سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

درباره یک تصمیم صد درصد غلط!/ مهره سوزی بزرک

درباره یک تصمیم صد درصد غلط!/ مهره سوزی بزرک

محسن آجرلو - در جلسه روز چهارشنبه هیئت رئیسه فدراسیون والیبال دو تصمیم گرفته شد. اولی که تایید نظر رئیس و قطعی کردن انتخاب ولادیمیر آلکنو برای حضور در تیم ملی بزرگسالان بود و دومی هم انتخاب سرمربی جدید نوجوانان. در مورد اولی هم صحبت بسیار است اما فعلا می خواهیم به دومی که بیشتر شبیه "تصمیم" است بپردازیم و حجم عجیب بودن آن را بررسی کنیم.

***
تصور کنید یک تیم طی چندین سال جزو بهترین های دنیاست. آن هم تیمی که هر دو سال تقریبا به طور کامل بازیکنانش را کنار می گذارد و از نو پرورش می دهد. نوسان هایی در نتایجش دیده می شود اما در مجموع مشخص است که برنامه ثابتی دارند و در مجموع اتفاق های خوبی می افتد. به این معنی که مهمترین هدف تیم به خوبی انجام شده و سایر اهداف هم گاهی به بهترین شکل تحقق می یابد و گاهی هم نصفه و نیمه. با این شرایط، به نظر ما عقلانی است که سرمربی این تیم را تغییر دهیم؟

***

همه چیز از جو مسوم رسانه ای آغاز شد. خوراک اول را خود رئیس فدراسیون داد که اعلام کرد می خواهد کسی را برای هدایت نوجوانان انتخاب کند که دیگر بچه ها را کتک نزند. اظهار نظری که اگرچه بعدها به نوعی تکذیبش کرد و عنوان کرد که منظورش وکیلی نبوده اما به هر ترتیب جرقه جریان عجیبی را در رسانه ها زد که در نهایت گریبان خودش را گرفت و مجبورش کرد یکی از بهترین مربیان ملی والیبال طی سال های اخیر را برکنار کند.

***

درباره آن تیم موفق صحبت می کردیم. تیمی که عنوان سومی جهان را در سال 2015 بدست آورد و دو سال بعد یعنی در سال 2017 قهرمان جهان شد. آن هم با دو تیم کاملا متفاوت که اقتضای تیم های رده های پایه است. در کنار آن دو جین بازیکن جدید و با کیفیت هم به والیبال ایران معرفی شدند که همین حالا نیمی از آن ها در اروپا بازی می کنند و ما بقی هم سابقه حضور در تیم ملی را دارند و با حداقل در لیگ برتر به مهره های اصلی تیم خود تبدیل شده اند. همه این ها منجر به یک گزاره می شود؛ وکیلی در کارش به شدت موفق بوده. حالا باز هم منطقی پیدا می شود که رای به کنار گذاشتن او بشود؟

***

فضای رسانه ها مسوم و برخلاف چیزی بود که نشان داده می شد. صحبت از دلسوزی برای والیبال بود اما در اصل حمایت از جریان های دیگری در میان بود. ان قدر فضا مسموم شد، آنقدر هیئت رئیسه تحت تاثیر قرار گرفت تا برای اعاده حیثیت خودش هم که شده، در مقابل تصمیم رئیس فدراسیون بایستد. برخی رسانه ها هر روز ااعضای هیئت رئیسه را تحریک کردند تا در مقابل انتخاب دوباره محمد وکیلی بایستند. شاید خیلی از آن ها هم موافق حضور دوباره او بودند اما در نهایت رای به حضور مسعود آرمات دادند.

***

آن تیم موفق، سال های سال محل حضور کسانی بود که تنها به تنها فکر می کردند و به همین خاطر در تیم ملی نوجواانان، تنها چیزی که نبود بازیکن نوجوان بود. صغر سن در تیم ها بیداد می کرد و در مقابل نه نسلی ساخته می شد و نه در نهایت چیزی عاید والیبال ایران می شد. وکیلی اما رویکرد دیگری را در تیم نوجوانان پایه گذاری کرد و در کنار تلاش برای کسب نتیجه، قدم های بسیار مثبتی در راه ساختن نسل های آینده والیبال برداشت و کاری کرد که دیگر دغدغه چندانی برای جایگزینی ستاره هایمان نداشته باشیم.

***

در تصمیم جدید فدراسیون والیبال، مسعود آرمات جایگزین محمد وکیلی در تیم نوجوانان ایران شد. مربی که در سال های اخیر به طور متناوب در تیم های رده های پایه کار کرده اما قطعا به اندازه وکیلی بر پروسه استعدادیابی و کار با نوجوانان سوار نیست.

او سال ها در تیم بانک کشاورزی کار کرد و پس از انحلال این تیم هم مربی گری در تیم های مختفلفی را تجربه کرد. امسال هم هدایت نماینده قزوین را بر عهده دارد و در لیگ برتر شاغل است.

***

کنار گذاشتن محمد وکیلی از تیم والیبال نوجوانان، یک مهره سوزی تمار عیار بود. کنار گذاشتن یکی از بهترین های دنیا در رده نوجوانان و مربی که شاید موفق ترین مربی ایرانی در تیم های ملی بود. با این حال با کج سلیقگی هرچه تمام تر و با حمایت رسانه ای جمعی که با ماندن او مخالف و شاید منافعی نداشتند، از کار برکنار شد تا یک تصمیم اشتباه دیگر گرفته شود.

در این میان شاید خیلی ها معتقد باشند که آرمات هم می تواند در این تیم موفق شود. قطعا این امکان وجود دارد و او هم به هیچ وجه مربی کوچکی نیست. با این حال در نهایت می خواهد جه کند؟ می خواهد تیم را قهرمان جهان کند یا در هر دوره حداقل سه چهار بازیکن را به تیم بزرگسالان برساند؟

خب همه این ها را وکیلی انجام داده و حالا با تجربه چندین دوره کار، می توانست برنامه های دیگری هم اجرا کند. پس این تصمیم در بهترین حالت ممکن تغییری در تیم نوجوانان ایجاد نخواهد کرد که خب واضح است تصمیمی که قرار نباشد تغییر محسوسی ایجاد کند، اشتباه و غلط است.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.