دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱

اریک تن هاخ: وظیفه‌ام را ارائه فوتبال تهاجمی می‌دانم؛ مطمئنم که در منچستریونایتد موفق خواهیم بود

اریک تن هاخ: وظیفه‌ام را ارائه فوتبال تهاجمی می‌دانم؛ مطمئنم که در منچستریونایتد موفق خواهیم بود
یاسین معصومی
یاسین معصومی

اریک تن هاگ سرمربی جدید منچستریونایتد، امروز از ساعت 15 در جمع خبرنگاران اروپایی به سوالات و ابهامات نسبت به شیوه و روش بازی کردن تیمش در فوتبال انگلیس جواب داد.

چه احساسی بابت آغاز فصل جدیدی در دوران حرفه‌ای خودت داری؟
  مایلم از عبارت «هیجان زده» استفاده کنم. واقعا اشتیاق زیادی برای این شغل در این باشگاه با چنین تاریخ غنی‌ای دارم و ما می‌خواهیم آن را به جایگاهی که به آن تعلق دارد برگردانیم.
آینده منچستریونایتد را چگونه می‌بینی؟
در وهله نخست باید شرایط کنونی را پذیرفت ولی به خاطر داشت که این تیم یک سال قبل، در رده دوم لیگ برتر حضور داشت. پتانسیل لازم وجود دارد و حالا همه چیز به ما بر می‌گردد. این یک فرآیند است که زمان خواهد برد ولی من مطمئنم که به موفقیت خواهیم رسید. ما باید تلاش زیادی مبتنی بر یک فلسفه و استراتژی انجام بدهیم.

این که بازیکنان خودشان را به تو نشان بدهند چقدر اهمیت دارد؟
این چیزی است که من انتظار دارم. من انتظارات بالایی از خودم دارم و به همان میزان، از بازیکنانم مطالبه‌گر خواهم بود. آن‌ها باید با هم همکاری کنند و هر روز بهترین عملکرد را ارائه کنند. برای من خوب بودن کافی نیست؛ باید بهتر از آن باشیم.
گفتی که پیش از این در اولدترافورد نبوده‌ای. فکر می‌کنی وقتی برای اولین بار از آن تونل عبور می‌کنی و می‌بینی ۷۰ هزار نفر آماده استقبال از تو هستند، چه حسی خواهد داشت؟
نمی‌دانم (می‌خندد). باید منتظر فرا رسیدن آن لحظه بمانیم. چیزی که می‌توانند انتظار داشته باشند این است که من بهترین عملکردم را ارائه خواهم کرد. من همه اقدامات لازم را انجام می‌دهم تا منچستریونایتد به جایگاهی که به آن تعلق دارد برگردد.
آیا آرزوی مربیگری در لیگ برتر را داشتی؟
من رویاپرداز نیستم و روز به روز جلو می‌روم. تصمیماتم را هم بر اساس واضحات و منطق می‌گیرم. ما به یک مفهوم درست و افرادی مناسب در مجموعه خودمان نیاز داریم. وقتی ما هر روز همه توان‌مان را به کار بگیریم، آنگاه موفق خواهیم شد. آن موقع می‌بینم به کجا می‌رسیم. باید روز به روز جلو رفت، روی عناوین تمرکز کرد و به فکر سایر چیزهایی که در آینده اتفاق می‌افتند نبود.
آیا مسابقه‌ای را خاطرت هست که دقیقا نشان دهنده انتظار تو از عملکرد تیمت باشد؟
البته ولی هرگز نمی‌توان تیم‌ها را با هم مقایسه کرد. من می‌خواهم همان فوتبال مالکانه و حکمران را در منچستریونایتد اجرا کنیم. اما در نهایت توانایی و کیفیت بازیکنان تیم، تعیین کننده سبک بازی آن است.
یکسری مشابهت‌هایی بین آژاکس و منچستریونایتد وجود دارد که یکی از آن‌ها اعتماد به جوانان است. آیا قبل از تصمیم‌گیری به چنین چیزی هم فکر کردی؟
  بله، حریفان هر دو تیم انگیزه زیادی برای بازی کردن مقابل آن‌ها دارند و همچنین هر دو تیم به دنبال فوتبال هجومی هستند. ما هنگام بازی کردن در تئاترو رویاها باید حریف را سرگرم کنیم. ما باید در نیمه زمین حریف، فوتبالی تهاجمی به نمایش بگذاریم. ما باید پرس از جلو را به طور کامل از بالا انجام بدهیم و این فوتبال ماجراجویانه، مشابهت دیگری میان دو تیم است. در آژاکس هم بازیکنان تیم جوانان به تیم اصلی راه پیدا می‌کنند.
آژاکس و منچستریونایتد هویت فوتبالی مشخصی دارند ولی اجرای فلسفه فوتبالی خودت در اینجا، چقدر برایت مهم است؟
  ما نباید سراغ فوتبال من برویم. مهم هویت و فلسفه منچستریونایتد است. خودتان هم اشاره کردید: باید بر مبنای فوتبال تهاجمی باشد. برای تهاجمی بازی کردن، باید ساختارهایی را ایجاد کنیم.
در گفته‌هایت از این گفتی که آژاکس یک «ماشین جنگی» است. آیا این چیزی است که به دنبال دستیابی به آن در اینجا هستی؟
همیشه. من در طول دوران حرفه‌ای خودم در هر جایی، از بازیکنان مطالبات زیادی داشته‌ام. از آن‌ها انتظار دارم که بجنگند و ۱۰۰ درصد توان‌شان را به کار بگیرند. همان طور که گفتم خوب بودن کافی نیست؛ باید از آن بهتر بود و باید تعامل داشت. آن‌ها باید با اتحاد با یکدیگر، یک تیم را تشکیل بدهند و به مصاف رقبا بروند.
کاپیتانی مگوایر در فصل آینده؟ باید تکرار کنم که حساب فصل آینده جداست. او خوب کار کرده و بازیکن بزرگی است. او به دستاوردهای زیادی رسیده و در منچستریونایتد ایفای نقش کرده است؛ بنابراین مشتاق کار کردن با او هستم.

