پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲

نمی‌دانیم اردو کجاست و حریف‌مان کیست اما از صعـــود حرف می زنیــــم

جهانبخش: بی برنامه‌ایم ، اوضاع فدراسیون هم پایدار نیست

جهانبخش: بی برنامه‌ایم ، اوضاع فدراسیون هم پایدار نیست
امیر اسدی
امیر اسدی

به گزارش ایران ورزشی؛ حضور در سومین جام جهانی برای علیرضا جهانبخش، یک افتخار جدید محسوب می‌شود. خودش هم می‌گوید یکی از آرزوهایش این بوده که در جام جهانی بازی کند و حالا خوشحال است که این اتفاق می‌تواند برای بار سوم در کارنامه ورزشی او ثبت شود. علیرضا که بعد از قرعه‌کشی جام جهانی هرگز صحبت نکرده و حرفی پیرامون سختی یا آسانی گروه نزده بود، حالا در گفت‌و‌گو با ایران ورزشی معتقد است که ایران باید مقابل رقبای قدرتمندی به میدان برود و بحث صعود به دور دوم را فقط افرادی به زبان می‌ْآورند که بیرون گود نشسته و خبری از شرایط این روزهای تیم ملی و فدراسیون فوتبال ندارند. حرف جهانبخش این است که تیم ملی، 6 ماه مانده به جام جهانی شرایط مناسبی به لحاظ برنامه‌ریزی ندارد و در چنین وضعیتی، صحبت درباره صعود به دور دوم کمی اغراق‌آمیز است. هر چند او به‌عنوان یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی می‌گوید بازیکنان تمام تلاش خود را انجام می‌دهند تا نتایج مطلوبی بگیرند و مردم را خوشحال کنند.

