یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

راهکار مشابه فدراسیون فوتبال در پرونده کی‌روش و ویلموتس

CAS با ادله تحریم موافقت نمی‌کند

CAS با ادله تحریم موافقت نمی‌کند
حسین قهار روزنامه نگار

سند منتشر شده در رسانه‌ها درباره یکی از برگ برنده‌های فدراسیون در پرونده ویلموتس نمی‌تواند دارای اعتبار حقوقی خاصی باشد.

اخیرا سندی در رسانه‌ها در ارتباط با محکومیت فدراسیون فوتبال در پرونده مارک ویلموتس رسانه‌ای و اعلام شده که این سند یکی از موارد حقوقی بسیار مهمی است که فدراسیون از آن برای شکستن حکم در دادگاه CAS استفاده خواهد کرد.

این سند همان نامه دبیرکل فیفا به فدراسیون فوتبال در زمانی است که ایران برای تامین بودجه و پرداخت حقوق عقب افتاده ویلموتس به بن بست رسیده‌ و برای همین در مکاتبه رسمی با فیفا خواسته بود از محل درآمدهای ایران، حقوق سرمربی تیم ملی پرداخت شود. البته فیفا در نامه‌ای به امضای دبیرکل، این درخواست را به خاطر تحریم‌ها رد کرد اما در ادامه توضیح داد که به دنبال راهی هستند تا مشکل پرداخت پول به ایران را حل کنند.

به دنبال ورود فیفا به پرونده احضار‌ افراد مرتبط با پرونده ویلموتس به قوه قضاییه، چند روز قبل فدراسیون فوتبال خطاب به فیفا ‌به صراحت نوشت که فیفا به خاطر تحریم‌ها پول ایران را پرداخت نکرد و از طرف دیگر فدراسیون فوتبال را محکوم به پرداخت غرامت 2.6 میلیون یورو به ویلموتس کرد. در این نامه به این نکته هم اشاره شد که این اتفاق احساسات عمومی را جریحه دار کرده است و باعث شده مقامات قضایی درباره پرونده سوالاتی مطرح کنند.

نکته قابل تامل در این نامه فدراسیون به فیفا و سند منتشر شده اما این است که به نظر می‌رسد مدیرانی که فوتبال ایران را گرفتار پرونده ویلموتس کرده‌اند دفاعیه حقوقی قابل قبولی برای ارائه به دادگاه بین‌المللی ورزش ندارند. اما چرا؟

همین چند وقت قبل که کارلوس کی‌روش برای دریافت پاداش 200 هزاریورویی سومی جام ملت‌های آسیا (عنوانی که به دست نیامد) علیه فدراسیون از فیفا حکم گرفت، جزئیات رای قاضی آفریقایی پرونده در روزنامه ایران ورزشی منتشر شد. در رأی کمیته تعیین وضعیت فیفا درباره شکایت کی‌روش هم به صراحت نوشته شده بود که فدراسیون ایران ادعا کرده تاخیر در پرداخت‌ها و مشکلات به وجود آمده تقصیر آنها نیست و ناشی از تحریم‌های بین‌المللی علیه کشور ایران و بانک‌ها بوده است.

منتهی با وجود ارائه اسناد این ادعا و تاکید چند باره فدراسیون روی آن،‌ در یکی از بخش‌های رای فیفا آمده بود: «با توجه به موارد فوق، قاضی تصمیم گرفت که مطابق اصول قانونی فدراسیون باید به تعهدات قراردادی خود در قبال سرمربی عمل کند و به او مبلغ 200 هزار و 355 یورو و 25 سنت پرداخت کند.»

هم چنین در بخش نهایی حکم که درباره جزئیات محکومیت مالی ایران و پرداخت سود شفاف‌سازی شده بود چند جمله کلیدی و بسیار مهم داشت که به این شکل است: «در این رابطه قاضی یادآوری می‌کند که در این قرارداد قید شده کی‌روش حق دریافت دستمزد اصلی به مبلغ 000/ 900 یورو دارد که نیمی از مبلغ مذکور در تاریخ 15 اکتبر 2018 و نیمی دیگر در تاریخ 31 دسامبر پرداخت شده است. علاوه بر این قاضی مشاهده کرد که در این قرارداد هیچ‌ بندی مربوط به پرداخت سود، در صورت پرداخت تغییر لحاظ نشده است.»

