سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱

چگونه ورزش دوچرخه سواری سلامتی شما را تضمین می‌کند

چگونه ورزش دوچرخه سواری سلامتی شما را تضمین می‌کند

دوچرخه‌‌سواری یکی از سالم‌ترین ورزش‌ها است که نسبت به سایر ورزش‌ها باعث ایجاد فشار و آسیب کم‌تری به بدن می‌شود؛ بنابراین خرید دوچرخه و استفاده از آن نوعی سرگرمی است که می‌توانید در طول عمر طولانی خود از آن لذت ببرید و برخلاف سایر انواع ورزش‌ها، از انجام آن هراسی نداشته باشید. قطعا در میان قیمت انواع وسائل ورزشی و راحتی استفاده از آن‌ها باید گفت ورزش دوچرخه سواری و قیمت دوچرخه در سبک‌های مختلف بسیار منطق و مقرون بصرفه است، چرا که با پرداخت مبلغی اندک بر روی مهمترین داشته هر فرد یعنی سلامتی جسمی و روحی سرماه‌گذاری می‌کنید.

 

تأثیر دوچرخه‌ سواری بر سلامت جسم و روان

خرید دوچرخه از این لحاظ حائز اهمیت است که وقتی دوچرخه ‌سواری می‌کنیم تغییراتی در بدن ما ایجاد می‌شود. برخی از این تغییرات خارجی هستند و به وضوح قابل مشاهده‌اند؛ از جمله کاهش وزن و رشد توده عضلانی پا، برخی دیگر دیده نمی‌شوند اما به خوبی احساس می‌شوند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به داشتن خواب راحت و روحیه‌‌ای شاد اشاره کرد. طبق تحقیقات افرادی که 30 دقیقه در روز دوچرخه‌‌سواری می‌کنند نسبت به افرادی که ورزش نمی‌کنند امید به زندگی بیش‌تری دارند. دلیل آن ایجاد دگرگونی‌های درونی است که در بدن ما رخ می‌دهد. در ادامه مطلب به برخی از این اثرات شگفت‌انگیز دوچرخه ‌سواری اشاره می‌کنیم:

اثرات درونی دوچرخه‌ سواری بر بدن 

مهم‌ترین تغییر، بهبود سلامت قلب و عروق است. با انجام دوچرخه‌‌سواری به صورت روزانه قلب قوی‌تر و بزرگ‌تر می‌شود و در هنگام ورزش و استراحت کارآمدتر می‌شود. کاهش ضربان قلب به‌علاوه فشارخون پایین، خطر حمله قلبی را کاهش می‌دهد. افزایش ظرفیت ریه باعث می‌شود بهتر نفس بکشیم و خستگی کم‌تری را در طول روز تجربه کنیم زیرا ماهیچه‌ها به‌خوبی اکسیژن‌رسانی می‌شوند. با خرید دوچرخه و انجام دوچرخه‌‌سواری خون به طور مؤثر اکسیژن بیش‌تری را به ماهیچه‌ها منتقل می‌کند و به‌سرعت مواد زائد احتراق انرژی (دی‌اکسیدکربن) را حذف می‌کند.

میتوکندری‌ها در سلول‌های ما وظیفه تبدیل کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها را به انرژی دارند. وقتی اقدام به خرید دوچرخه کرده و دوچرخه ‌سواری می‌کنیم، به بدن خود می‌گوییم که به انرژی نیاز داریم که باعث می‌شود میتوکندری بیش‌تری تولید کند تا میزان انرژی که به آن احتیاج داریم را برای ما تامین کند. علاوه بر این اگر ما تصمیم بگیریم از یک برنامه تمرینی پیروی کنیم، عضلات ما کارآمدتر کار می‌کنند و فیبرهای عضلانی و میتوکندری را با کاری که ما آن‌ها را مجبور به انجام آن می‌کنیم تطبیق می‌دهند.

  اشاره کردیم که کیفیت خواب ما با تمرین دوچرخه‌‌سواری بهبود می‌یابد. این ناشی از چندین عامل است. از یک‌طرف، ورزش شما را خسته می‌کند و بدن نیاز به ریکاوری دارد که در هنگام خواب این کار را انجام می‌دهد. با خرید دوچرخه و همچنین انجام دوچرخه ‌سواری سطح کورتیزول (هورمون استرس اولیه) در بدن کاهش می‌یابد و همین عامل به ما کمک می‌کند تا خواب راحت داشته باشیم. ویتامین D که به دلیل قرارگرفتن در معرض نور خورشید هنگام دوچرخه ‌سواری تولید می‌شود، برای خلق‌وخوی خوب و خواب ضروری است. یک مطالعه دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد نشان داده است که دوچرخه‌سواری به مدت 20 تا 30 دقیقه در روز به افراد مبتلا به بی‌خوابی کمک می‌کند سریع‌تر به خواب بروند و تعداد ساعات خواب خود را افزایش دهند.