بعد از برگزاری مراسم قرعه‌کشی جام جهانی، صحبت خاصی از تو در رسانه‌ها ندیدیم. می‌خواهیم نظر یکی از کاپیتان‌های تیم ملی را در مورد همگروهی با انگلیس، امریکا و برنده پلی‌آف اروپا بدانیم. گروه‌مان سخت است یا آسان و معمولی؟ آیا می‌توانیم امیدوار به صعود باشیم؟
من در این مدت صحبت نکردم، چون دیدم نظرات دارد زیاد می‌شود. به نظر من این یکی از سخت‌ترین قرعه‌هایی است که تیم ملی در سال‌های اخیر تجربه کرده. از جهات مختلف، شرایط ما در جام جهانی سخت است. بخصوص با وضعیتی که الان وجود دارد. گروه شاید برای فوتبالدوستان جذاب باشد اما صعود فوق‌العاده مشکل است. امریکا راحت به جام جهانی صعود کرده و بهترین نسل خود را در اختیار دارد. انگلیس هم برای فتح جام جهانی به قطر می‌آید و از این سمت ولز، اسکاتلند و اوکراین هم تیم‌های قدرتمندی هستند. اسکاتلند و ولز با بازیکنان مطرح خود می‌آیند که جملگی در لیگ برتر انگلیس حضور دارند و جزو بهترین‌ها هستند. نمی‌دانم چرا عده‌ای راحت درباره صعود حرف می‌زنند و فکر می‌کنند همه چیز مهیا است. اصلاً این‌طور نیست و هر چه هم زمان می‌گذرد، بی‌برنامگی و عدم هماهنگی بیشتر به تیم ملی ضربه می‌زند.
یعنی به صعود از مرحله گروهی خیلی خوشبین نباشیم؟
نسبت به شرایطی که الان تیم ملی دارد، صعود از مرحله گروهی کار خیلی سختی است. می‌گویم شرایط برایش دلیل هم دارم. در فدراسیون فوتبال اوضاع به هیچ وجه پایدار نیست. مشخص نیست چه کسی تصمیم‌ها را می‌گیرد و برای انجام بازی تدارکاتی هم برنامه خاصی اعلام نشده است. متأسفانه هر روز هم اخبار مختلفی می‌شنویم و با توجه به این شرایط است که می‌گویم کارمان مشکل خواهد بود.
می‌دانم شرایط سخت است اما برخی کارشناسان معتقدند اگر به انگلیس هم ببازیم، امریکا و تیم دیگر را می‌بریم و صعود می‌کنیم. به همین سادگی...
صحبت که زیاد است اما آنهایی که چنین حرف‌هایی می‌زنند از بیرون به داستان نگاه می‌کنند اما در شرایط فعلی هیچ چیز سر جای خود نیست و همین کار را سخت می‌کند. من همین حالا که با شما صحبت می‌کنم، شرایط را اصلاً مثبت نمی‌بینم.
نمی‌خواهی بیشتر درباره شرایط فعلی صحبت کنی؟
به موقع راجع به آن حرف می‌زنیم. باز هم تکرار می‌کنم، متأسفانه در مقطع فعلی هیچ چیز سر جای خودش نیست و این ما بازیکنان را نگران می‌کند.
با صحبت‌هایی که کردی، برای صعود کمی نا امید شدیم.
نه اینکه نا امید باشیم و از حالا بگوییم صعود نمی‌کنیم. در کیفیت این تیم ملی شکی وجود ندارد. در جام جهانی قبل هم نشان دادیم که همه بازیکنان از وجودشان مایه می‌گذارند. ما بازیکنان تیم ملی تلاش می‌کنیم باعث افتخار باشیم اما در مقایسه با بقیه تیم‌ها که برنامه‌ریزی مدونی ترتیب داده و از حالا بازی‌های تدارکاتی و اردوهای‌شان مشخص است، ما در وضعیت بدی قرار داریم. نه می‌دانیم اردوی‌مان کجاست و نه خبر داریم قرار است جلوی کدام تیم بازی کنیم. بالانسی وجود ندارد و حمایتی که باید بشود، نیست. از هیچ ارگان و هیچ نهادی. خواه ناخواه این جام جهانی با دو سه دوره قبل تفاوت دارد. موقعیت مکانی مسابقات و همچنین قرعه ما، شرایط را حساس می‌کند. این حساسیت‌ها به بازیکنان، فدراسیون فوتبال، کادرفنی و وزارت ورزش هم ختم نمی‌شود. تمام ایران درگیر این ماجرا است و امیدوارم از همین امروز که با هم حرف می‌زنیم، بدانیم که می‌خواهیم کجا اردو بزنیم و با چه تیمی بازی تدارکاتی انجام بدهیم. سایر تیم‌ها از حالا می‌دانند حتی سه هفته قبل از شروع جام جهانی کجا می‌روند و با چه تیمی بازی می‌کنند اما برنامه ما حتی برای خردادماه هم قطعی نشده است. اینها نگران‌کننده است وگرنه در کیفیت بازیکنان و تلاش و انرژی بچه‌ها هیچ شکی ندارم.
تو سومین حضور در جام جهانی را تجربه خواهی کرد. از حسی که‌داری بگو و اینکه فکر می‌کردی روزی این رزومه را به‌نام خودت ثبت کنی؟
