سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

خرید SSL برای دامنه های بین المللی و IR از مبین هاست

خرید SSL برای دامنه های بین المللی و IR از مبین هاست

افرادی که کاربر مرورگر کروم هستند برای پیدا کردن وب‌سایت مورد نظر خود با دو دسته آدرس مواجه می‌شوند. آدرس اول معمولا به شکل http:// و آدرس دوم با https:// شروع می‌شود. تا به حال به تفاوت این دو آدرس فکر کرده‌اید؟ در یک تعریف ساده می‌توان گفت s اضافه‌شده به آدرس سایت به معنی است وب‌سایت موردنظر امن بوده و رمزگذاری شده است. فناوری s کوچک با نام SSL شناخته می‌شود که مخفف عبارت Secure Sockets Layer و به معنی لایه سوکت‌های امنیتی است. برای اینکه بدانید لایه امنیتی SSL چیست، چه مزایایی دارد و با انواع آن آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی فناوری SSL

در یک تعریف ساده باید بگوییم SSL یک فناوری امنیتی استاندارد است که پیوندی رمزگذاری‌شده بین سرور و مرورگر برقرار می‌کند. باید بدانید هکرها به اطلاعات ثبت شده در وب‌سایت‌های فاقد فناوری امنیتی SSL دسترسی دارند. هکرها می‌تواند اطلاعات هویتی، خصوصی و بانکی کاربران که در سایت‌های فاقد فناوری امنیتی ثبت شده را بدزدند. به این نوع سرقت اطلاعات man-in-the-middle attack گفته می‌شود و روش‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد. یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که هکرها برنامه جاسوسی کم حجم و غیرقابل شناسایی را روی سرور پشتیبانی‌کننده از سایت قرار می‌دهند.

این برنامه جاسوسی در پس‌زمینه سایت منتظر ثبت اطلاعات کاربران است. برنامه به‌محض ورود اطلاعات فعال شده و تمام اطلاعات بانکی، هویتی و خصوصی افراد را برای هکرها ارسال می‌کند. مطمئنا ذهن شما با این سوال درگیر است که نقش فناوری SSL چیست و چگونه می‌تواند از اطلاعات کاربران در برابر بدافزارها و حملات هکری محافظت کند؟ این فناوری قادر به ایجاد ارتباطی امن بین سرور و مرورگر است. در نتیجه، پس از ورود شما به وب‌سایت‌های مختلف هیچ فردی به‌جز شما به اطلاعاتتان دسترسی نخواهد داشت.

 

امنیت با SSL

این پروتکل امنیتی توسط شرکت Netscape ارائه شده و پایین‌تر از لایه کاربرد و بالای لایه انتقال قرار می‌گیرد. این پروتکل قادر است امنیت سایت‌ها و لایه‌های غیر ایمن را افزایش دهد. در این روش بر روی داده‌های خامی که در سایت‌ها قرار می‌گیرد الگوریتم‌های رمزگذاری‌شده قرار می‌گیرد و محرمانه بودن آنها را حفظ می‌کند. باید بدانید شرکت‌های ارائه دهنده خدمات SSL گواهینامه‌های امنیتی را برای شرکت‌های سرویس‌دهنده و  سرویس‌گیرنده تعریف می‌کنند و برای احراز هویت هر یک از طرفین از مکانیزم‌های مختلفی کمک می‌گیرد.

البته تنها دلیل برای خرید ssl به این مورد محدود نمی‌شود. اگر ذهن شما با این موضوع درگیر است که سایر کاربردهای امنیتی SSL چیست؟ باید بگوییم این پروتکل تضمین می‌کند در صورتی که هکرها یا بدافزارها بتوانند به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند، اطلاعات برای آنها قابل درک و خواندن نباشد. زیرا، این پروتکل از الگوریتم‌های رمزنگاری و کلیدهای متقارن و نامتقارن برای افزایش امنیت اطلاعات بهره می‌برد. مکانیسم‌های اصلی این پروتکل عبارت است از:

  • تایید هویت سرویس‌دهنده و سرویس‌گیرنده
  • رمزنگاری اطلاعات و ارتباطات

گواهینامه SSL dv یا تایید نام دامنه

انواع SSL‌های ارائه شده توسط شرکت‌ها dv یا تایید اعتبار دامنه است. در فرایند صدور این نوع گواهینامه علاوه بر رمزنگاری داده‌ها و اطلاعات، احراز هویت دامنه نیز انجام می‌شود. در این فرایند سازمان صادر‌کننده گواهینامه اطمینان حاصل می‌کند که دامنه موردنظر حتما در اختیار درخواست‌کننده قرار بگیرد. 

