سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

مسعود مرادی: فغانی در لیست ما نفر اول بود / چرا منت فیفا را بکشیم؟

مسعود مرادی: فغانی در لیست ما نفر اول بود / چرا منت فیفا را بکشیم؟

مسعود مرادی به حاشیه های پیرامون حذف نام علیرضا فغانی از لیست داوران بین المللی و بازگشت دوباره نامش واکنش نشان داده است.

به گزارش ایران ورزشی، مسعود مرادی در مورد اینکه وضعیت داوری فوتبال کشورمان را چطور می‌بیند گفت:

 انتظارم خیلی بیشتر از حالاست. به نظر من توانایی داوران ما این نیست و نیازمند داوران قوی تری هستیم. در یکی دو هفته ای که گذشته در چند بازی اشتباهات کمک داوران تاثیرگذار در نتیجه بود. واهمه‌ای از گفتن اشتباهات نداریم. هدف این است که داوران جوانتر را بیاوریم اما اگر نتوانند مجبوریم به سمت قدیمی‌تر ها برویم که باز هم داوری ما افت می‌کند.

وی در مورد اینکه علت افت داوری چیست، گفت:

 علت عدم پشتوانه سازی است. در زمان منوچهر نظری نسلی وارد شد که جام جهانی هم رفت و داوران خوبی مانند مظفری زاده و ترکی و ... شناخته شدند. بعد از آن داوران ما نتوانستند این جای خالی را پر کنند. در این بین یک پدیده به نام فغانی داشتیم که البته توانایی خود او هم خیلی بالا بود و نام داوری ما را بزرگ کرد.

عضو کمیته داوران در مورد اینکه چطور نام فغانی ابتدا در لیست نبود و بعدا اضافه شد، گفت:

 دوستانی که اکنون در این خصوص صحبت می‌کنند، قضیه را معکوس می‌بینند. می‌گویند کمیته لیستی را اعلام کرده و نام فغانی را حذف کرده اما صورت جلسه موجود است و نام فغانی در لیست ما نفر اول بود و همه اعضا آن را تایید کرده بودند. اینکه گفته‌اند کمیته بعد از اعلام فدراسیون نام فغانی را اضافه کرده، درست نیست.

وی ادامه داد:

 من در داوری بی تجربه نیستم. چطور می‌شود کسی که جام جهانی رفته و دو کمک داور جهانی هم کنارش هستند را حذف کنیم؟ بندی وجود داشت که داوران باید یک سال در بالاترین سطح کشور باید قضاوت کنند. او در ایران نبود و در لیگ استرالیا قضاوت کرده بود و این موضوع محل اختلاف بود و دوستان توپ را به زمین کمیته داوران می‌انداختند. باید در این زمینه اطلاع رسانی دقیق می‌شد اما من صادقانه در این خصوص صحبت می‌کنم.

مرادی در خصوص اینکه گفته می‌شود فغانی آمد و عرب براقی حذف شد، گفت:

این یک بحث جداست. ما وقتی می‌خواستیم در مورد داوران بین المللی صحبت کنیم، بعد از فغانی که نفر اول بود بررسی‌‌ها را انجام می‌دادیم. اگر فغانی جام جهانی نرود، دو کمک داور هم نمی‌روند. ما وظیفه خود را انجام دادیم و اینکه فدراسیون در استعلام اشتباه کرده را نمی‌دانم. به نظر من نبود فغانی در لیست فاجعه بود. خیلی بد بود که داوران بحرین و امارات و عربستان در لیست جام جهانی باشند و نام داور ایران نباشد.

وی در مورد اینکه گفته می‌شود فغانی می‌توانست از امتیاز ویژه فیفا استفاده کند، گفت:

چرا کاری که خودمان می‌توانیم انجام دهیم را از فیفا منت بکشیم.

عضو کمیته داوران در مورد اینکه خارج شدن نام عرب براقی سرمایه سوزی بوده است، گفت:

کمیته داوران سرمایه سوزی نکرده و کسی که از لیست خارج شده الیت نبوده است. داوری هم که جای او آمده همه آن دوره های آسیایی را گذرانده است.  عرب برقی جوان و آینده دار است. در این موضوع تسویه حساب شخصی نبوده و با کسی هم حب و بغض نداریم. او 28 سال دارد و گفتم شهریور سال آینده هم لیست جدید را می‌دهیم و می‌تواند وارد شود.

مرادی در مورد اینکه گفته شده مومنی چک ضمانت هم به فدراسیون داده است گفت

ما این موضوع را به کمیته حقوقی فدراسیون اطلاع دادیم و باید شفاف سازی می‌شد که مشخص شد این چک برای کار شخصی بوده است. فاجعه‌ای در داور کشوری رخ نداده که آنقدر حاشیه درست شده است. چند سال قبل هم 4 داور البت ما از لیست خارج شدند و چرا آن زمان صدای کسی درنیامد.

وی در خصوص اینکه سیستم VAR چه زمانی به کمک داوران می‌آید گفت:

استفاده از VAR نیازمند هزینه بالا است. در ترکیه باشگاه‌ها چون متضرر می‌شدند خودشان هزینه ها را قبول کردند، اما در ایران نه باشگاه‌ها و نه فدراسیون هنوز قبول نکرده‌اند. اگر هم بیاید، 8، 9 ما طول می‌کشد که از فیفا تاییدیه بگیریم. به نظر هرچقدر در داوری هزینه کنیم سرمایه گذاری است.

عضو کمیته داوران ادامه داد:

در همین دو هفته دو اشتباه تاثیرگذار داشتیم و انتظارم این است که حالا که به خاطر کرونا تماشاگران نیستند، داوران راحت تر قضاوت کنند.

مرادی در مورد اینکه چرا داوران تست کرونا نمی‌دهند، گفت:

قطعا آنها هم باید مثل بازیکنان و مربیان تست بدهند. یک بار گرفته شده و باید بیشتر باشد.

مرادی در پایان گفت:

داوران ما باید به حق و حقوق خود برسند، اما نباید سهم خواهی شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.