی افزایش خواهد داد. به همین دلیل مهدی نگاهی جدی به این ماجرا خواهد داشت و هیچ بعید نیست آخر فصل امارات با قراردادی قرضی به لیگ برتر و استقلال بازگردد؛ اقدامی که احتمالاً علیرضا بیرانوند نیز برای تثبیت جایگاه خود انجام خواهد داد. قرارداد مهدی با باشگاه اماراتی 5 ساله است و هر باشگاهی که خواهان جذب او باشد باید رضایت الاهلی را بگیرد.

امید ابرهیمی
یک فصل دیگر از قراردادش با باشگاه الوکره باقی مانده و جزو لژیونرهای استقلالی محسوب می‌شود که وضعیت مطلوبی در باشگاهش دارد. همین کافی است که احتمال اندکی برای بازگشت او به استقلال قائل شویم. البته ابراهیمی هم بدش نمی‌آید که روزی دوباره پیراهن اسقلال را تن کند و شاید اگر مدیران استقلال پاپیچ باشگاه الوکره قطر شوند بتوانند ستاره سال‌های اخیر را دوباره به تیم خود بازگردانند. ابراهیمی از انگیزه و علاقه کافی برای بازگشت نیز برخوردار است و باور دارد که همچنان استقلال می‌تواند مأمنی برای او باشد تا دوباره در تیم ملی دیده شود. ابراهیمی در جام جهانی 2018 روسیه 3 بازی در ترکیب اصلی تیم ملی انجام داد و بودنش در ترکیب کنونی تیم ملی - اگر در اوج آمادگی باشد - یک موهبت بزرگ محسوب می‌شود.

کاوه رضایی
مهاجم لوون بلژیک آن قدر برای بازگشت مصر است که حتی زمزمه حضورش در پرسپولیس نیز شنیده می‌شود. کاوه که سابقه همکاری با یحیی گل‌محمدی را هم در باشگاه ذوب آهن اصفهان دارد بعد از قایدی دومین لژیونر سابق استقلالی است که احتمال بازگشتش به فوتبال ایران می‌رود. هیچ بعید نیست که رضایی برای افزایش اقبال بازگشت به تیم ملی آن تصمیم عجیب را بگیرد و به تیم رقیب برود اما باید به این نکته هم توجه داشت که استقلالی‌ها نیز برای حضور دوباره او در خط حمله بیکار نخواهند نشست و مذاکرات خود را تا نتیجه نهایی ادامه خواهند داد. رضایی شاید مهاجم آنچنان درجه یکی نباشد اما بواسطه سال‌ها تجربه‌ای که در بلژیک به دست آورده، می‌تواند گزینه مناسبی در خط حمله محسوب شود.

فرشید اسماعیلی
در آخرین بازی تیمش مقابل العربی با المسیمیر یک گل زد و دو پاس گل داد و نقش بسزایی در موفقیت تیمش داشت. فرشید اسماعیلی برخلاف آنچه انتظار می‌رفت در لیگ قطر نتواند مسیر صعودی را طی کند، به یکی از بازیکنان کلیدی این لیگ تبدیل شده است. او حتی می‌تواند به حضور در میان ملی پوشان ایران در جام جهانی هم امیدوار باشد. در واقع بازگشت او از لیگ قطر به استقلال را نباید در فصل جاری محتمل دانست مگر آنکه باشگاه کنونی او را نخواهد و دیگر تیم‌ها نیز دست رد به سینه‌اش بزنند که با توجه به کارنامه فعلی بسیار بعید است. اسماعیلی جزو بازیکنانی است که لااقل تا یک فصل دیگر نمی‌شود بازگشتش به استقلال را متصور بود. شاید اگر او در ترکیب استقلال این فصل حضور داشت، تیم مجیدی رؤیایی‌تر می‌شد.

محمد نادری
بازگشت محمد نادری به استقلال با اینکه او وضعیت باثباتی در باشگاه آلتای اسپور ندارد، اما چندان محتمل نیست. او همان فصل که پیراهن استقلال را پوشید با فشار زیادی مواجه بود و به سبب آنکه با سابقه بازی در پرسپولیس عضو باشگاه استقلال شده بود، حواشی متعددی را تحمل می‌کرد. در پست او نیز استقلال نیاز آنچنانی احساس نمی‌کند اما به هر حال نادری در دوران اندک حضورش در استقلال به رغم یک شروع بد توانست به یکی از بازیکنان اثرگذار تبدیل شود. با توجه به اینکه نادری هیچ شانسی برای حضور در تیم ملی ندارد احتمالاً ترجیح می‌دهد حتی با وجود بازی در تیم‌های نه چندان مطرح خارجی اما به همین منوال ادامه دهد و پوزیشن خود به‌عنوان یک لژیونر را حفظ کند.

