یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱

یک اشتباه کوچک مارا به سمت «کمیته انتقالی »می کشاند

حساس‌ترین مجمع تاریـــخ فوتبــــال

حساس‌ترین مجمع تاریـــخ فوتبــــال
علی جوادی
علی جوادی سردبیر روزنامه ایران ورزشی

به گزارش ایران ورزشی؛ با حضور پرتعداد نمایندگان AFC و فیفا در تهران، می‌توان حدس زد سنسورهای این دو نهاد بین‌المللی فوتبال تا چه اندازه در مورد فوتبال ایران تحریک شده است. ورود دو نماینده از کنفدراسیون فوتبال آسیا و دو نماینده از فیفا برای مجمع فردا نشان می‌دهد نهادهای جهانی و قاره‌ای فوتبال منتظر کوچکترین لغزش مقرراتی از سوی فدراسیون فوتبال هستند تا ما را به بن‌بستی به‌نام کمیته انتقالی ببرند. اتفاقی که پیش‌تر در ترینیداد و توباگو افتاد و فیفا اداره فدراسیون آن کشور را تنها به‌دلیل آشفتگی مالی به کمیته انتقالی سپرد و اگر قرار باشد چنین حساسیتی در مورد فوتبال ایران هم وجود داشته باشد، باید در مورد عاقبت مجمع 10 خرداد نگران باشیم.

فدراسیون مضمحل
اگر معنای تحت الفظی را در نظر بگیریم، فدراسیون فوتبال ما یک فدراسیون مضمحل به معنای واقعی کلمه است.
رئیس با رأی ارکان مستقل قضایی فدراسیون محروم شده، نه نایب رئیس یک و نه نایب رئیس دو رأی اعتماد مجمع را ندارند و غیرقانونی تلقی می‌شوند، خزانه‌دار با رأی ارکان مستقل قضایی فدراسیون برکنار شده و به این ترتیب همه چیز در این فدراسیون روی هواست. با این اوضاع، تعدادی از اعضای مجمع درخواست عزل برای 4 عضو هیأت رئیسه را داده‌اند. در نامه‌ای که با مضمونی مشترک از سوی تعدادی از اعضا به دبیرخانه مجمع ارسال شده، به حاشیه‌های سفر به قطر، بازی با لبنان و لغو دیدار با کانادا اشاره شده؛ اما این تعداد توضیحی نداده‌اند که چرا خواهان عزل مهرداد سراجی، احمدرضا براتی، احسان اصولی و طهمورث حیدری هستند در حالی که تصمیم گیرنده اصلی در مورد همه این موارد ذکرشده، شخص سرپرست فدراسیون فوتبال (میرشاد ماجدی) بوده است!
گفته می‌شود در پس پرده این نامه‌ها، رد پایی از عبدالکاظم طالقانی (رئیس هیأت فوتبال استان خوزستان) و حیدر بهاروند (سرپرست سازمان لیگ) دیده می‌شود و حال باید دید چرا ماجدی توانسته از زیر تیغ عزل خارج شود و اکنون در حاشیه امن قرار گیرد.
اگر قرار چند عضو مجمع، سر جای خود باقی مانده باشد و عزل 4 عضو هیأت رئیسه به رأی گذاشته شود، باید دید از میان 89 عضو مجمع، چند نفر حاضر خواهند بود و چند نفر رأی معتبر و سالم می‌دهند. در آن صورت باید دو سوم آرای معتبر به عزل رأی دهند تا عضوی از اعضای هیأت رئیسه عزل شود که در آن صورت (عزل یک یا 4 عضو هیأت رئیسه) باید دید واکنش نمایندگان فیفا و AFC چه خواهد بود چون در آن صورت هیأت رئیسه از حد نصاب خارج خواهد شد.

نگرانی از نبود صورتحساب مالی
آنچه موجب بروز اختلاف میان چند نفر از اعضای هیأت رئیسه و ماجدی شده، مشخص نبودن صورتحساب‌های مالی و مالیاتی است. گویا حسن کامرانی‌فر دبیرکل فدراسیون باید تا آبان سال قبل، این صورتحساب‌ها را آماده می‌کرد؛ اما چنین نکرد و حالا همین مورد می‌تواند یکی از پاشنه‌های آشیل فدراسیون در مجمع پیش رو باشد.

مجمع بیدار باشد
توقع اهالی فوتبال از اعضای مجمع این است: فقط در این مجمع، بیدار باشید. بلایی که در 17 ماه اخیر بر سر فوتبال ما آمده نتیجه انتخاب‌های مجمع است و نباید اشتباهات خود را با اشتباهاتی دیگر تکمیل و جبران‌ناپذیرتر کند. امیدواریم فوتبال ما با مجمع 10 خرداد آشفته‌تر از این نشود و چندی هم روی آرامش ببیند. کاش همه اعضا بدانند این حساس‌ترین مجمع تاریخ فوتبال ماست.

فرجام این مجمع تعیین‌کننده
عاقبت این مجمع برای فوتبال ما بسیار تعیین‌کننده است. اگر مجمع به سمتی برود که نمایندگان فیفا رأی به تشکیل کمیته انتقالی بدهند، کمیته به مهدی تاج عضو ایرانی کنفدراسیون سپرده خواهد شد؛ اما اگر اعضای مجمع هوشمندانه عمل کنند و عزل اعضای هیأت رئیسه رأی نیاورد، اعضای هیأت رئیسه در اولین جلسه باید در مورد مجمع انتخاباتی تصمیم بگیرند.
در آن صورت احتمالاً مجمع انتخاباتی فدراسیون با توجه به بندهای اساسنامه، فرصت‌های لازم برای تشکیل کمیته‌های انتخاباتی، بررسی صلاحیت‌ها، شکایت‌های احتمالی و موارد دیگر بین 75 تا 90 روز بعد از تصمیم هیأت رئیسه برگزار خواهد شد که آن مجمع هم بسیار حساس خواهد بود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.