چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

دلایل موجه در پس ارسال نامه به صدا و سیما

استقلال به‌دنبال فردایی بهتــــر

استقلال به‌دنبال فردایی بهتــــر
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

به گزارش ایران ورزشی؛ باشگاه استقلال قصد دارد فردای بهتری را برای خود پدید آورد. تیمی مطلوب‌تر که قابلیت رسیدن به جام‌های بیشتر در لیگ برتر را داشته و علاوه بر آن در لیگ قهرمانان آسیا نیز توفیقات بزرگی را به دست آورد.
از آن زمانی که کشورهای متمول حاشیه خلیج فارس و کشورهای صنعتی شرق آسیا با هزینه‌های چشمگیر قدم به لیگ قهرمانان آسیا گذاشتند هیچ‌گاه فوتبال ایران رنگ جام قهرمانی آسیا را به خود ندیده تا آخرین بار که یک تیم ایرانی موفق به دستیابی به قهرمانی آسیا شد، به همان قهرمانی تیم پاس ختم شود.
در دوران برگزاری لیگ قهرمانان آسیا با سیاق کنونی فوتبال ایران با‌وجود آنکه چهار بار با نماینده‌های خود راهی فینال آسیا شد، اما هرگز به جام قهرمانی نرسید که بخشی از این ناکامی ریشه در توانمندی بازیکنانی دارد که در خدمت رقبا درآمده بودند. شاید اگر باشگاه‌های ایران نیز از بازیکنان گران‌قیمت اروپایی و امریکای جنوبی سود می‌بردند، جام قهرمانی به ایران هم می‌آمد اما با وجود تمام شایستگی‌هایی که نماینده‌های فوتبال ایران داشتند، از رسیدن به جام بازماندند.
استقلال خود طعم تلخ نابرابر در لیگ قهرمانان آسیا را بارها چشیده و حتی یک بار که تا مرحله نیمه‌نهایی پیش رفت اسیر تیم‌هایی شد که با به خدمت‌گیری بازیکنان بزرگ دنیای فوتبال عملاً هیچ شانسی برای آبی‌ها باقی نگذاشتند تا استقلال نتواند به مانند گذشته‌های دور بار دیگر جام قهرمانی لیگ را صاحب شود.
تردیدی نیست اگر باشگاه استقلال نیز به لحاظ مالی بنیه‌ای قوی داشته باشد در این عرصه حرف‌های بیشتری برای بیان خواهد داشت و چه بسا بتواند در جام باشگاه‌های جهان نیز عرض اندام کند. استقلال از داشتن استعدادهای داخلی همواره غنی بوده اما هیچ گاه مجموعه‌ای از بازیکنان خارجی شاخص را در اختیار نداشته تا در جنگی برابر با رقبای متمول خود قرار بگیرد.
آنچه امروز سبب شده مدیران باشگاه استقلال طی نامه‌ای تهدید‌آمیز به سازمان صداوسیما خواستار عدم پخش جشن قهرمانی خود باشند ریشه در همین ماجرا دارد. باشگاه استقلال به‌دنبال حقوق واقعی خود است و بنا دارد مبالغی که سال‌ها به‌دلیل خلأهای قانونی در اختیارش قرار نگرفته را پس بگیرد. هرچند که باشگاه استقلال به احترام هواداران خود ساعاتی بعد از ارسال نامه به سازمان صداوسیما اعلام کرد که اجازه خواهد داد همچون سنوات گذشته جشن قهرمانی از طریق سیما پخش شود اما این استراتژی نشان می‌دهد که مدیران باشگاه استقلال از روند مالی که طی این سال‌ها با سازمان صداوسیما داشته‌اند راضی نیستند و می‌خواهند مطالبات خود را همان گونه که هست در اختیار داشته باشند تا شاید در رقابت‌های بین‌المللی در جنگی برابر با دیگر رقبا قرار بگیرند.
نه فقط باشگاه استقلال بلکه فوتبال ایران در مسیری است که باید احقاق حق کرده و به این سمت و سو برود و همه باشگاه‌ها بخصوص آنها که طرفداران قابل توجهی در ایران دارند، به حقوق واقعی خود دست یابند.

توضیحات فتاحی درباره ارسال نامه به سیما
سعید فتاحی، یکی از معاونان باشگاه استقلال درخصوص ارسال نامه به سازمان صداوسیما می‌گوید: «این تصمیم یک روز قبل از بازی گرفته شد. موضوع حق پخش برای همه باشگاه‌ها و حتی تیم ملی
است.
متأسفانه این اتفاق نمی‌افتد. بخش اعظم درآمدزایی باشگاه‌ها نادیده گرفته می‌شود و فشار این مسأله روی مدیریت ایجاد می‌شود. در حال رایزنی هستیم و به احترام هواداران اگر نیاز باشد تعامل می‌کنیم. اما توقعمان از مسئولان صداوسیما این است که حق فوتبال را ببینند. این کار را برای هواداران می‌کنیم که بتوانیم سال آینده تیم بهتری ببندیم. این مسأله به همه باشگاه‌ها و پیشرفت فوتبالمان کمک می‌کند. در حال رایزنی هستیم و هواداران نگران نباشند.»
اظهارات فتاحی گویای این واقعیت است که باشگاه استقلال نیز در بیان این خواسته فقط به‌دنبال حقوق خود نیست.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.