شنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۱

لغو بازی‌های آسیایی هانگژو و بهانه‌ای که دیگر نیست

اشک و لبخند

اشک و لبخند
محسن آجرلو
محسن آجرلو

ایران ورزشی - علی‌رغم تمام گمانه‌زنی‌ها و شایعات، لغو بازی‌های آسیایی هانگژو اتفاق غیر منتظره‌ای برای ورزش ایران بود. سوای برنامه‌ریزی‌های بلند مدت رشته‌ها و فعالیت‌های انجام شده توسط کمیته ملی المپیک، اغلب رشته‌های ورزشی در گیر و دار آماده شدن برای این بازی‌ها بودند. حالا اما همه چیز تغییر کرده. تغییری که برای برخی به معنای سبک شدن برنامه‌هایشان در سال پیش رو خواهد بود و البته برای برخی هم از دست دادن هر آنچه که امیدشان را به آن بسته بودند.

نفس راحت برای کشتی و والیبال
از میان رشته‌هایی که قرار بود به هانگژو اعزام شوند، دو رشته مهم و مطرح کشتی و والیبال با محدودیت‌های بسیاری مواجه بودند. نزدیکی بیش از اندازه رقابت‌های قهرمانی جهان و بازی‌های آسیایی در هر دو رشته، نگرانی زیادی را در مدیران و مربیان این دو فدراسیون و البته کمیته

ملی المپیک ایجاد کرده بود.
کشتی از یک طرف مثل همیشه وظیفه داشت تا بخش زیادی از مدال‌های کاروان را دشت کند و والیبال هم با توجه به تیمی بودن و اهمیت خاص مدالش، موظف بود به اعزام یک تیم قدرتمند و آماده. به همین خاطر هم مهیای دو تیم آماده و قدرتمند برای اعزام به رویداد جهانی و المپیک، مأموریت بسیار دشوار این دو فدراسیون بود که حالا دیگر بار سنگینش را روی دوش‌ خود حس نمی‌کنند و با خیال آسوده، مهیای حضور در قهرمانی جهان خواهند شد.

امیدی که از دست رفت
آن روی سکه، درست جایی در نقطه مقابل رشته‌هایی نظیر کشتی و والیبال، کاراته‌ای قرار دارد که همه امیدش را به بازی‌های 2022 هانگژو بسته بود. کاراته ایران پس از حضور نسبتاً موفق در المپیک که منجر به اولین و شاید هم آخرین مدال آنها در المپیک شد، وارد دوران عجیبی شد. مسائل حاشیه‌ای و ماجرای حضور ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس و خطر محرومیت، منجر به عدم اعزام کاراته‌کا‌های ایران به رقابت‌های مهم قهرمانی جهان و لیگ جهانی کاراته وان شد. به همین خاطر هم کاراته ایران تمام امیدش را به بازی‌های آسیایی بسته بود که هم سطح بالایی داشت و هم دیگر خبر از آن مشکل عجیب نبود. حالا اما با لغو بازی‌های هانگژو، کاراته ایران ممکن است یک سال دیگر را در کما به سر ببرد و نتواند حضور در هیچ رویداد مهم و سطح بالایی را تجربه کند.

تمام توان کشتی در راه قهرمانی جهان
سخنگوی فدراسیون کشتی می‌گوید با تعویق بازی‌های آسیایی چین، تمام تمرکز ما بر حضور پرقدرت در رقابت‌های قهرمانی جهان معطوف خواهد بود. محمدابراهیم امامی درباره تصمیم جنجالی چین در لغو بازی‌های آسیایی گفت: «با تصمیم چین مبنی بر تعویق بازی‌های آسیایی، حالا تمام تمرکز ما بر حضور پرقدرت در رقابت‌های قهرمانی جهان خواهد بود. قطعاً لغو بازی‌های آسیایی با توجه به جایگاه این رقابت‌ها برای ورزش ایران اثرگذار خواهد بود. برای کشتی ایران به ترتیب رقابت‌های المپیک، قهرمانی جهان و سپس بازی‌های آسیایی، همیشه در اولویت‌های اول تا سوم بوده است.»

خبر  شوکه‌کننده برای کاراته
سرمربی تیم ملی کاراته می‌گوید پس از لغو اعزام تیم ملی کاراته به رقابت‌های قهرمانی جهان و لیگ‌های جهانی، امید تمامی ملی‌پوشان ایران حضور در بازی‌های
آسیایی بود.
سید شهرام هروی درباره تصمیم چین مبنی بر لغو بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ گفت: «از شنیدن این خبر شوکه شدیم. بازی‌های آسیایی تنها انگیزه ملی‌پوشان کاراته ایران بود و قطعاً این موضوع اتفاق تلخی برای کاراته ایران خواهد بود. بازیکنان کاراته ایران پس از المپیک توکیو به‌دنبال این بودند که در رقابت‌های قهرمانی جهان و لیگ کاراته وان شرکت کنند که همگی از دست رفت و حالا هم که با اتفاق تلخ بازی‌های هانگژو روبه‌رو شده‌ایم.»

تعویق شش‌ماهه بهتر از یک‌ساله!
سرمربی تیم ملی بوکس می‌گوید به‌دلیل مصدومانی که داشتیم، تعویق بازی‌های آسیایی به سود ما است.
علیرضا استکی درباره به تعویق افتادن یک‌ساله بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو گفت: «ما یکی دو تا آسیب‌دیده داشتیم و این اتفاق تا حدودی برای ما بهتر است. البته اگر تاریخ بعد را شش ماه دیگر اعلام کنند خیلی بهتر است و اگر یک سال باشد کارمان سخت می‌شود.»
او ادامه داد: «به هر حال برنامه‌های آماده‌سازی ما باید تغییراتی داشته باشد و در شهریور ماه به اوج آمادگی نرسیم. از الان برای قهرمانی آسیا آماده خواهیم شد.»

اتفاق خوب برای والیبال
بهروز عطایی سرمربی تیم ملی والیبال درمورد تعویق بازی‌های آسیایی هانگژو گفت: «ما برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده بودیم و حالا شرایط به گونه‌ای شد که یکی از مسابقات حساس و سنگین برای رشته والیبال به تعویق افتاده است. با برنامه‌ریزی جدید ما همان مسیر قبلی را پیش خواهیم رفت و تنها بازی‌های آسیایی را حذف خواهیم کرد.»
او ادامه داد: «تعویق این مسابقات برای والیبال خوب است، چراکه استراتژی ما حضور پرقدرت در بازی‌های آسیایی بود، اما با توجه به اینکه چند بازیکن مصدوم داشتیم ممکن بود نتوانیم با تمام قدرت به هانگژو اعزام شویم. با تعویق بازی‌های آسیایی مصدومان تیم ملی هم زمان خواهند داشت تا به اوج آمادگی برسند.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.