مجید حسینی
به تازگی پنجمین حضور ثابت خود در ترکیب تیم کایزری اسپور را هم سپری کرده و به یکی از مردان اصلی باشگاهش در ترکیه تبدیل شده است. حسینی جزو معدود ایرانی‌های حاضر در لیگ ترکیه است که توانسته بخوبی در آنجا دوام بیاورد و برای خودش اعتبار جلب کند. حسینی در همین حال به ترکیب اصلی تیم ملی هم رسیده و با توجه به اینکه از تجربه بازی در لیگ معتبر ترکیه سود می‌برد نسبت به دیگر مدافعان تیم ملی که در لیگ‌های کم اعتبارتری نسبت به لیگ ترکیه حضور دارند، شانس بیشتری برای بازی در جام جهانی خواهد داشت. حسینی در جام جهانی 2018 یکی از ارکان اصلی خط دفاع بود و نشان داد از ظرفیت‌های کافی برخوردار است. او نیز در زمره بازیکنان سابق استقلالی محسوب می‌شود که جدایی‌اش برای استقلال گران تمام شد.

علی کریمی
القطر، الدحیل و سرانجام کایسری اسپور. تغییر تیم‌های مکرر اما کریمی را که در ترکیب استقلال به مهره‌ای کلیدی تبدیل شده بود به سرنوشت شومی دچار کرد. کریمی اکنون دوران مصدومیت را سپری می‌کند و یک وضعیت بی‌ثبات را می‌پیماید. شاید به همین دلیل بود که در نقل و انتقالات نیم فصل شایعه بازگشت او به استقلال به گوش رسید. حتی مجیدی نیز مذاکره با این بازیکن را تأیید کرد تا مشخص شود برایش فرش قرمز هم پهن شده تا دوباره در ترکیب استقلال دیده شود اما کریمی انگار نمی‌خواهد به سادگی فرصت بازی در تیم‌های خارجی را از دست بدهد و به‌دنبال تثبیت جایگاه خود در تیم کایسری است. البته کریمی آن قدر ظرفیت دارد که بتواند به این مهم برسد اما شاید برای او هم تصمیم نامناسبی نباشد که برای بازپس‌گیری موقعیت تیم ملی حتی به طور قرضی هم که شده راهی تیم سابق (استقلال) شود.

پژمان منتظری
از استقلال به الخریطیات قطر رفت و با این تیم به یک لیگ پایین‌تر سقوط کرد اما مسئولان باشگاهش به حدی از او راضی بودند که قراردادش را تمدید کردند.
منتظری در حالی همچنان مورد توجه تیم‌های قطری است که دست‌های پشت پرده در استقلال اسباب جدایی‌اش را فراهم کردند تا او در اوج و در حالی که همچنان می‌توانست یکی از مهره‌های اثرگذار خط دفاع استقلال باشد وحتی قهرمانی با این تیم را تجربه کند، راه جدایی را در پیش بگیرد. منتظری ترجیح داد برای دوری از هیاهو و هیولای درون باشگاه استقلال از تیم محبوبش جدا شود و روزهای آرام و امیدوارکننده‌ای را در قطر پشت سر بگذارد. اینکه تصور کنیم استقلال روزی به این نقطه می‌رسد که دوباره با منتظری همکاری کند، بسیار بعید است چون این بازیکن به‌دلیل بروز برخی مسائل دیگر قصد ندارد به استقلال بازگردد و در همان قطر از فوتبال خداحافظی خواهد کرد.

اللهیار صیادمنش
استقلال حالا، حالاها باید طعم دوری از صیادمنش را بچشد و چه بسا این دوری به نقطه‌ای برسد که دیگر این بازیکن را با لباس استقلال در میادین فوتبال نبینیم. صیادمنش در حالی که از لیگ ترکیه به طور قرضی راهی لیگ اوکراین شده بود به سبب درخشش در لیگ این کشور مورد توجه باشگاه هال سیتی انگلیس قرار گرفت و به تازگی نیز موفق شده اولین گلش را در ترکیب تیم جدید به ثمر برساند. گرچه جدایی صیادمنش برای استقلال بار مالی مثبتی به همراه داشت اما او هرگز به لحاظ فنی در دوران حضورش در استقلال مفید نبود و خیلی زود از ترکیب آبی‌ها کنار رفت. به هر حال سیر صعودی اللهیار در اروپا این روزها به یک سوژه داغ میان استقلالی‌ها تبدیل شده و او جزو معدود لژیونرهای ایرانی در اروپا است که وضعیت بسیار امیدوارکننده‌ای دارد.

نکته: اگر مجیدی فصل بعد هم سرمربی استقلال بماند باید مانند گل محمدی که از همین حالا به مدیران پرسپولیس گفته بیرانوند را بازگردانید، او نیز برای بازگشت یکی از لژیونرهای مطرح استقلالی شرط بگذارد. بدون شک بازگشت لژیونرهایی که تمایل به بازی در استقلال دارند می‌تواند منجر به تقویت هرچه بیشتر این تیم برای فصول بعد شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.