گواهینامه SSL ov یا تایید نام شرکت

در این نوع گواهینامه‌ها علاوه بر رمزنگاری اطلاعات و احراز هویت دامنه، مرحله تایید و احراز هویت نام سازمان یا شرکت شما نیز انجام می‌شود. اگر می‌خواهید به بازدیدکننده اطمینان بدهید که از وب‌سایتی امن استفاده می‌کند این گواهینامه بسیار کاربردی است. گواهینامه ov کاربر قادر است با کلیک برای روی آیکون مربوطه در صفحه مورد نظر به اطلاعات و آدرس شرکت شما دسترسی داشته باشد.

گواهینامه SSL ev یا قراردادن نام شرکت در کنار آدرس

برای اینکه بدانید سومین گواهینامه SSL چیست؟ باید به گواهینامه ev اشاره کنیم. این گواهینامه جامع‌ترین و کامل‌ترین گواهینامه SSL بوده و علاوه بر انجام تمام فرایندهای گواهینامه‌های dv و ov، نام کامل شرکت شما را در کنار نام دامنه در آدرس سایت قرار می‌دهد. در چنین حالتی و با مشاهده نام شرکت همراه با دامنه، کاربر هرگز به امنیت و اعتبار وب سایت شما شک نخواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله انواع گواهینامه SSL را مطالعه بفرمایید.

 

---

SSL برای دامنه ir

 بر اساس قراردادهای جهانی به کشورها اجازه داده می‌شود که از آدرس‌های اینترنتی با پسوند کشورشان استفاده کنند. برای مثال به ایران اجازه داده شده دامین‌هایی با پسوند ir داشته باشد. این تکنیک به کاربران کمک می‌کند تا به‌راحتی و با یک نگاه، شرکت استفاده‌کننده از دامین را شناسایی کنند. برای اینکه بتوانید یک پروتکل امنیتی مناسب برای دامین خود تهیه کنید باید از طریق سایت‌های ارائه‌دهنده این خدمات اقدام کنید.

در گام اول باید در سایت مورد‌نظر درخواست CSR ثبت کنید. پس از اینکه درخواست خود را ثبت کردید یک کد به نام کلید خصوصی یا private key برای شما ایجاد می‌شود. فراموش نکنید هرگز این کلید را در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده گواهینامه‌های SSL قرار ندهید. زیرا افشای این کلید سبب می‌شود که گواهینامه هیچ تاثیر مثبتی در افزایش امنیت سایت و ترافیک آن نداشته باشد.

دومین مرحله برای دریافت گواهینامه SSL چیست؟ پس از اینکه درخواست خود را ثبت کردید باید اطلاعات ایجاد CSR را بدون کلید خصوصی به مراکز ارائه‌دهنده گواهینامه ارسال کنید. در این مرحله باید نوع گواهینامه را تعیین کنید. پس از انجام این مراحلل، گواهینامه امنیتی برای شما ارسال شده و می‌توانید با استفاده از private key آن را نصب کنید. برای اینکه از صحت گواهینامه و مراحل نصب آن مطمئن شوید به آدرس باز خود در مرورگر نگاه کنید. اگر کنار آدرس قفل سبز رنگی مشاهده کردید به این معنی است که تمام مراحل را به‌درستی انجام داده‌اید.

سوال دیگری که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که برای دامین‌های ir چه نوع گواهینامه‌هایی قابل‌سفارش و استفاده است؟ همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم گواهینامه‌های SSL به سه دسته تایید نام دامنه، تایید شرکت و گواهینامه قرار‌دهنده نام شرکت در آدرس تقسیم می‌شود. امکان سفارش و خریداری هر سه نوع گواهینامه‌های امنیتی برای دامنه‌های ir وجود دارد. می‌توانید با توجه به بودجه و نیاز خود گواهینامه مناسب را انتخاب و خریداری کنید.

