چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

روز نخست مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا

ستاره نوظهور

ستاره نوظهور
محسن وظیفه
محسن وظیفه

به گزارش ایران ورزشی؛ تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت‌های قهرمانی آسیا که به میزبانی مغولستان برگزار می‌شود، در پنج وزن نخست فقط یک فینالیست داشت. ناصر علیزاده در ۸۷، ایمان محمدی در ۶۳، عارف حبیب‌اللهی در ۷۷، علی نوربخش در ۵۵ و امیر قاسمی منجزی در ۱۳۰ کیلوگرم، 5 کشتی‌گیر ایران در روز نخست این مسابقات بودند اما از این بین فقط ناصر علیزاده به فینال رسید. کسب یک طلا و دو برنز در 5 وزن خیلی هم نتیجه بدی نیست اما توقع این بود که طلایی‌های ایران در روز نخست دو نفر باشند.
تیم جوان و بی‌تجربه که محمد بنا برای قهرمانی آسیا به واسطه احترام به چرخه انتخابی، برگزید از قبل هم مشخص بود که کار بسیار سختی در پیش دارد. این تیم مثل یک الماس ارزشمند نیاز دارد تراش بخورد و با تجربه بیشتر راهی مسابقات شود. اما این توقع وجود داشت که کشتی‌گیری با سی و اندی سال یعنی امیر قاسمی منجزی سومین مدال طلای خود در قهرمانی آسیا را کسب کند ولی این اتفاق رخ نداد تا شگفتی‌ روز نخست باشد.
بدون شک امیر قاسمی منجزی بازنده بزرگ روز نخست بود و این یک هشدار بزرگ و مهم برای کشتی ایران است. اگر چه او در حال حاضر نفر سوم تیم ملی است اما انتخاب نفراتی با این سن و سال به واسطه احترام گذاشتن به چرخه انتخابی تیم ملی عواقبی بهتر از این ندارد.
البته جای نگرانی نیست چرا که امین میرزازاده و علی‌اکبر یوسفی هم جوان هستند و هم مطمئن که در بازی‌های آسیایی و قهرمانی جهان می‌توانند خوش بدرخشند.
دیگر حذف شده کشتی فرنگی در روز نخست علی نوربخش بود. جوان شهریاری تیم ملی کشتی فرنگی که در وزن 55 کیلوگرم به روی تشک رفت و در اولین حضورش در قهرمانی آسیا با شکست مقابل آروجان حالاکورکی دارنده مدال برنز آسیا از هند از دور رقابت‌ها کنار رفت. طلای این وزن به ژاپن رسید اما یک نکته مهم درباره وزن 55 کیلوگرم این‌که از سال 2008 که برای آخرین بار سوریان در قهرمانی آسیا به روی تشک رفت و به مدال طلا رسید، تا الان فقط یک بار دیگر مدال طلای این وزن به ایران رسیده که آن ‌هم توسط پویا ناصرپور به دست آمد.
در وزن ۶۳ کیلوگرم ایمان محمدی یکی از خوب‌های تیم ملی کشتی فرنگی بود. این کشتی‌گیر جوان که برای اولین بار دوبنده تیم ملی در قهرمانی آسیا را به تن کرده بود، در دور نخست با نتیجه ۱۲ بر ۴ بالجینیام دامجین از مغولستان را مغلوب کرد. در دور دوم قرعه بسیار سختی را داشت اما مقابل کنسوکه شیمیزو دارنده مدال برنز جهان از ژاپن با نتیجه ۲ بر صفر به پیروزی دست یافت و راهی مرحله نیمه نهایی شد. محمدی در این مرحله مقابل میرامبک آیناگولوف دارنده مدال نقره و برنز جهان از قزاقستان با نتیجه ۱۴ بر ۳ مغلوب شد و به دیدار رده‌بندی رفت. ایمان محمدی با توجه به حاضر نشدن رقیبش در رده‌بندی مدال برنز را در اولین حضورش به دست آورد. سطح مسابقات در این وزن به حدی بالا بود که دو عنوان‌دار جهان دستشان از رسیدن به مدال طلا کوتاه ماند. آیناگولوف که دو مدال جهانی دارد، برای رسیدن به مدال طلا در فینال مقابل حریف قرقیزستانی شکست خورد و به نقره اکتفا کرد.
در وزن ۷۷ کیلوگرم هم عارف حبیب‌اللهی که اولین حضورش را تجربه می‌کرد با قرعه بسیار سختی روبه‌رو شد. درباره قرعه این وزن همین بس که عارف حبیب‌اللهی برای رسیدن به مدال آسیا با دو قهرمان المپیک باید روبه‌رو می‌شد. او در همان دور نخست با ماخمدوف قرقیزستانی که نقره المپیک را دارد، روبه‌رو شد. در این مسابقه کشتی‌گیر عنوان‌دار قرقیزستانی اجازه هنرنمایی به حبیب‌اللهی نداد و با نتیجه 9 بر یک برنده شد. آکژول ماخمدوف برای رسیدن به فینال کیم هیون وو قهرمان المپیک و جهان از کره جنوبی را هم از پیش رو برداشت تا عارف برای رسیدن به برنز آسیا با یک قهرمان المپیک دیگر روبه‌رو شود. هر چند که کیم هیون وو به‌دلیل مصدومیت در رده‌بندی حاضر نشد تا حبیب‌اللهی هم مثل ایمان محمدیان در اولین حضورش به مدال برنز برسد. مدال طلا هم به ماخمدوف قرقیزستانی رسید تا قرقیزها در روز نخست دو طلا بگیرند.

