دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

تیمی که نه تداوم دارد و نه روحیه لازم

آیا سپاهان از استقلال امتیاز می‌گیرد؟

آیا سپاهان از استقلال امتیاز می‌گیرد؟

اگر قرار است تغییری در معادلات قهرمانی در لیگ برتر فوتبال کشور ایجاد شود و قهرمانی احتمالی آبی‌های تهرانی دچار مخاطره و حداقل مشمول تأخیر گردد، این کار در درجه اول باید از سپاهان سر بزند. تیمی که در بازگشایی لیگ بیست و یکم پس از 25 روز تعطیلی، غروب روز چهارشنبه 14 اردیبهشت از استقلال در اصفهان پذیرایی می‌کند.

ایران ورزشی: اگر قرار است تغییری در معادلات قهرمانی در لیگ برتر فوتبال کشور ایجاد شود و قهرمانی احتمالی آبی‌های تهرانی دچار مخاطره و حداقل مشمول تأخیر گردد، این کار در درجه اول باید از سپاهان سر بزند. تیمی که در بازگشایی لیگ بیست و یکم پس از 25 روز تعطیلی، غروب روز چهارشنبه 14 اردیبهشت از استقلال در اصفهان پذیرایی می‌کند. منطق می‌گوید تیمی که اینقدر مهره‌های خوب دارد و به لحاظ فنی در سطح بالایی است و در هر بازی فرصت‌سازی‌های زیادی انجام می‌دهد و به لحاظ کیفی و فنی بر رقبایش سایه می‌اندازد، قاعدتاً در ورزشگاه نقش جهان اصفهان به استقلال نخواهد باخت و حداقل به یک نتیجه مساوی خواهد رسید. چنین نتیجه‌ای 2 امتیاز را از شاگردان فرهاد مجیدی خواهد ستاند و چنانچه در همان روز پرسپولیس بر پیکان غلبه کند، عقب‌ماندگی سرخ‌های تهرانی از رقیب بزرگ و قدیمی‌شان در صدر جدول از 6 پوئن به چهار امتیاز کاهش خواهد یافت و اولین قهرمانی استقلال در لیگ طی 9 سال اخیر قدری به تردید و تعویق خواهد افتاد. حداقل قضیه این است که این فرایندها به تیم یحیی گل‌محمدی امید بیشتری خواهد بخشید تا شاید در پنج هفته بعدی از حجم عقب‌ماندگی‌اش بیشتر بکاهد و به یک قهرمانی تازه و البته بسیار سخت، امیدوارانه‌تر نگاه کند.

 
حملاتی احساسی و کور
با وجود این بر اساس آنچه از طلایی‌های اصفهان در فصل 1400-1401 فوتبال باشگاه‌های کشور رؤیت شده و بر مبنای نمایش‌های پرفراز و فرودشان در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیای 2022 که هم اکنون در عربستان جریان دارد، تیم محرم نویدکیا همان گروه متحد و فنی و کارآمدی نیست که یک فصل پیش‌تر بود و انواع خدشه‌ها و لغزش‌ها در کار آنان دیده می‌شود. بدتر از همه اینکه سپاهان از عنصر تداوم هم که از عناصر اصلی و پایه‌ای کار هر تیم موفق و توانمندی است و در لیگ بیستم یکی از سلاح‌های اصلی این تیم بود، بی‌بهره شده است و هر روز به شکلی درمی‌آید و یک روز خوب و قوی عمل می‌کند و فردای آن روز یک تیم فاقد تمرکز و دچار بی‌برنامگی و مجری حملات کور نشان می‌دهد. حملاتی که اگرچه پرتعداد است اما منطق و بصیرت پشت آن نیست و فقط یک تلاش احساسی برای رسیدن به نتایج مطلوب است. این قبیل نتایج فقط در صورتی ثبت می‌شود که یک تیم با فکر و عقلایی حمله کند و هر حرکت دفاعی یا رو به جلویش منتج از یک برنامه کلی از پیش طراحی شده باشد و سپاهان در بسیاری از روزها این گونه نشان نداده است.
 