 بعد از تکمیل موارد فوق، ‌قاضی نتیجه گرفت که می‌تواند استدلال‌های سرمربی را با توجه به سود حساب در نظر بگیرد. پس قاضی تصمیم گرفت که مبلغ 25/ 355 یورو پرداخت نشده باقی مانده از تاریخ 1 ژانویه 2019، ‌با توجه به استدلال‌های فدراسیون (مبنی بر اینکه هیچ سودی شامل تأخیر در پرداخت آن به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌شود) را در نظر بگیرد چون فدراسیون قادر به پرداخت پول بود. علاوه بر این، قاضی تأکید می‌کند که: «شرایط دشوار پرداخت، طرف را برای پرداخت سود تأخیر و پرداخت دستمزد معاف نمی‌کند.»

این شرایط نشان می‌دهد که سند منتشر شده در رسانه‌ها درباره یکی از برگ برنده‌های فدراسیون در پرونده ویلموتس و دست گذاشتن روی نامه فیفا که تاکید کرده است پول فدراسیون را به خاطر تحریم‌ها نمی‌تواند پرداخت کند،‌ نمی‌تواند دارای اعتبار حقوقی خاصی باشد. چون در رأی پرونده کی‌روش هم به خوبی مشخص شده بود که تحریم‌‌ها و شرایط سخت پرداخت عاملی برای معافیت از پرداخت نبوده و نیست و فدراسیون موظف بوده به تعهدات قراردادی خود با ویلموتس عمل کند. چون در بخشی از قرارداد این مربی آمده که فدراسیون آمادگی دارد حقوق این مربی را به هر شماره حساب اعلامی از سوی او واریز کند.

همچنین قرارداد سنگین نزدیک 8 میلیون یورویی با مربی بلژیکی هم در زمان تحریم‌ با ویلموتس منعقد شده است و قطعا هیچ دادگاهی نمی‌پذیرد که فدراسیون ایران برای پرداخت حقوق سرمربی طرف قرارداد خود فقط روی پول‌های خود در فیفا حساب باز کرده باشد. چون در متن قرارداد هم به این موضوع اشاره نشده که پرداخت حقوق ویلموتس از محل درآمدهای فدراسیون ایران در فدراسیون جهانی پرداخت خواهد شد.

این مساله بسیار مهم هم نباید فراموش شود که یکی از اتهامات وارد شده ویلموتس به فدراسیون ایران جعل و کلاهبردای و دست بردن در متن قرارداد و اسناد ومربوط به آن است. اتهامی که اگر ثابت شده باشد،‌ شانس ایران را برای پیروزی در دادگاه CAS به صفر می‌رساند.

هر ایرانی که فوتبال را دوست دارد امیدوار است که مدیران بتوانند با شکایت به دادگاه CAS این رای سنگین علیه ایران را بشکنند. چون فوتبال کشور به هیچ عنوان توانایی پرداخت این پول به ویلموتس را ندارد و تبعات این اتفاق خیلی زیاد خواهد بود. در هر حال اگر بحثی هم درباره تحریم‌های بانکی و بین المللی علیه ایران باشد‌، باز هم باید یک موضوع را فراموش نکرد. اینکه فدراسیون فوتبال در زمان تحریم‌های بین‌المللی با ویلموتس قرارداد و بست و در شرایط تحریمی دو میلیون یورو به حساب او در زراعت بانک ترکیه واریز کرد.  پس به همان اندازه‌ای که درباره تحریم‌ بهانه می‌آورند،‌ فکت و دلیل حقوقی وجود دارد که فدراسیون می‌توانسته پول ویلموتس را پرداخت کند.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.