شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

بیست روز بعد از ناکامی در جام حذفی

استقلال برای جام اصلی‌تر روحیه می‌خواهد

استقلال برای جام اصلی‌تر روحیه می‌خواهد
وصال روحانی
وصال روحانی

ایران ورزشی - از روزی که استقلال در مرحله یک‌چهارم پایانی جام حذفی فوتبال کشور مغلوب نساجی قائمشهر شد و با این مسابقات وداعی بالنسبه زودهنگام داشت 20 روز می‌گذرد و طی این مدت آبی‌ها کوشیده‌اند با انتقال مجدد تمرکزشان روی لیگ برتر ناکامی فوق را از یاد برده و تک جام باقی مانده که البته بسیار مهم‌تر و اصلی‌تر از جام حذفی است، را فتح کنند. فرهاد مجیدی آنقدر به قهرمانی استقلال در جام حذفی مطمئن بود که پس از تعطیل شدن 25 روزه لیگ و اختصاص یافتن این مدت به برگزاری سه مرحله باقی مانده از جام حذفی با اطمینان خاطر و به طور قطع و یقین به هواداران آبی‌ها وعده فتح این جام را داد و گفت: «ما اولین جام از دو جامی را که هدف گرفته‌‌ایم در روزهای پیش رو فتح می‌کنیم و آن را به هواداران هدیه می‌دهیم تا شادی کنند.»
اما خوشبینی افراطی فوق حتی با ‌وجود بهره‌گیری استقلال از برگزاری دیدارش با نساجی در تهران و  ورزشگاه آزادی در شبی که 30 هزار تماشاگر را در خود جای داده بود، به بار ننشست و آبی‌ها پس از گذراندن 120 دقیقه بدون گل با ضربات پنالتی تسلیم تیم جنگنده و حسابگر ساکت الهامی شدند و با اینکه مجیدی به انحای مختلف کوشید این باخت را توجیه و شکست را متوجه سایر افراد کند و مولود مواردی مثل ضعف داوری بداند اما واقعیت امر این است که او به لحاظ فنی و در وسط میدان و در جریان مسابقه مغلوب شد و عوامل جنبی و حاشیه‌ای نقشی در آن قضیه نداشتند.

ناکامی احتمالی صدرنشینی را از استقلال نمی‌گیرد اما
در حدود 3 هفته‌ای که از آن رویداد می‌گذرد اتفاق عظیم تازه‌ای برای آبی‌ها روی نداده و آنها روی خط فکری قبلی‌شان حرکت کرده و با همان نفرات و نیروها مشغول تمرین برای بازگشایی لیگ بوده‌اند. لیگی که در هفته بیست و پنجم آن استقلال باید در اصفهان با سپاهان ملاقات کند. فاصله امتیازی آبی‌ها که در جدول رده‌بندی اول‌ هستند با طلایی‌ها که سوم هستند به 11 امتیاز می‌رسد و در نتیجه حتی یک شکست احتمالی در ورزشگاه نقش جهان هم صدرنشینی را از استقلال نمی‌گیرد و سپاهان را که پس از ناکامی‌های آسیایی‌اش به لحاظ روحی در شرایط بسیار بدی قرار دارد به دستاورد خاص و رتبه بالاتری نمی‌رساند ولی اگر این واقعه تحقق یابد پنج هفته بعدی لیگ را از حساسیت و دشواری‌های بیشتری آکنده خواهد کرد و فشار و استرس روحی را در اردوی آبی‌ها به اوج خواهد رساند که البته این امر و میزان آن به نتیجه دیدار پرسپولیس تیم دوم جدول با پیکان که آن هم در همان روز (چهارشنبه 14 اردیبهشت) برگزار می‌‌گردد، وابستگی خواهد داشت.

از پرتجربه‌ترها تا مربیان
در قدرت دفاعی، اتحاد روحی و همت گروهی استقلال در این فصل شکی وجود ندارد ولی اگر این تیم با ‌وجود ناکامی اخیرش مقابل نساجی سابقه دو بار فتح جام حذفی را در 8 سال گذشته دارد و در این رقابت‌ها حسرت به دل نمانده (و بواقع رکورددار فتح آن در ایران است) قهرمانی در لیگ مدت‌ها است که نصیب آبی‌ها نشده و چنانچه امسال به دست آید، نخستین مقام اولی این تیم در این عرصه در 9 سال اخیر خواهد بود. به همین خاطر و به سبب یک فصل درخشش و سرسختی و کوشش همه جانبه است که مجیدی باید در این هفته‌های آخر لیگ هم تصمیم‌های درست بگیرد و تیمش را از گردنه‌های واپسین این مسابقه‌ها هم عبور بدهد. تیمی که با بی‌شکست ماندن در تمامی 24 هفته اول لیگ رکورد تازه‌ای را برای این رقابت‌ها برجای نهاده و در زمینه‌های دیگر هم نمونه بوده حیف است که همه دستاوردهای بزرگ این فصل را بی‌حاصل بگذارد و انبوه تلاش‌هایش به فتح جام منجر نشود. مجیدی و تیمش با نفراتی که حتی توانستند کوچ سیاوش یزدانی و محمدحسین مرادمند را در حساس‌ترین مقطع لیگ به ملوان جبران و قوام دفاعی خود را حفظ کنند، توانایی فنی ایستادن بر سکوی نخست را دارند و آنچه می‌ماند و با اضافه شدن آن محسنات این تیم کامل می‌شود، مسائل روحی روانی است. چیزی که پرتجربه‌ترهای تیم مانند روزبه چشمی و وریا غفوری می‌توانند به جوان‌ترهای پرشمار استقلال تزریق و کار را تمام کنند و البته نقش مجیدی در این ارتباط بسیار پررنگ‌تر و پراهمیت‌تر است و او باید با کمک دستیارانش این روند را کامل سازد. این مهم‌ترین نکته باقی‌مانده و نیاز عاجل برای آبی‌ها در هفته‌های آخر لیگ بیست و یکم است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.