بازی با کریستال پالاس را تماشا و تحلیل کردم ولی این به خودم مربوط است. در آن لحظه من سکان کار را در دست نداشتم و از این اطلاعات برای فصل آینده استفاده می‌کنم.

البته که رونالدو بخشی از این پروژه است. او برای ما گل‌ها را به ارمغان خواهد آورد.

میچل فن در خاخ و استیو مک لارن راه رسیدن به موفقیت را می‌دانند. آن‌ها در طول دوران حرفه‌ای خود قهرمان جام‌ها شدند و برای همین اینجا هستند. در مورد سوال دیگرتان باید بگویم بله، استخدام نفرات بخش مهمی از کار است و من مایلم در این زمینه با باشگاه کار کنم.

دلیل آمدنم به اینجا این است که علاوه بر تاریخ فوق العاده، پتانسیل بالایی هم در مورد آینده وجود دارد. این یک ریسک نبود. من با تعهد ۱۰۰ درصدی می‌دانم که چه چیزی از عهده ما بر می‌آید. فعلا با بازیکنان صحبت نمی‌کنم چون آن‌ها باید در تعطیلات نگاهی بر آنچه گذشت بیاندازند ولی مشتاق هم صحبت شدن با آن‌ها هستم.

(در مورد سمت مشاوره‌ای رانگنیک): شخصا شرایط را آنالیز می‌کنم، وضعیت را زیر نظر می‌گیرم و با افراد زیادی صحبت خواهم کرد ولی در نهایت خودم تصمیم گیرنده خواهم بود. چیزی که می‌گویید به باشگاه ارتباط دارد.

لیگ برتر فوق العاده است. من قبلا با تیم‌ها و مربیان بزرگ آن مواجه شده‌ام و می‌دانم که چطور باید با آن سازگار شد. واضح است که این بزرگ‌ترین لیگ دنیاست و من مشتاق رقابت با آن‌ها هستم.

چه زمانی برای قهرمانی رقابت خواهیم کرد؟ من در حال حاضر به چنین چیزی فکر نمی‌کنم. در نظر من این یک پروژه است و زمان می‌طلبد. ما به دنبال پیروزی در تمامی بازی‌ها هستیم. بازی به بازی پیش خواهیم رفت و سپس خواهیم دید اوضاع از چه قرار است.

نیاز به بازیکنان جدید؟ همان طور که قبلاً گفتم، ما هنوز در مرحله تحلیل هستیم. من مشتاق کار کردن با این بازیکنان هستم. فصل قبل‌تر آن‌ها در لیگ برتر دوم شدند و از پتانسیل لازم برخوردار هستند.

با توجه به افرادی که در این مجموعه حضور دارند، حس خوبی دارم. جلساتی که داشتیم، حس خوبی را به من منتقل کرد. ما یک برنامه داریم که حالا وقت اجرایی کردن آن است.

خوشحالم که امروز شما را ملاقات می‌کنم. واقعا در این باشگاه استقبال گرمی از من صورت گرفت. مشتاق کار کردن با همه شما هستم. این خانه من است و من به دنبال دستیابی به موفقیت هستم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.