شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

پایه های کیا، فولاد، سایپا و پیکان الگویی مناسب برای پرسپولیس

خلیلی درخواست بودجه می‌دهد تا آکادمی سر و سامان بگیرد

خلیلی درخواست بودجه می‌دهد تا آکادمی سر و سامان بگیرد
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی؛ محسن خلیلی برای دومین سال متوالی به عنوان مدیر آکادمی پرسپولیس انتخاب شد؛ فردی که فصل قبل در آکادمی عملکرد خوبی داشت و از بین گزینه‌هایی که وجود داشتند با شایستگی برای سال دوم در سمتش ابقا شد اما در این بین رویکرد باشگاه پرسپولیس در نوع خود عجیب است، از آن جهت که باشگاه پرسپولیس از کاندیداهای سمت مدیر آکادمی برنامه خواسته بود که به نظر چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. در این بین باشگاه‌هایی نظیر سایپا و پیکان هستند که به لحاظ توجه به تیم‌های پایه و رویکردشان طبیعی است که از مدیران آکادمی‌شان طلب برنامه داشته باشند اما در باشگاه‌های دیگر عملاً برنامه خواستن شاید محلی از اعراب نداشته باشد.
اصولاً کار آکادمیک برنامه‌ای زمانبر است و به هیچ‌وجه بزودی و طی یکی دو سال ثمر نمی‌دهد، نمونه این موضوع رویکردی است که سرمربی فعلی تیم المپیک در آکادمی کیا آن را به کار برد و در واقع از 7 سالگی بازیکنان خوب و با استعداد را به خدمت گرفت و بعد از 11 سال کار با آنها به شکل مطلوبی از آن بازیکنانی که خودش آنها را پرورش داده بود استفاده برد و به نوعی آن بازیکنان را واگذار کرد و از این جهت به شکل حرفه‌ای منتفع شد.
باشگاه پرسپولیس هم از متقاضیان و خواهان مدیریت آکادمی برنامه خواسته بود که اصولاً هر یک از خواهان این پست می‌توانستند با کپی‌برداری از باشگاه‌های صاحب سبک برنامه‌ای به بهترین شکل ارائه بدهند اما این رویه در عمل به مسائل دیگری نیاز دارد و تجربه و بودجه و دادن زمان لازم برای پیش بردن آکادمی و برنامه‌هایش به شکل مطلوب مسائلی هستند که باید در برنامه باشگاه برای بارور‌سازی آکادمی پرسپولیس و بهترین ثمردهی به آن توجه ویژه‌ای داشت.
فصل قبل هم تیم‌های پایه با مدیریت آکادمی خودش یعنی محسن خلیلی عملکرد مناسبی داشت، به شکلی که تیم امید پرسپولیس در نیم فصل عنوان قهرمانی را در اختیار داشت و تیم‌های نونهالان و نوجوانان در رده دهم قرار گرفتند و تیم نوجوانان نیز در رده دهم قرار گرفت، به همین دلیل و از آنجا که فصل گذشته آکادمی پرسپولیس رویکرد مناسبی داشت محسن خلیلی با وجود چند گزینه‌ای که برای سمت مدیریت آکادمی انتخاب شده بودند، باز هم به عنوان مدیر آکادمی انتخاب شد، از همین‌رو مدیر آکادمی بعد از انتخاب مجددش قرار است درخواست بودجه  به مدیرعامل ارائه دهد تا بخشی از بودجه باشگاه به تیم‌های پایه پرسپولیس تعلق بگیرد.
عملکرد مناسب فصل قبل تیم‌های پایه پرسپولیس در حالی کسب شد که بر خلاف سایر باشگاه‌ها تیم‌های پایه پرسپولیس دیرتر از سایرین کارشان را آغاز کردند و بازیکنان، تیرماه 1400 به مربیان تحویل داده شدند؛ در حالی که سایر باشگاه‌‌ها از اردیبهشت سال 1400 تیم‌های‌شان را بسته و تمرینات‌شان را آغاز کرده بودند.
از همین‌رو بهتر است باشگاه پرسپولیس برای اینکه تیم‌های پایه مانند فصل قبل کارشان را زودتر انجام دهند، میزان بودجه را مشخص و مربیان هر چه زودتر تیم‌ها را بسته و کار جدی را برای فصل آتی در دستور کار قرار دهند.
باشگاه پرسپولیس معمولاً در سالیان اخیر در رده پایه‌ها خروجی خوبی نداشته، از همین رو بهتر است با در اختیار قرار دادن بودجه به بهترین شکل ممکن زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای لازم را در رده‌های مختلف تیم‌های پایه پرسپولیس مهیا سازد تا در عصری که فوتبال ایران تهی از ستاره‌ها شده، باشگاه پرطرفدار پایتخت به دنبال استفاده از سرمایه‌های خودش باشد.
البته به شرط آنکه باشگاه نگاهی زمان‌دار به این مقوله داشته باشد و به نوعی از مهدی مهدوی‌کیا و رویکردش الگو‌برداری کند، هر چند باشگاه‌هایی مانند سایپا و پیکان و چند تیم دیگر نظیر فولاد خوزستان هم در زمینه نگاه موفق‌شان به تیم‌های پایه می‌توانند الگوی خوب و مناسبی برای باشگاه پرسپولیس باشند.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.