سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

صدور مجوز برگزاری جلسات و رأی‌گیری‌های آنلاین از سوی فیفا

رأی‌گیری آنلاین، چالش جدید فدراسیون فوتبال

رأی‌گیری آنلاین، چالش جدید فدراسیون فوتبال
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان دبیر صفحه باشگاه مدیران

به تبع مجوزی که از سوی فیفا برای برگزاری جلسات و رأی‌گیری‌ها به صورت آنلاین صادر شده است، فدراسیون‌های فوتبال کشورهای مختلف هم می‌توانند برای برگزاری آنلاین مجمع‌ها و حتی انتخابات خود اقدام کنند.

رأی‌گیری آنلاین، چالش جدید فدراسیون فوتبال

کنگره فدراسیون جهانی فوتبال، روز جمعه به صورت آنلاین برگزار شد. در این کنگره درباره اعمال برخی تغییرات در اساسنامه فیفا تصمیم‌گیری شد و یکی از این تغییرات امکان حقوقی برگزاری برخی جلسات و اعلام رای به صورت آنلاین بود.

بر اساس تغییر ایجاد شده در اساسنامه فیفا، از این به بعد کنگره می‌تواند به صور تله کنفرانس یا ویدیو کنفرانس برگزار شود. همچنین حضور در جلسه از طریق راه‌های ارتباطی از راه دور، امکان پذیر است و همچنین در صورت برگزاری به صورت از راه دور، امکان رأی دادن هم به همین صورت وجود دارد.

به تبع مجوزی که از سوی فیفا برای برگزاری جلسات و رأی‌گیری‌ها به صورت آنلاین صادر شده است، فدراسیون‌های فوتبال کشورهای مختلف هم می‌توانند برای برگزاری آنلاین مجمع‌ها و حتی انتخابات خود اقدام کنند که این موضوع نه تنها در دوره شیوع ویروس کرونا که در بسیاری مواقع می‌تواند برگزاری مجامع و انتخابات را برای اعضا راحت‌تر کند و به روند انجام کارها تشریع ببخشد.

فدراسیون فوتبال ایران که از مدتی پیش زمزمه‌هایی درباره برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال به صورت آنلاین را مطرح کرده بود، حالا با قانونی که در کنگره فیفا به تصویب رسیده است، می‌تواند این موضوع را مورد بررسی جدی‌تری قرار دهد و بعد از تأیید اساسنامه از سوی فیفا، جلسه مجمع برای تأیید اساسنامه را به صورت آنلاین برگزار کند.

پیروی از این قانون و فکر کردن به گزینه برگزاری آنلاین مجمع از سوی مسوولان فدراسیون فوتبال ایران اما مستلزم این است که از حالا برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم تلاشی صورت بگیرد.

سعید آذری، عضو مجمع فدراسیون فوتبال درباره تغییرات ایجاد شده و امکانی که برای برگزاری آنلاین مجمع فراهم شده است، به ایران ورزشی می‌گوید: «ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که نمی‌توانیم خودمان را از جامعه جهانی جدا کنیم. اگر بزرگ‌ترین سازمان کنترل‌کننده فوتبال به این نتیجه رسیده که جلسات را به صورت آنلاین برگزار کند، ما هم می‌توانیم از آن تبعیت کنیم و زیرساخت‌های لازم را برای این منظور فراهم کنیم.»

آذری تأکید می‌کند: «اگر بتوانند زیرساخت‌های لازم را فراهم کنند و چنین اتفاق مهمی رقم بخورد، هم در زمان صرفه‌جویی خواهد شد، هم مسائل مربوط به مدیریت فوتبال مورد رسیدگی بهتر و سریع‌تر قرار می‌گیرند و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. در مجموع فلسفه این کار، خوب است اما مهم است که ما به چه شکلی از این امکان استفاده می‌کنیم.»

برگزاری آنلاین جلسات مجمعی که هنگام برگزاری حضوری‌اش هم با نارضایتی بسیاری از اعضای مجمع به پایان می‌رسد، کاری نیست که فدراسیون فوتبال بخواهد یک روزه درباره‌اش به نتیجه برسد. طبیعی است که مجمع فدراسیون فوتبال در صورتی می‌تواند به صورت آنلاین بازدهی خوبی داشته باشد که طرفین علاوه بر آموزش فنی و در اختیار داشتن زیرساخت‌های فنی لازم، نوع تعامل از راه دور را هم به خوبی بدانند.

علاوه بر این‌ها اگر بخواهیم یک قدم فراتر برویم و رأی‌گیری انتخابات فدراسیون فوتبال را هم به صورت آنلاین برگزار کنیم، پیش از هرچیز باید بابت امنیت رأی‌گیری اطمینان داشته باشیم تا بعد از انجام رأی‌گیری جای هیچ حرف و حدیثی درباره صحت انتخابات باقی نماند.

پروسه برگزاری جلسات آنلاین حتماً قدم مثبتی در مسیر همراهی با تکنولوژی روز دنیاست اما پروسه مهمی است که فدراسیون فوتبال باید برای آموزش و بهره‌برداری از آن وقت بگذارد.

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.