جام جهانی حس خوبی به بازیکنان می‌دهد. همیشه بازی برای تیم ملی جزو آرزوهایم بود اما خدا را شکر توانستم در جام جهانی هم بازی کنم. واقعیتش را بخواهید هیچ‌وقت فکرش را نمی‌کردم در این سن و سال دو بار به جام جهانی رفته و در آستانه سومین حضور باشم. همیشه گفته‌ام بازی در جام جهانی افتخار بزرگی برای من است. خدا را شکر دو حضور قبلی مثبت بود و درس‌های خوبی به من داد. اگر سومین حضور هم قسمت من شود، با تمام وجود برای موفقیت تیم ملی تلاش می‌کنم و باعث افتخارم خواهد بود که پیراهن ایران را در این تورنمنت هم بر تن کنم.
از جمله بازیکنانی هستی که نشان داده‌ای دوست‌داری و تلاش می‌کنی تا پای زنان به ورزشگاه‌ها باز شود. انگار در مشهد و بعد از بازی ایران- لبنان، وقتی در این رابطه صحبت می‌کردی، صدای تو را قطع کرده‌اند. خودت چنین موضوعی را شنیدی؟
الان از شما می‌شنوم. البته من صحبتم را انجام دادم، حالا اینکه انتقال داده شده باشد یا نه را نمی‌دانم. سؤالی از من پرسیدند که فکر می‌کنم اگر نمی‌پرسیدند هم من درباره‌اش حرف می‌زدم. این یک موضوعی است که بالاخره باید اتفاق بیفتد. زیرساخت‌ها و امکانات باید فراهم شود و فکر می‌کنم حق زنان است که بتوانند به ورزشگاه بیایند. تیم ملی برای همه است. زن و مرد، بچه و پیر و جوان هم ندارد. همه باید به یک اندازه از شادی، صعود و پیروزی تیم ملی استفاده کنند. من واقعاً نمی‌دانستم ایران جزو دو سه کشوری است که در آن زنان حق حضور در ورزشگاه را ندارند. به شخصه بابت این موضوع تأسف می‌خورم. برای من اینکه مادرم، خواهرم و باقی زنان به ورزشگاه بیایند، واقعاً لذتبخش است. چرا که نه، همیشه هم راجع به آن حرف می‌زنم و امیدوارم مسئولان هم شرایط را فراهم کنند. فکر می‌کنم وقوع این اتفاق دیر و زود دارد اما سوخت و سوز ندارد.
فکر می‌کنی چنین شرایطی فراهم شود و مسئولان پیگیر حضور زنان در ورزشگاه باشند؟
با یک برنامه‌ریزی خوب و فراهم کردن زیرساخت‌ها می‌شود چنین کاری را انجام داد. مگر دفعه قبل که زنان به ورزشگاه آمدند اتفاقی افتاد؟ چرا دوباره چنین موضوعی را شاهد نباشیم؟ به نظر من می‌توانیم با هماهنگی مسئولان دوباره شاهد حضور زنان در ورزشگاه باشیم.
درباره فاینورد و شرایط فعلی تو در این تیم هم صحبت کنیم. در هفته‌های اخیر کمتر از قبل مورد استفاده قرار گرفتی و در ترکیب بودی. اتفاق خاصی افتاده؟ دلیلی دارد؟
من اکثر فصل ریتم خوبی داشتم. متأسفانه الان چند هفته است که مصدومیت دارم، مراعات می‌کنم و گاهی اوقات با آن کلنجار می‌روم. برخی اوقات بیشتر اذیتم می‌کند و گاهی اوقات کمتر. در 10 روز اخیر هم به‌دلیل آسیب‌دیدگی با تیم تمرین نکردم و یکی دو بازی را از دست دادم. در چند دیدار هم تصمیم مربی نسبت به ترکیب رقبا این بود که من از ابتدا بازی نکنم. من اما نگران این موضوع نیستم. خدا را شکر شرایط پای من خوب شده و سعی می‌کنم در چند بازی پایانی فصل بتوانم بازیکن مثمرثمری برای فاینورد باشم.
جدا از لیگ هلند، شما در لیگ کنفرانس اروپا هم به نیمه‌نهایی رسیده‌اید. فکر می‌کنی چقدر شانس دارید قهرمان شوید؟
خیلی سخت است. چون در نیمه‌نهایی باید با مارسی بازی کنیم. آنها رده دوم جدول لیگ فرانسه را در اختیار دارند اما شکست‌شان دور از دسترس نیست. ما در لیگ کنفرانس خوب کار کردیم و تیم‌های قدرتمندی را از پیش رو برداشتیم. حضور در فینال قدم بزرگی برای باشگاه ما است اما ابتدا باید یک بازی سخت با مارسی را پشت سر بگذاریم. آن‌وقت می‌شود درباره شانس قهرمانی حرف زد.
از عملکرد خودت در فصلی که رو به پایان است، راضی هستی؟
اگر بخواهم بازی‌هایم را بالا و پایین کنم، خیلی نه. با این حال اولین فصل حضور در فاینورد را سپری کردم و مصدومیت هم دست از سر من برنداشت. بعد از سه فصل پر فراز و نشیب در برایتون، کم‌کم در فاینورد جا افتادم و امیدوارم مسابقات را بهتر تمام کنم و به فکر موفقیت در فصل بعد باشم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.