چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱

فرش 1200 شانه چیست؟

فرش 1200 شانه چیست؟

یکی از معروف‌ترین انواع فرش‌های ماشینی از نظر بافت و تراکم، فرش 1200 شانه است. این فرش‌ها زیبایی و ظرافت بسیار بالایی دارند و به ‌دلیل شباهت زیاد آن‌ها به فرش‌های دستی بسیار مورد توجه خریداران قرار می‌گیرند.

فرش‌های 1200 شانه بسیار سبک هستند و تراکم عرضی و طولی دارند. منظور از تراکم عرضی و طولی تعداد گره ‌ها در این دو قسمت از فرش است.

در حالت معمولی چنین تراکمی باید 3600 باشد اما در بعضی از فرش‌ها این تعداد افزایش یا کاهش پیدا می‌کند. این تغییرات نیز تاثیر زیادی بر نوسان قیمت این دسته از فرش‌ها می‌گذارند.

فرش‌های 1200 شانه از لحاظ بافت به دو گروه برجسته و ساده تقسیم‌بندی می‌شوند. از طرفی علاوه بر بافت گروه‌بندی دیگری از نظر طراحی برای آن‌ها در نظر می‌گیرند.

از جمله طرح‌های فرش 1200 شانه می‌توان به طرح‌های خشتی، طرح‌های افشان، طرح‌های وینتیج یا کهنه نما و طرح‌های لایت اشاره کرد.

فرش‌های 1200 شانه چه تفاوتی با دیگر فرش‌ها دارند؟

فرش‌های 1200 شانه نسبت به دیگر کفپوش‌ها به‌عنوان مثال فرش‌های 700 شانه و انواع دیگر فرش، از خواب کمتری برخوردار است و جلوه و زیبایی بیشتری دارد. این فرش‌ها به‌دلیل داشتن تراکم و خواب کم در مقایسه با سایر کفپوش‌های با شانه کمتر، سبک‌تر هستند.

از طرفی قیمت فرش‌های 1200 شانه نسبت به فرش 1500 شانه بسیار مناسب‌تر است و افراد با بودجه کمتر برای خرید آن مشکلی نخواهند داشت.

یکی از نکات مهم که باید درباره فرش‌ها بدانید، رابطه قطر آن‌ها با تراکم و شانه فرش است. هر چقدر که تراکم و شانه فرش بیشتر شود، خواب آن کمتر خواهد بود و به همین دلیل زیبایی آن‌ها دو چندان می‌شود. ارتفاع خواب در این فرش‌های 1200 شانه معمولا 8 میلی‌متر است.

این ویژگی بیشتر در زمان خرید فرش 1200 شانه و فرش‌ 700 شانه به‌‌چشم می‌آید که باید به آن توجه داشته باشید.

منظور از 1200 شانه چیست؟

در بالا بیان کردیم که فرش‌های 1200 شانه تراکم 3600 دارند. منظور از 1200 شانه این است که در یک متر از عرض فرش 1200 گره دیده می‌شود و در یک متر از طول آن 3600 گره خواهیم دید. به‌دلیل تراکم بالای این فرش باید در بافت آن از نخ‌ها و الیاف ظریف و باریکی استفاده کنند.

فرش 1200 شانه برجسته

همان‌طور که می‌دانید فرش‌ها علاوه بر پوشاندن کف فواید دیگری نیز دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تاثیری اشاره کرد که بر دکوراسیون خانه افراد می‌گذارند.

این موضوع زمانی که فرش شما 1200 یا 1500 شانه باشد بیشتر مشخص خواهد شد. زیرا این فرش‌ها ظاهر بسیار زیبایی دارند و می‌توانند خانه افراد را نیز از این نظر دگرگون کنند.

به ‌همین دلیل ویژگی‌های ظاهری مانند رنگ و لعاب، طرح و نقشه این فرش‌ها بسیار مورد توجه بافندگان و خریداران قرار می‌گیرد.

