جمعه ۱۰ تیر ۱۴۰۱

نایب قهرمانی کشتی فرنگی ایران در قهرمانی آسیا

غوغــای جوان‌ها

غوغــای جوان‌ها
محسن وظیفه
محسن وظیفه

ایران ورزشی - تیم ملی کشتی فرنگی روز دوم مسابقات قهرمانی آسیا را طوفانی شروع کرد و 4 نفر در 5 وزن دوم راهی فینال شدند. تیم ملی کشتی فرنگی با کسب 4 مدال طلا، یک مدال نقره و 2 مدال برنز به‌ عنوان نایب قهرمانی آسیا در مغولستان رسید. این تیم در حالی ‌که فاصله کمی با قهرمانی داشت اما در رقابت با قزاقستانی که 2 مدال طلا، 6 نقره، یک برنز و 190 امتیاز کسب کرده بود، در رده دوم ایستاد. تیم قرقیزستان نیز با کسب 3 مدال طلا، 2 مدال برنز و کسب 133 امتیاز در جایگاه سوم ایستاد.
تیم ملی کشتی فرنگی با استفاده از ترکیبی جوان که بسیاری از نفرات برای اولین بار راهی این رقابت‌ها شده بودند، 4 مدال طلا توسط محمدرضا مختاری در وزن 72 کیلوگرم، رسول گرمسیری در وزن 82 کیلوگرم، ناصر علیزاده در وزن 87 کیلوگرم و مهدی بالی در وزن 97 کیلوگرم و یک نقره مهدی محسن‌نژاد در وزن 60 کیلوگرم و 2 مدال برنز ایمان محمدی در وزن 63 کیلوگرم و عارف حبیب‌اللهی در وزن 77 کیلوگرم به دست آورد. شکست عجیب و باور‌نکردنی امیر قاسمی‌نژاد در روز نخست مسابقات، قهرمانی تیم ایران را با مشکل روبه‌رو کرد. اگر در روز نخست امیر قاسمی‌نژاد به طلا می‌رسید، شاید با همین تیم جوان هم ایران می‌توانست به‌ عنوان قهرمانی برسد. اولین فینالیست ایران در وزن 60 کیلوگرم بود که مهدی محسن‌نژاد به فینال رسید اما حریف او شارشنبکوف از قرقیزستان بود. یک نقره و یک برنز در کارنامه آسیایی محسن‌نژاد بود و این بار باید به مدال طلا می‌رسید که این اتفاق رخ نداد. کشتی فرنگی برای رسیدن به‌ عنوان قهرمانی در آسیا به مدال‌های روز دوم نیاز مبرم داشت اما مهدی محسن‌نژاد ابتدا 4 امتیاز از حریفش عقب افتاد و بعد هم که به‌دلیل مصدومیت نتوانست ادامه دهد تا اولین فینال روز دوم از دست ایران خارج شود.
اولین طلای ایران در روز دوم اما به محمدرضا مختاری رسید. جوان دلاور شیرازی که حالا با این مدال طلا جای خود را در ترکیب تیم ملی کشتی فرنگی تثبیت می‌کند و از همین حالا می‌توان روی او برای مسابقات قهرمانی جهان حساب باز کرد. مختاری سال گذشته هم در مسابقات قهرمانی جهان به میدان رفت که پنجم شد اما حالا در قهرمانی آسیا با ارائه یک کشتی قدرتمندانه حریف قزاق خود را شکست داد تا به مدال طلا برسد. مختاری برای رسیدن به فینال حریفانی از قرقیزستان و ازبکستان را شکست داده بود و در فینال هم حریفش از قزاقستان بود که با قدرت توانست به برتری برسد.
دومین مدال طلای ایران هم توسط رسول گرمسیری به دست آمد. او یکی از نفراتی بود که برای اولین بار در ترکیب تیم ملی راهی قهرمانی آسیا شد اما در همین اولین حضورش هم با مدال به ایران برگشت. مدال طلای رسول گرمسیری در این مسابقه برای قهرمانی ایران می‌توانست تعیین‌کننده باشد. به همین دلیل هم مسابقه او با دیاز کالان بسیار حساس شد و در نهایت هم با نتیجه 4 بر 3 به سود رسول گرمسیری تمام شد.
کار مهم و بزرگ تیم را مهدی بالی انجام داد. جوان شایسته وزن 97 کیلوگرم که با رستم آساکالوف ازبکستانی که چند مدال جهانی و آسیایی دارد با قدرت مسابقه داد و توانست به مدال طلا برسد. مهدی بالی فرنگی‌کار شایسته‌ای است که پشت سر هادی ساروی مانده. بالی با این مدال طلا شاید حضورش در جهانی یا بازی‌های آسیایی را هم قطعی کند. یکی از شکست‌های عجیب برای کشتی ایران باخت شاهین بداغی در وزن 67 کیلوگرم رقم خورد. شاهین در نیمه‌نهایی به هان ریو سو باتجربه باخت. بداغی در دور نخست مقابل حریفی از سوریه به برتری رسید اما در دور دوم هان ریو سو با استفاده از تجربه بالایش توانست به برتری رسید. در دیدار رده‌بندی حریف شاهین بداغی، کاتسوکی اندو از ژاپن بود؛ قهرمان امیدهای جهان که در این مسابقه هم شاهین بداغی نتوانست از سد او بگذرد. پنجمی آسیا حاصل اولین حضور شاهین بداغی در این مسابقات بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.