شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

5 نکته از 2 شب حیرت‌آور و حالا خاطره‌انگیز نیمه‌نهایی لیگ قهرمانان

مشکل سیتی شخصیت تیمی نیست

مشکل سیتی شخصیت تیمی نیست
رسول مجیدی
رسول مجیدی

1- دو شب فراموش نشدنی بود سه‌شنبه‌شب و چهارشنبه شب. همه فکر می‌کردند لیورپول با توجه به نتیجه 2-صفر بازی رفت و بازی ضعیف ویارئال در آنفیلد، صعودش حتمی است. اما وقتی داور بازی سوت پایان نیمه اول را زد، همه چیز مساوی بود. بازی دلیرانه ویارئال جلوی تماشاگران خودی نتیجه داد و آنها 2 بار دروازه آلیسون را باز کردند. این یک نیمه‌نهایی واقعی بود. لیورپول البته به لطف بازیکنان با کیفیتش در نیمه دوم ورق را برگرداند اما هیچکس نمی‌تواند ارزش تیم ویارئال را نادیده بگیرد.
2- مدت‌هاست ایده غالب در بین هواداران فوتبال این است: «برای فتح لیگ داخلی و لیگ قهرمانان، نیاز به دو ترکیب با کیفیت کامل است». چیزی که مثلاً لیورپول و منچستر سیتی و پاریس و چلسی دارند. اما حالا رئال آنچلوتی این ایده را به تمسخر گرفته. تیمش با اینکه حتی 11 نفر اصلی‌اش هم آنقدر با کیفیت باشند که مدعی بدانیم‌شان، هم در فینال لیگ قهرمانان حضور دارد و هم هفته‌ها زودتر، قهرمان لالیگا شده. کارلتو تنها مربی دنیاست که هم در 5 لیگ اصلی اروپا قهرمانی را تجربه کرده و هم 5 بار به فینال لیگ قهرمانان رسیده. او یک مربی 5 ستاره واقعی ا‌ست.
3- مشکل سیتی چیست؟ خیلی‌ها می‌گویند شخصیت ندارد. اما اگر توپ گریلیش گل می‌شد، کسی دیگر این حرف را می‌زد. به نظر می‌رسد مشکل تیم سیتی بیشتر از این حرف کلیشه‌ای و بی‌اساس باشد. تیم سیتی نیاز به یک فرمانده روحی دارد. یکی مثل بنزما برای رئال یا فن‌دایک برای لیورپول. کسی که بتواند تیم را از لحاظ روحی- روانی جمع کند. تیم سیتی در دقیقه 90 بازی دچار شوک شد و دیگر نتوانست قامت راست کند. پپ مسخ شده بود و تیمش هم. یک کاپیتان و بزرگ‌تر در این مواقع بیشتر از تاکتیک و تکنیک به کار می‌آید.
4- بحث گریلیش شد. یک بازیکن 100 میلیون پوندی. گران‌ترین بازیکن فصل نقل و انتقالات گذشته. گران‌ترین بازیکن انگلیسی تاریخ. آمار این فصل او در سیتی وحشتناک است. با این همه در بازی با رئال در فاز هجومی بد نبود. حتی تعویض‌های پپ آنچنان قابل انتقاد نیست. تیمش سوار بازی بود، با آمدن بازیکنان تعویضی یک گل زد و گریلیش هم دوبار ضربه جدی به تیم رئال زد. اشتباه گریلیش در دفاع بود. کارواخال راحت او را دریبل زد و گل دوم را پی‌ریزی کرد. به قول پل مرسون، کارشناس انگلیسی، گریلیش یک دهه است دریبل می‌زند. او در هر تیمی بوده محور بوده. یاد گرفته تا جایی که می‌تواند از تکنیکش استفاده کند اما حالا به تیمی آمده که به او می‌گوید دریبل نزن، پاس بده. این هم برای خودش بد است و هم برای سیتی. او در این تیم تلف خواهد شد.
5- فینال لیورپول – رئال چه بازی‌ای شود. لیورپول می‌خواهد انتقام فینال 2018 را بگیرد. صلاح در فکر اعاده حیثیت است. یادتان نرود این پرتکرارترین فینال اروپاست. تا به حال هیچ فینالی سه بار تکرار نشده و برای اولین بار امسال چنین می‌شود. نکته تاریخی در این بین وجود دارد. رئال 40 سال آزگار است در جام باشگاه‌های اروپا به هر فینالی رسیده، برنده شده. 4 دهه است که نشده آنها به بازی آخر جام سطح اول اروپا برسند و در نهایت جام را بالای سر نبردند. می‌دانید آخرین بار کدام تیم رئال را در فینال برده؟ لیورپول! سال 1981 در پاریس. یعنی درست همان شهری که قرار است فینال امسال در آن برگزار شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.