سیستم ایمنی بدن ما نیز از دوچرخه‌سواری سود زیادی می‌برد. غلبه بر بیماری‌ها یا عفونت‌ها با داشتن قلب و ریه‌های سالم، خواب خوب و سلامت روان راحت‌تر است. اما تغییرات داخلی عمیق‌تر می‌باشد. ممکن است به‌خوبی در مورد سلول‌های T در پی همه‌گیری COVID-19 شنیده باشید. این‌ها لنفوسیت‌های خاصی هستند که نقش عمده‌ای در توانایی سیستم ایمنی بدن ما برای تنظیم و مبارزه با عفونت‌های جدید دارند. در این مطالعه مشخص شده است که دوچرخه سواران بزرگسال (بین 55 تا 79 سال) نسبت به افراد هم سن که ورزش نمی‌کردند سلول‌های T بیش‌تری داشتند. آن‌ها همچنین سلول‌های T را در سطوحی مشابه افراد ۲۰ساله تولید می‌کردند.

 

---

سایر اثرات مثبت دوچرخه ‌سواری عبارت‌اند از:

  • کاهش و پیشگیری از کمردرد: ما با خرید دوچرخه عضلات پشت خود را به‌خصوص ناحیه کمر تقویت می‌کنیم و ازاین‌رو از ستون فقرات محافظت می‌کنیم.
  • افزایش سرعت متابولیسم: به همین دلیل است که دوچرخه‌سواری (یا هر ورزش دیگری) ما را گرسنه می‌کند.
  • کاهش احتباس مایعات: به لطف حرکت پاها در حین رکاب زدن و همچنین با فعال‌شدن بدن، خون سریع‌تر جریان می‌یابد، عرق می‌کنیم و اگر حرکت نکنیم از شر تمام مایعاتی که در خود نگه می‌داریم خلاص می‌شویم.

انواع سبک‌های دوچرخه را بشناسید

امروزه انواع مختلفی از دوچرخه‌ها وارد بازار شده است که خرید دوچرخه را اندکی سخت می‌کند زیرا با گزینه‌های متنوعی روبرو هستیم که انتخاب را برای ما سخت‌تر می‌کند. برای اینکه بتوانید خرید مناسبی داشته باشید در ادامه به معرفی انواع سبک دوچرخه‌ها می پردازیم.

انواع سبک های دوچرخه

دوچرخه‌های کوهستانیاین نوع دوچرخه‌ها برای استفاده در خارج از جاده و در ناهمواری‌ها در نظر گرفته شده‌اند، اما می‌توانید از آن‌ها در پیاده‌رو نیز استفاده کنید. اگر قصد خرید دوچرخه سبک کوهستانی را دارید بهتر است با انواع آن آشنا شوید. از انواع مدل‌های دوچرخه کوهستان می‌توان به کراس کانتری Cross country، اسپرت Sport، تریل Trail، آل مونتاین All mountain ، اندرو Enduro، دانهیل Downhill و فت بایک  Fat bike  اشاره کرد.

دوچرخه‌های جاده: برای سرعت ساخته شده است که از انواع آن‌ها می‌توان دوچرخه مسابقه‌ایRACE ، جادهEndurance ، سایکل‌کراس CYCLOCROSS، دوچرخه گراول GRAVEL، تایم‌تریل و سه‌گانه TRIATHLON و دوچرخه پیست TRACK را نام برد.

دوچرخه‌های هیبریدی: این دوچرخه‌ها تلاقی بین دوچرخه‌های کوهستانی و جاده‌ای هستند. با خرید دوچرخه هیبریدی شما نه به سرعت دوچرخه‌های جاده‌ای خواهید رسید و نه به اندازه دوچرخه‌های کوهستانی برای مسیرهای ناهموار مورد استفاده خواهند بود، اما استفاده از این سبک دوچرخه‌ها برای رفت و آمد خوب است. این مدل دوچرخه در گروه دوچرخه‌های شهری قرار می‌گیرند و از انواع دیگر آن‌ها می‌توان به دوچرخه شهری urban ، فیتنس Fitness، تاشو folding bike، سینگل اسپید یا تک سرعته Fixies اشاره کرد.