تفاوت SSL پولی و رایگان

اگر می‌خواهید برای امنیت سایت و افزایش نرخ بازدید از گواهینامه‌های امنیتی استفاده کنید دو راه وجود دارد. برای اینکه بدانید راه‌های اصلی استفاده از گواهینامه‌های SSL چیست؟ باید بگوییم این نوع گواهینامه‌ها به دو نوع رایگان و پولی تقسیم می‌شود. شما می‌توانید با پرداخت هزینه مناسب از ارائه‌دهندگان معتبر گواهینامه را خریداری کرده و به‌صورت رایگان نصب کنید. اما برخی از این گواهینامه‌ها کاملا رایگان هستند و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای می‌توانید به آنها دسترسی داشته و گواهینامه را فعال کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که استفاده از گواهینامه‌های پولی را به گزینه بهتری تبدیل می ‌ند.

  • مدت زمان استفاده و فعال بودن گواهینامه‌های رایگان و پولی با یکدیگر متفاوت است. گواهینامه‌های رایگان تنها در دوره‌ای یک تا سه ماهه قابل‌استفاده هستند. اما اعتبار گواهینامه‌های پولی سالانه است.
  • عامل دیگری که خرید گواهینامه را به گزینه عاقلانه‌تری تبدیل کرده اعتبارسنجی است. در حال حاضر، برخی سایت‌های معتبر گواهینامه‌های SSL رایگان را ناامن تشخیص می‌دهند و از ورود کاربران به آنها جلوگیری می‌کند. اما استفاده از گواهینامه‌های پولی سبب می‌شود که سایت سازگاریی بالایی با انواع سیستم‌عامل‌ها و مرورگرها داشته باشد و برای تمام کاربران امن شناخته می‌شود.
  • فراموش نکنید که با گواهینامه‌های پولی قادر به دریافت نماد اعتماد دو ستاره خواهید بود و اعتبار این نماد حداقل 6 ماه است.

گواهینامه‌های پولی علاوه بر اینکه می‌تواند امنیت سایت و کاربران را افزایش دهد، در سئو سایت نیز تاثیر بسزایی دارد. زیرا، گوگل به این نوع گواهینامه‌ها اهمیت خاص داده و سایت‌هایی دارنده گواهینامه‌های امنیتی پولی را در بالای لیست جستجو قرار می‌دهد.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله تفاوت گواهینامه SSL رایگان و پولی را بخوانید.

تاثیر SSL در سئو

هدف اصلی مالکان سایت‌ها این است که در جذب کاربر و افزایش نرخ بازدید عملکرد موفقی داشته باشند. برای دستیابی به این هدف باید از تکنیک‌های مناسبی استفاده کنید که علاوه بر بهبود رتبه سایت شما در گوگل بتواند نرخ بازدید را افزایش دهد. شناسایی تکنیک‌های سئو و اجرای آن موثرترین گام در ارتقای رتبه در گوگل است. مطمئنا می‌پرسید رابطه بین سئو و پروتکل‌های امنیتی SSL چیست یا اینکه این پروتکل چگونه می‌تواند بر سئوی سایت اثر بگذارد؟

در سال‌های اخیر، گوگل امنیت کاربران را مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی سایت‌ها می‌دانید. حتی در وب‌سایت رسمی خود اعلام کرده سایت‌هایی دارنده پروتکل‌های امنیتی HTTPS در رتبه بالاتری نسبت به رقبا قرار می‌گیرند. پس با استفاده از این پروتکل‌ها علاوه بر افزایش امنیت کاربران می‌تواند رتبه و نرخ بازدید خود را افزایش دهید. البته، فراموش نکنید گوگل پروتکل‌های امنیتی پولی را دارای اعتبار بیشتری می‌داند.

برای خرید SSL می توانید به آدرس mobinhost.com/ssl مراجعه کنید. مبین هاست با یک دهه تجربه ارائه دهنده خدمات دیتاسنتر و هاستینگ است و انواع SSL را برای دامنه های IR و بین المللی با قیمت مناسب به همراه پشتیبانی 24 ساعته ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر می تواند با بخش فروش مبین هاست به شماره 72308-021 تماس بگیرید و سوالات قبل از خرید SSL خود را بپرسید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.