شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

آقای رسول پناه، نه حق دلسوزی دارید نه انتقاد!

آقای رسول پناه، نه حق دلسوزی دارید نه انتقاد!
محمد قراگزلو
محمد قراگزلو

به گزارش ایران ورزشی؛ شما به‌عنوان هوادار پرسپولیس یا حتی فرد علاقه‌مند به فوتبال مهدی رسول‌پناه را چقدر و چطور به خاطر می‌آورید؟ آیا تصویری که از این مدیر خلق‌الساعه در فوتبال ایران و باشگاه بزرگی مثل پرسپولیس در ذهن دوستداران فوتبال و علاقه‌مندان به پرسپولیس نقش بست تصویر شفاف، زیبا و عملگرایی است؟ آیا در نقد دوران مدیریت رسول‌پناه بر باشگاه پرسپولیس می‌توان لیستی فراهم و درباره افقدامات مثبت و مؤثر دوران کاری او نوشت و صحبت کرد؟
مهدی رسول پناه مثل خیلی از مدیران نابلد فوتبال ایران از فضایی خارج از فوتبال به پرسپولیس آمد و در نهایت با کوله باری از حاشیه، مشکل و اتفاق تلخ و بعضاً شرم‌آور از این باشگاه رفت. روزی که رسول پناه به مدیریت باشگاه پرسپولیس رسید هیچ کس نپرسید این شخص با چنین سطحی از دانش فوتبالی چطور به مدیریت باشگاه عظیم و پر سر و صدای پرسپولیس رسیده اما روزی که رفت همه از خود می‌پرسیدند واقعاً چطور چنین فردی با این ادبیات کوچه خیابانی مملو از لمپنیسم در این باشگاه حکم گرفته و ماه‌ها به‌عنوان رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل کار کرده است؟
واقعیت اینکه امروز غالب هواداران پرسپولیس و اهالی فوتبال تصویر مخدوشی از مهدی رسول‌پناه در ذهن دارند (اگر چیزی از او در خاطرشان مانده باشد!) اما این فرد با سابقه مدیریت ضعیف مملو از حاشیه و مشکلات ریز و درشت به خودش اجازه داده تا در این فضای مسموم و هوای غبارآلود پیرامون پرسپولیس برای خودش ماهی بگیرد و اندک اعتبار از دست رفته‌اش را از لابه‌لای جملاتی حاوی حمایت از برانکو و کالدرون و کوبیدن یحیی و سمیعی فراهم کند.
حالا برای هیچ یک از آنهایی که در فصل اخیر اتفاقات و نتایج پرسپولیس را دنبال می‌کردند سخت نیست که یحیی گل‌محمدی را نقد کرده و روی اشتباهات او انگشت بگذارد یا درباره هر کدام‌شان به تفصیل صحبت کند اما رسول‌پناه حتی آخرین نفری نیست که می‌تواند درباره این اشتباهات صحبت کند. رسول پناه امروز در نقش یک فرد آگاه یا مدعی برقراری سلامت در باشگاه پرسپولیس و عاملی برای مبارزه با فساد به گونه‌ای صحبت می‌کند که انگار در تمام دوران مدیریت او بر باشگاه پرسپولیس، این باشگاه مثل بایرن‌مونیخ اداره می‌شده و شبیه منچسرسیتی نتیجه می‌گرفته یا در حوزه نقل و انتقالاتی رفتاری شبیه لیورپول و رئال مادرید داشته است!
هنوز یادمان نرفته ارتباط مدیریت باشگاه با کادر فنی و بازیکان در این دروان به پایین‌ترین و مخوف‌ترین میزان خود در دهه اخیر رسید یا بازیکنانی مثل شجاع خلیل‌زاده چطور از دست این مدیر فراری شدند. هنوز هیچ کس آن ویدیوهای کذایی و صحبت‌های در افشان آقای دندانپزشک را فراموش نکرده و البته چه خوب که فایل این ویدیوها با یک جست‌و‌جوی ساده دوباره جلوی چشم خواهد آمد و آه و افسوس دیگری به‌دنبال خواهد داشت با این مضمون که اصلاً این مدیر از کجا به پرسپولیس متصل شد و چه ویژگی‌هایی داشت که در آن مقطع می‌توانست کشتی این باشگاه بزرگ را در دریای مواج و پرتلاطمی که در آن گرفتار شده بود به سوی ساحل آرامش برساند؟ ساحل آرامش؟ نه، مهدی رسول‌پناه فردی بود که خودش را در نقش ناخدایی آگاه به عرشه کشتی پرسپولیس رساند و یکراست به سمت اتاق کاپیتان رفت بدون اینکه نقشه خوانی بلد باشد و رفتار و آداب مناسب در برخورد کاپیتان کشتی با جاشو و خدمه کشتی را بشناسد و بداند.
این فرد با این مشخصات و عملکردی که به خاطر فاصله کوتاه از آن در ذهن‌مان نقش بسته حالا در نقش منتقد حتی از حیطه مدیریت خود فراتر رفته و در مورد ریزترین مسائل فنی به گونه‌ای اظهار نظر و انتقاد می‌کند که همه باید باور کنند او در نقش دلسوز و غمخوار پرسپولیس از غم و ناراحتی هواداران به خروش آمده و خواسته با این مصاحبه شفاف‌سازی کرده و پرده از عوامل ناکامی پرسپولیس بردارد غافل از اینکه رسول‌پناه و مدیرانی شبیه او در تمام این سال‌ها بیشترین و بزرگترین ضربات را به پیکر این باشگاه وارد کرده‌اند و اصلاً در مقامی نیستند که حتی برای پرسپولیس در روزهای سیاهش نسخه بپیچند و دلسوزی کنند چه رسد به اینکه سوار بر موج تخریب، بر این ادعای گزاف تأکید کنند که موفقیت‌های پرسپولیس در دو فصل گذشته میراث برانکو و کالدرون بوده و یحیی گل‌محمدی و کادرش نقشی در آن نداشته‌اند.

کپی
نظرات
نظرات | 1 نظر
ناشناس
1401/2/29 - 22:34
دمت گرم اقای قراگوزلو.... کمی همکار ت وصال روحانی را نصیحت کن تا روی اعصاب پرسپولیس نرود....
rateup 0
 ratedown 0

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.