یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

انتخاب سرمربی تیم ملی بسکتبال تا دو هفته دیگر

داوری:یا ایرانی است یا خارجی!

داوری:یا ایرانی است یا خارجی!
محسن آجرلو
محسن آجرلو

به گزارش ایران ورزشی؛ پس از جلسه هفته گذشته رئیس فدراسیون بسکتبال با صالحی امیری بود که بحث تغییر در کادر فنی تیم ملی جدی‌تر شنیده شد. داوری که از ابتدای حضورش به عنوان رئیس فدراسیون اعلام کرد که کادر فنی تیم ملی نیاز به «تقویت» دارد، رفته رفته به تغییر در رأی کادر فنی هم فکر می‌کند و طبق شنیده‌ها چندین گزینه خارجی را هم برای جانشینی مصطفی هاشمی در نظر گرفته است.
همانطور که پیش‌تر به آن اشاره شد، این‌طور به نظر می‌رسد که دغدغه اصلی داوری برای جذب مربی خارجی، مسائل مالی و بودجه این اقدام بوده که در جلسه با رئیس کمیته ملی المپیک بررسی شده است. البته که در این جلسه داوری قول همکاری و مساعدت را از صالحی امیری گرفته منتها واضح است که هنوز از تصمیمش مطمئن نیست. موضوعی که در گفت‌و‌گوی کوتاه خود با ایران ورزشی هم به آن اشاره کرد. داوری در پاسخ به سؤال ما درباره سرنوشت جایگاه مربیگری تیم ملی و امکان تغییر در آن گفت: «هنوز هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده. چندین گزینه خارجی و ایرانی مد نظر داریم که مشغول بررسی هستیم.»
رئیس فدراسیون بسکتبال درباره حتمی بودن تغییر در کادر فنی تیم ملی نیز این‌طور اظهار نظر کرد: «به هیچ عنوان این‌طور نیست. اگر تصمیم به حضور مربی ایرانی باشد که بالاخره آقای هاشمی و همکاران‌شان هم مشغول فعالیت هستند. باز هم تأکید می‌کنم که هیچ تصمیم قطعی درباره کادر فنی نگرفته‌ایم.»
داوری درباره زمان مشخص شدن تصمیم فدراسیون درباره سرمربی تیم ملی نیز گفت: «حداکثر طی یک یا دو هفته آینده تصمیم قطعی را در این باره می‌گیریم. البته که قطعاً باید با کادر کنونی تیم ملی هم جلسه مفصلی داشته باشیم تا بتوانیم بهترین تصمیم را درباره کادر فنی تیم ملی بگیریم.»

قبل یا بعد از هانگژو
عزم جواد داوری برای آوردن مربی خارجی مشهود است. ظاهراً او معتقد است که در این برهه، مربی خوب خارجی بهترین انتخاب برای تیم ملی است. در این میان این‌طور شنیده می‌شود که برخی دوره کنونی و فاصله اندک تا بازی‌های آسیایی هانگژو را زمان مناسبی برای تغییر ندانسته و هرگونه تغییر را به بعد از بازی‌های آسیایی موکول کرده‌اند. موضعی که بخشی هم در تصمیم‌گیری رئیس جوان بسکتبال پیدا کرده. با این حال شنیده می‌شود که هیچ بعید نیست تا با پیدا شدن یک گزینه خوب و مهیا بودن شرایط مالی، شاهد تغییر در کادر فنی تیم ملی باشیم؛ آن هم در فاصله چهار – پنج ماهه تا بازی‌های آسیایی!

تصمیم سیاستمدارانه
باخت تلخ تیم ملی مقابل قزاقستان و از آن مهم‌تر حواشی تلخ‌تر کنفرانس خبری، باعث بی‌رحمی رسانه‌ای به مصطفی هاشمی شد. مربی که اگرچه در ماه‌های اخیر مدام بد آوره و البته در مدیریت شرایط حساسی که در آن بوده هم موفق نبوده اما نباید باعث فراموشی این نکته شود که زمان بسیار کمی را به عنوان سرمربی تیم ملی در اختیار داشته.
او تنها در دو برهه کوتاه با بازیکنان در اردو بوده و در نهایت هم یک باخت غیر منتظره را در کارنامه‌اش دارد که مهران شاهین‌طبع هم داشت و مهران حاتمی هم آن را تجربه کرد.
در شرایط کنونی شاید تنها حقی که می‌توان به طور کامل به هاشمی داد، زمانی است که در اختیار نداشته. شاید او این حق را داشته باشد که پس از رسیدن به جایگاهی که با هر فرمولی شایستگی‌اش را داشته، زمان کافی را هم در اختیار داشته باشد تا ثابت کند از پس این مسئولیت سنگین برمی‌آید یا خیر.
در چنین شرایطی تصمیم سیاستمدارانه داوری می‌تواند ادامه کار و حمایت از مربی باشد که خودش انتخاب نکرده اما با توجه به کم بودن فرصت تا بازی‌های آسیایی، ترجیح داد تا به او فرصت بدهد.
به این ترتیب در صورت عدم کسب نتیجه انگشت اتهام خیلی هم به سمت رئیس فدراسیون نخواهد بود. آن هم در شرایطی که آوردن مربی خارجی اگر منجر به کسب نتیجه ناموفقی در بازی‌های آسیایی و کوتاه مدت شود، مسئولیتش به طور مستقیم به رئیس جوان بسکتبال برمی‌گردد و متوجه او می‌شود.
به هر ترتیب رئیس فدراسیون حداکثر زمان برای تصمیم گرفتن درباره نیمکت تیم ملی را دو هفته اعلام کرده است. دو هفته‌ای که باید دید در پایان آن، تصمیم به پایان دوران مربیان ایرانی گرفته می‌شود یا مصطفی هاشمی زمان بیشتری برای جبران مافات خواهد داشت و حداقل تا پایان بازی‌های هانگژو روی نیمکت ایران خواهد نشست؟

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.