شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

تجهیز ورزشگاه‌ها به دوربین و شماره صندلی به کجا رسید؟

فوتبال انگلیس الگویی برای کنترل ناهنجاری‌های ورزشگاه‌های ایران

فوتبال انگلیس الگویی برای کنترل ناهنجاری‌های ورزشگاه‌های ایران
سعید زاهدیان
سعید زاهدیان

به گزارش ایران ورزشی؛ بعد از حواشی فینال جام حذفی در اهواز میان دو تیم پرسپولیس و داماش گیلان که مسابقه به بامداد روز بعد کشید، نهادهای نظارتی، فدراسیون فوتبال را تحت فشار قرار دادند که از این پس تا ورزشگاه‌های فوتبال صاحب استانداردهای لازم نشود، اجازه شروع لیگ نوزدهم صادر نخواهد شد.
در مردادماه سال 98 بود که مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال در حاشیه مجمع انتخابات هیأت فوتبال البرز با اشاره به تجهیز استادیوم‌ها گفت: «برای شروع فصل آتی می‌بایست سه فاز پایانی شامل دوربین ورزشگاه‌ها، بلیت فروشی الکترونیک و صندلی‌های شماره‌دار در ورزشگاه‌های لیگ برتر به مرحله اجرا در بیاید.»
لیگ نوزدهم به همین دلیل با تأخیر فراوان آغاز شد اما باز هم تمام ورزشگاه‌های لیگ برتری صاحب استانداردهای لازم نشدند و این معضل در بازی پرسپولیس و تراکتور در تبریز یک بار دیگر خود را نشان داد و معلوم نیست که چرا لیگ نوزدهم با آن‌همه تأخیر شروع شد و همچنان ورزشگاه‌های ما به دوربین، بلیت‌فروشی و شماره صندلی مجهز نشده‌اند تا در بازی پرسپولیس به جای 30درصد ظرفیت ورزشگاه، 70 درصد ورزشگاه مملو از تماشاگر باشد.

---

به نظر می‌رسد با پایان لیگ، این بار باید پروژه استانداردسازی ورزشگاه‌ها با وسواس و دقت بالا اجرا شود و استادیوم‌هایی که فاقد شرایط برگزاری بازی هستند، مجوز برگزاری بازی دریافت نکنند.
کنترل و مدیریت ورزشگاه‌ها در زمانه‌ای که تکنولوژی بر سراسر زندگی ما تأثیر گذاشته، کار چندان دشواری نیست؛ به شرطی که فدراسیون فوتبال یا وزارت ورزش عزم و اراده‌ای برای اجرای این پروژه داشته باشند. در تمام ورزشگاه‌ها می‌شود یک قاضی ویژه جرایم مسابقات مستقر کرد و پلیس تماشاگران خاطی را بلافاصله در اختیار دستگاه قضایی بگذارد.
اگر این اتفاق رخ دهد، به فاصله کمتر از 3-4 هفته تمام تماشاگران فوتبال می‌دانند که رفتارشان زیر ذره‌بین است و کوچکترین اشتباهی می‌تواند تاوان سنگینی برای آنها به همراه داشته باشد.
تا زمانی که هواداران تاوان اشتباه خود را پس نمی‌دهند و بعد از اتفاقاتی نظیر تبریز، تنها باشگاه‌ها جریمه می‌شوند و سنگین‌ترین حکم، محرومیت از تماشاگر است، باز هم در ورزشگاه‌ها شبه هولیگانیسم دیده می‌شود.
شاید فوتبال ایران باید همان مسیری را برود که انگلیسی‌ها سال‌ها قبل برای کنترل هواداران آشوبگر خود انتخاب کردند و حالا در هفته آخر لیگ انگلیس (که دیشب برگزار شد) با تقابل‌هایی که کینه و ریشه قدیمی دارد، دیگر شاهد هولیگان‌ها نیستیم.
کنترل اتفاقات ناگوار ورزشگاه‌ها نیازمند یک جلسه میان پلیس، عوامل برگزاری بازی و دستگاه قضایی است. اگر همه این نهادها کنار هم قرار بگیرند، برای همیشه ریشه این ناهنجاری‌ها خشکانده می‌شود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.