دوچرخه های نمایشیاگر شما جزء افرادی هستید که به اجرای حرکات نمایشی با دوچرخه علاقه‌مند هستند بهتر است خرید دوچرخه نمایشی را در برنامه خود بگذارید. دوچرخه‌‌سواری نمایشی امروزه به یکی از ورزش‌های محبوب در میان جوانان و نوجوانان تبدیل شده است.

دوچرخه برقیدوچرخه برقی در واقع مانند دوچرخه معمولی است منتها برخی قطعات از جمله موتور، باتری و کنترلر، صفحه نمایش و… به آن اضافه شده است تا بتواند دوچرخه‌ سوار را در زمان‌هایی که مسافت‌های طولانی طی می‌شود یا شیب‌های سنگین وجود دارد تشویق به طی مسافت بیشتر نماید. طبیعتا قیمت دوچرخه برقی نسبت به دوچرخه‌های معمولی بالاتر خواهد بود.

 

---

چگونه دوچرخه مناسب انتخاب کنیم؟

خرید دوچرخه مناسب بستگی به مکان و نحوه دوچرخه سواری شما دارد. اما با در نظر گرفتن جزئیات زیر می‌توانید انتخاب‌های خود را محدود کنید.

  • نوع دوچرخه خود را مشخص کنید
  • عامل عملکرد و هزینه: دوچرخه‌های موجود در یک دسته بندی و محدوده قیمتی معین، عموماً انواع مشابهی از قطعات دارند. اما انتظار دارید برای قطعات با کارایی بالاتر یا مواد قاب مانند کربن هزینه بیشتری بپردازید.
  • مطمئن شوید دوچرخه‌تان مناسب است: دوچرخه‌ها در اندازه‌های مختلفی هستند، بنابراین با پیدا کردن اندازه قاب مناسب بر اساس قد خود شروع کنید. درباره اصول نصب دوچرخه بیشتر بخوانید. فروشگاه‌های دوچرخه‌سواری می‌توانند به شما کمک کنند تا مسائل مربوط به تناسب اندام را که پس از آن به وجود می‌آیند، تنظیم کنید.

سرمایه‌گذاری بر روی سلامت با پرداخت قیمت دوچرخه

شما با خرید دوچرخه و البته استفاده منظم از آن می‌توانید به نوعی روی سلامت خود سرمایه‌گذاری نمایید. همانطور که در بحث فواید دوچرخه‌سواری در وضعیت فیزیکی و البته سلامت روانی افراد ذکر شد با پرداخت قیمت دوچرخه شما عزیزان می‌توانید ریه و روده‌های خود را تقویت کنید، قدرت مغز خود را افزایش دهید، سلول‌های ایمنی را فعال نمایید، فعالیت قلب خود را بهبود بخشید و از همه مهمتر، می‌توانید در داشتن هوایی پاک مثمر ثمر واقع شوید.

در نهایت اگر قصد خرید دوچرخه دارید تا هم از دوچرخه سواری لذت ببرید و هم از مزایای سلامتی آن بهره‌مند شوید، می‌توانید با مراجعه به سایت فروشگاه دوچرخه آریا چرخ هم از قیمت دوچرخه آگاهی پیدا کنید و هم با داشتن گزینه‌های خرید متنوع  و باکیفیت یک انتخاب درست و هوشمندانه متناسب با هدف خود از خرید دوچرخه داشته باشید.

کپی
نظرات
نظرات | 7 نظر
سارا
1401/2/20 - 19:45
خییلی ساده و شفاف توضیح داده بودید ، ممنون واقعا
rateup 0
 ratedown 0
laleh
1401/2/26 - 21:35
واقعا دوچرخه سواری تاثیر عالی روی بدن داره . ممنون از مطلب مفیدتون
rateup 0
 ratedown 0
مهدی
1401/3/1 - 19:37
فکر نمیکردم دنیای دوچرخه انقدر تنوع داشته باشه ، عالی بود ممنون از شما
rateup 0
 ratedown 0
asl babaei
1401/3/3 - 18:47
سایتی که معرفی کردید، دوچرخه های متتنوع و با قیمت مناسبی داشت. ممنون از شما
rateup 0
 ratedown 0
سجاد
1401/3/11 - 21:09
دوچرخه سواری واقعا آرامش بخشه
rateup 0
 ratedown 0
علی اکبر حسینی
1401/3/17 - 21:39
تاثیر دوچرخه روی عضلات دوقل و چهارسر بی نظیره
rateup 0
 ratedown 0
آمنه
1401/4/8 - 21:43
خوب بود
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.