المـــاس نتراشیـــده
بهترین کشتی‌گیر ایران در روز نخست ناصر علیزاده در وزن ۸۷ کیلوگرم بود. جوان مازندرانی که اتحادیه جهانی لقب ستاره نوظهور را به او داده بود، دومین طلای خود را در قهرمانی آسیا کسب کرد. ناصر علیزاده سال گذشته بود که با درخشش در لیگ برتر خودش را نشان داد و حالا هم نشان داد که می‌تواند در تیم ملی کشتی فرنگی دست به کارهای بزرگی بزند. این دومین حضور او در قهرمانی آسیا بود و برای دومین بار هم به مدال طلا دست پیدا کرد. علیزاده با غلبه بر ملیس آیتبکوف از قرقیزستان و نورسلطان تورسینوف دارنده طلای آسیا از قزاقستان را شکست داد و راهی دیدار فینال شد. حریف او در فینال هم بردیموراتوف از ازبکستان بود که علیزاده توانست 3 بر یک شکستش بدهد و مقتدرانه به مدال برسد. حالا ناصر علیزاده می‌تواند خودش را  صاحب اصلی دوبنده تیم ملی در وزن 87 کیلوگرم بداند و برای قهرمانی جهان یا بازی‌های آسیایی نفر اول تیم ملی باشد. علیزاده با این توانایی که از خودش نشان داده می‌تواند تا سال‌ها کشتی فرنگی ایران را در وزن 87 کیلوگرم بیمه کند. در سال‌های اخیر کشتی فرنگی ایران در وزن 87 کیلوگرم با مشکلات زیادی روبه‌رو بود. حسین نوری در مسابقات گزینشی شکست خورد و رامین طاهری هم در جهانی نروژ نتوانست نتیجه خوبی بگیرد. به این ترتیب همه نگاه‌ها می‌رود به سمت ناصر علیزاده که باید دید در سال‌های آینده چه می‌کند.

پیش به سوی قهرمانی
در روز دوم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی آسیا پنج نماینده دیگر تیم ملی کشتی فرنگی باید روی تشک حاضر شوند. روزی سخت و سرنوشت‌ساز برای کشتی فرنگی ایران که با اتکا به نفرات جوانش برای رسیدن به‌عنوان قهرمانی در قاره کهن باید یک گام مهم و اساسی بردارد. در روز دوم و پایانی این مسابقات مهدی محسن‌نژاد در وزن ۶۰ کیلوگرم، شاهین بداغی در وزن ۶۷ کیلوگرم، محمدرضا مختاری در وزن ۷۲ کیلوگرم، رسول گرمسیری در وزن ۸۲ کیلوگرم و مهدی بالی در وزن ۹۷ کیلوگرم نمایندگان کشتی ایران در روز دوم هستند.
مهدی بالی که در وزن 97 کیلوگرم پشت سر محمدهادی ساروی مانده می‌تواند در این مسابقات برای رسیدن به دومین مدال طلا یک گام بزرگ بردارد. علاه بر بالی در روز دوم به درخشش محمدرضا مختاری در وزن 72 کیلوگرم و مهدی محسن‌نژاد در وزن 60 کیلوگرم هم می‌توان دل بست. مختاری سابقه حضور در قهرمانی جهان را دارد و محسن‌نژاد هم سومین حضورش در مسابقات قهرمانی آسیا را تجربه می‌کند. او قبل از این یک نقره و یک برنز را کسب کرده و حالا نوبت رسیدن به مدال فرا رسیده و باید از این فرصت استفاده کند. شاهین بداغی و رسول گرمسیری هم که شاید کمتر کسی توقع مدال از آنها را دارد، باید از این فرصت استفاده کنند و با مدال از اولان باتور برگردند. درخشش در پنج وزن دوم می‌تواند قهرمانی را در دسترس قرار دهد اما در غیر این صورت قهرمانی در این دوره سخت می‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.