دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

متروپل فوتبال!

متروپل فوتبال!
علی جوادی
علی جوادی سردبیر روزنامه ایران ورزشی

به گزارش ایران ورزشی؛ این روزها خوزستان عزیز ما عزادار است. شهر دوست داشتنی آبادان با مردم خونگرم و میهمان نوازش در غم عزیزانی که به‌دلیل اشتباه و گناه دیگران زیر آوار ماندند، سیاه پوشیده و ایران را داغدار کرده است.
ساختمان نوساز و 10 طبقه «متروپل» به‌دلیل آنچه سهل‌انگاری در معماری عنوان شده فرو ریخت تا همه ایران با نگرانی و اشک، چشم به سوی آبادان بچرخانند.
ساختمان در چند ثانیه فرو ریخت و حالا چند روز است مشغول آواربرداری هستند تا نتیجه اشتباهات را جمع کنند.
این فاجعه حاصل بی‌دقتی، اشتباهات متعدد و قصور فراوان انسانی است. اشتباهاتی که منجر به عزای یک شهر و استان و کشور شد. حساب کنید معماری فوتبال ما با همین شکل و وضعیت تا طبقه بیستم رفته. ساختمانی که پی مناسب ندارد، بتون پای آن خرج نشده، تیرآهن ضخیم در آن به کار نرفته و اصول مهندسی ساختمان در آن رعایت نشده. فقط هر فردی آمده روی سازه قدیمی یک طبقه دیگر بنا کرده. حالا هر یک از اهالی فوتبال که به این برج کج نگاه می‌کند دلش می‌ریزد. آنها که دل در گرو این خاک دارند، مدام هشدار می‌دهند این ساختمان، دوام و قوام ندارد؛ اما دوستان آنقدر دلمشغولی دارند که ضرورت ندارد اکنون به بنای فوتبال نگاهی انداخته یا استحکام آن را محک بزنند.
نه در انتخاب و ترکیب اعضای مجمع فوتبال و نه در انتخاب‌های این مجمع وسواس به خرج ندادیم و همین حالا که مجموعه‌ای از تخلفات و اشتباهات و فجایع در فوتبال ما مشاهده شده، باز هم هیچ دلی نلرزیده که با این اوضاع امکان نابودی فوتبال وجود دارد. هنوز نگرانی را در چشم هیچ یک از متولیان فعلی فوتبال نمی‌بینیم چون دغدغه‌های دیگری دارند. ساختمان متروپل فوتبال با این مهندسی و این معماری دوام ندارد و این را فقط دلسوزان فوتبال می‌گویند. نگرانیم و در این سال‌ها مدام درباره قواره زشت این ساختمان گفتیم. نگرانیم این متروپل روزی فرو بریزد که اگر خدای ناکرده آن روز برسد همه فوتبال ما زیر آوار پرحجمش دفن خواهد شد. آن زمان دیگر آواربرداری هم هیچ روزنه‌ای به سوی زندگی باز نخواهد کرد. نگران آن روزیم که امیدواریم هرگز نبینیمش؛ اما اگر برسد...

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.