بیشتر فرش‌های برجسته در بازار 1200 یا 1500 شانه هستند. این کفپوش‌ها به‌ دلیل داشتن برجستگی و فرورفتگی در مرحله پرداخت یا آهار شکلی سه‌بعدی به خود گرفته‌اند و به‌عنوان زیباترین فرش‌های ماشینی شناخته می‌شوند.

با این‌حال این فرش 1200 شانه گل برجسته به ‌خاطر داشتن فرورفتگی و برجستگی‌های زیاد، به‌مرور زمان آسیب می‌بیند. چراکه شستشوی آن‌ بسیار سخت است و آلودگی در میان این فرورفتگی‌ها نفوذ می‌کند.

از طرفی الیاف و نخ‌های به‌کار برده شده در بافت آن نازک هستند و با گذشت زمان نسبت به دیگر فرش‌ها با شانه‌های کمتر از 1200 زودتر پوسیده می‌شوند.

---

فرش‌های 1200 شانه برای چه مکانی مناسب هستند؟

از مواردی که در نگهداری از فرش‌های 1200 شانه باید به آن توجه داشت نحوه نگهداری این کفپوش‌ها و نوع کاربرد آن‌ها است.

دقت داشته باشید، به‌هیچ عنوان نباید این فرش‌ها را در مکان‌های شلوغ با رفت‌وآمد زیاد پهن کنید. از جمله این مکان‌ها می‌توان اتاق کودک، درب ورودی، آشپزخانه و جلوی درب سرویس بهداشتی را نام برد.

این فرش‌ها به‌دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند ظرافت، زیبایی و لوکس بودن برای مکان‌هایی مثل اتاق مهمان مناسب هستند و با قرارگیری در مکان‌های شلوغ به‌سرعت بافت و ظاهر خود را از دست می‌دهند و خراب می‌شوند.

ویژگی‌های فرش 1200 شانه

  • این فرش‌ها به‌خاطر داشتن تراکم بیشتر ظرافت و لطافت بالایی دارند.
  • فرش‌های 1200 شانه از نظر ظاهری شبیه به فرش‌های دستباف هستند.
  • این نوع کفپوش‌ها نسبت به فرش‌ها با شانه‌های کمتر مانند 1000 شانه، 700 شانه و 500 شانه رنگ‌ها و طرح‌های بهتری دارند.
  • از آن‌جایی که تراکم و شانه این فرش‌ها بالا است، در نتیجه طرح‌ها و نقش‌های بافته شده در آن از وضوح بیشتری برخوردار هستند.

معایب فرش‌های 1200 شانه

با این‌که این فرش‌ها مزایای زیادی دارند، اما بدون عیب نیز نیستند. از جمله معایب استفاده از فرش 1200 شانه می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • این فرش‌ها قیمت بالایی نسبت به فرش‌های 700 شانه، 500 شانه و 100 شانه دارند، زیرا در بافت آن‌ها از گره‌های بیشتر و الیاف خاص استفاده شده است.
  • به این دلیل که فرش‌های 1200 شانه تراکم بیشتر و خواب کمتری نسبت به دیگر فرش‌ها دارند، درنتیجه ضخامت آن‌ها کم است و نباید از این کفپوش‌ها در محل‌های پررفت‌وآمد و شلوغ استفاده کرد. این فرش‌ها فقط برای مکان‌های خلوت مانند اتاق مهمان مناسب هستند.
  • اگر بچه کوچک دارید، این فرش برای شما مناسب نخواهد بود. زیرا اگر فرزند شما به زمین بخورد، به‌دلیل داشتن خواب کوتاه ممکن است آسیب ببیند.
---

سخن نهایی

فرش 1200 شانه از جمله فرش‌های محبوب در میان خانواده‌های ایرانی است. این فرش بسیار زیبا و باظرافت است و از آن بیشتر برای اتاق مهمان استفاده می‌کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.