شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

مکرون چطور از محبوبیت ورزش و کیلین امباپه در فرانسه استفاده می‌کند؟

رئیس‌جمهور شیفته فوتبال

رئیس‌جمهور شیفته فوتبال
رسول مجیدی
رسول مجیدی

ایران ورزشی - امانوئل مکرون یکشنبه شب بالاخره برنده انتخابات ریاست جمهوری فرانسه شد و پیروزی‌اش در انتخابات 2017 را تکرار کرد. دیروز خبر رسید که در جریان منتشر شدن جزئیات آرا، مشخص شده کیلیان امباپه هم 10 رأی کسب کرده!
آرای او در مقیاس با آرای محمد صلاح که در انتخابات پیشین مصر میلیونی شده بود، کم به نظر می‌رسد اما همین ماجرا هم نشان دهنده محبوبیت این مهاجم جوان در بین فرانسوی‌هاست.
شاید به همین خاطر بود که مکرون در جریان کمپینش در مسیر رسیدن به کاخ الیزه، چندباری به تلاشش برای نگه داشتن امباپه در کشور اشاره کرد. مکرون که پیشتر در جریان مسابقات جام جهانی هم نشان داده بود شیفته فوتبال است و حتماً همه آن تصویر بی‌نظیر شادی‌اش از قهرمانی فرانسه جلوی دیدگان ولادیمیر پوتین در مسکو را به یاد دارند، همیشه در کمپین‌های انتخاباتی‌اش مواضع فوتبالی‌اش را شفاف اعلام می‌کند.

رئیس‌جمهور فرانسه طرفدار مارسی است
در فرانسه برخلاف ایران گمانه‌زنی درباره میل رئیس‌جمهور به طرفداری از تیم خاصی وجود ندارد. او علنا اعلام کرده طرفدار مارسی است.
مکرون در سال 2017 که قرار بود برای اولین بار رئیس‌جمهور فرانسه شود، در توئیتی نوشت: «چرا طرفدار مارسی هستم؟ به خاطر آنکه اهالی فوکایا، قسمت پررنگی از خاطرات دوران کودکی من هستند. به این خاطر که المپیک مارسی بارها و بارها من را به گریه و گاهی هم شادی از تهِ دل وا داشته است. این تیم، رؤیاپردازی را برای من معنا کرد».
مکرون چند هفته بعد از این توئیت تبدیل به جوان‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ فرانسه پس از ناپلئون بناپارت شد.

چرا طرفدار مارسی برای پاری سن‌ ژرمن دل می‌سوزاند؟
با اینکه در فرانسه همه می‌دانند که مکرون طرفدار مارسی است اما او بدون رودربایستی اعلام کرده از هیچ تلاشی برای نگه داشتن امباپه در مارسی فروگذار نمی‌کند. روزنامه‌های فرانسوی حتی از این باره گفته‌اند که مکرون با امیر قطر هم صحبت کرده تا هرطور شده دل امباپه را به دست بیاورد. در فرانسه مارسی و پاریس بزرگ‌ترین بازی فوتبال کشور موسوم به لوکلاسیک را برگزار می‌کنند اما حالا یک طرفدار قدیمی مارسی، در حالی که قدرتمندترین فرد کشور است، برای نگه داشتن ستاره اصلی رقیب تلاش می‌کند. همین شائبه برانگیز شده و حتی در مناظره تلویزیونی قبل از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری هم مطرح شد. یک خبرنگار از او پرسید «چطور می‌توانید هوادار مارسی باشید و برای نگه داشتن امباپه در تیم رقیب تلاش کنید؟»
آقای رئیس‌جمهور هم این چنین جواب داد: «با مهاجم جوان تیم ملی فرانسه ارتباط نزدیکی دارم و زمانی که کیلیان امباپه در موناکو توپ می‌زد، با او صحبت کردم تا به المپیک مارسی بپیوندد اما مهاجم بلند پرواز فرانسوی قانع نشد و ترجیحش پیوستن به تیمی بوده که برای فتح لیگ قهرمانان اروپا بجنگد. اگر هنوز هم امیدی وجود داشت که امباپه به مارسی بیاید، من تمام تلاشم را برای به سرانجام رساندن این انتقال انجام می‌دادم اما او پیش از این با یک نه قاطع به درخواست من پاسخ داده است. باید بپذیریم امباپه در هر تیمی باشد، سطح لوشامپیونه را بالاتر خواهد برد و اکنون که اندک احتمالی برای نگه داشتنش در پاریس هست، باید تمامی تلاش خود را در راه قانع کردن او
انجام دهیم».

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.