مظاهری، چیزی در حد «کنت»
سپاهان در این فصل نه تنها از محسناتی که گفتیم، بی‌بهره بوده بلکه از روحیه مبارزه‌جویی لازم نیز عاری نشان داد و فقدان اعتماد به نفس تمامی ارکان بازی این تیم را سست کرده است. براساس همین شاخصه‌ها هم سپاهان گل‌های مفت و آسان فراوانی خورده (15 تا در لیگ داخلی و 7 گل هم در پنج بازی اولش در لیگ قهرمانان قاره) و هم بسیار سخت‌تر و کمتر و بدتر گل به رقبای خود زده است (35 گل در لیگ داخلی و 6 گل در لیگ قاره) و البته باید تأکید کرد که از 6 گل زده طلایی‌ها مقابل رقبایشان در گروه D جام باشگاه‌های آسیا، پنج تایش مقابل یک تیم (پاختاکور ازبکستان) بوده و سپاهان در سه دیدار دیگرش مجموعاً فقط یک گل به ثمر رسانده است. آخرین تلاش‌های نویدکیا برای تقویت هر چه بیشتر سپاهان در نیم فصل هم که رشید مظاهری را به درون دروازه این تیم اصفهانی کشاند، چندان تأثیرگذار نبوده و اگر چه او قدری بهتر از کریستوفر کنت، سنگربان خارجی قبلی سپاهان نشان می‌دهد اما او نیز کم و بیش همان گل‌هایی را خورده است که کنت می‌خورد و این «خارجی» را از چشم هواداران انداخته بود.
 
ضررهای برخاسته از تغییرهای مکرر
سپاهان انبوهی از بازیکنان خوب دارد اما تعدد جابه‌جایی‌ها و تغییرها و تعویض‌های مکرر از سوی کادر فنی (که با جدایی علیرضا مرزبان متزلزل‌تر هم شده است) حتی رفیعی و نورافکن را هم از شکل و ریخت انداخته و اگرچه مغانلو باز در لیگ قهرمانان خوب کار کرده و سجاد شهباززاده پس از گذراندن یک فصل بد جمعه شب 2 اردیبهشت هر دو گل سپاهان را در بازی برگشت با پاختاکور زد اما حمله‌وران سپاهان نیز چیزی نیستند که پیش‌تر بودند. همه این توضیحات ما را به این سؤال بدیهی و منطقی می‌رساند که آیا سپاهان در شرایطی هست که 14 اردیبهشت استقلال را متوقف کند و از آنها امتیاز بگیرد؟
 
خسته و نالان
سپاهان در ماه‌های اخیر بر اثر آنچه در لیگ و جام حذفی کشور برایش روی داد (تنزل تا رده سوم جدول لیگ و ناکامی در جام حذفی) روحیه خود را هم از دست داده و چنانچه در پایان مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا از گروهش بالا بیاید (این تیم یک دور مانده به پایان فقط در جایگاه سوم گروهش قرار دارد) شاید قدری از روحیه‌اش را باز یابد اما انجام شش بازی متوالی در یک مقطع زمانی 20 روزه انرژی و توان جسمانی عظیمی را از آنها ستانده که بازپس‌گیری آن و انجام ریکاوری لازم فقط در یک هفته فرصتی که بین اتمام پیکارهای قاره‌ای عربستان و بازگشایی لیگ داخلی وجود دارد، کار بسیار سختی خواهد بود و این فرصت اندک، چنین مزیتی را از اصفهانی‌ها می‌گیرد. بواقع سپاهان خسته و نالان با تیمی روبه‌رو می‌شود که هم سرحال و بدون تنش زیسته و هم صدرنشین بی‌شکست لیگ و به تبع آن بسیار خوش روحیه است.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.