یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰


هیچ تیمی مثل لیورپول نیست

دنیا تغییر کرده اما قرمزها از قله پایین نمی آیند

دنیا تغییر کرده اما قرمزها از قله پایین نمی آیند
جاناتان ویلسن
جاناتان ویلسن

حفظ قهرمانی سخت است، شاید سخت تر از به دست آوردن آن اگر چه ربط زیادی دارد به این که در برابر چه رقیبی قرار می گیری. اما اگر لیورپول بتواند بیست و هفتمین قهرمان انگلیس شود که از عنوان خود با موفقیت دفاع می‌کند، این کار را در شرایط کاملا متفاوتی با موفقیت اولیه اش(قهرمانی) نسبت به تمام اسلاف خود انجام می‌دهد.

تقریبا یک چهارم فصل سپری شده، رکورد شکست‌ناپذیری آنها در بازی‌های خانگی لیگ به 64 مسابقه رسیده، با صدرنشین هم امتیاز هستند و با وجود همه مصدومیت ها، با اختلاف، بیشترین شباهت را به تیمی که می تواند قهرمان شود، دارند.

آخرین بازی لیورپول برابر لستر امضای قهرمانی فصل قبل بود، پیروزی 4 بر صفر در ورزشگاه کینگ پاور در 26 دسامبر نه تنها کنار زدن تیمی که آن موقع، حداقل روی کاغذ، نزدیکترین رقیبش برای قهرمانی به شمار می‌رفت، بلکه نمایش قدرت سبک خاص فوتبال تیم یورگن کلوپ بود. در آن بازی، قرمزها سریع و جسور بودند، سخت پاسکاری می کردند بدون اینکه نظام دفاعی خود را از دست بدهند، موثر و مفید حمله می کردند و الهام‌بخش شان حرکات ترنت الکساندر آرنولد در طول زمین بود.

لیورپول هفته قبلش با قهرمانی در جام جهانی باشگاه‌ها برگشته بود و اگرچه 9 بازی بعدی شان در لیگ را پشت سر هم بردند، اما بازی روز باکسینگ دی، قله ای بود که دیگر از آن پایین نیامدند.

پنج روز بعد از آن پیروزی، دولت چین نسبت به شیوع کووید 19 هشدار داد و دو ماه بعد لیگ وارد تعطیلی صدروزه شد. آن شرایط روی این فصل هم تاثیر گذاشته و آشکارترین تغییر نبود تماشاگران است که شاید برای یک گل التهاب دارند یا می خواهند از برتری ناچیزشان دفاع کنند، جای خالی این عنصر مهم را به شدت احساس می کنند. البته بازی با لستر اینطور نبود.

پیش‌فصل قیچی شده و تقویم فشرده عواقب زیادی دارد. مربی هایی که تدابیر ظریف و جزیی برای بازی‌های خاص تدارک دیده اند زمان کافی برای انتقال آن به بازیکنان خود پیدا نمی کنند. آنهایی که نسبت به بازیکنان خود پرتوقع هستند، خسته شان می یابند و نمی توانند انتظارات همیشگی را داشته باشند. و مصدومیت همه را درگیر کرده: لیورپول سه تا از چهار مدافع اصلی خود را ندارد، همینطور کاپیتانش را. محمد صلاح که به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از تیم دور مانده بود تستش منفی شده و به تمرین بر می گردد اما نبی کیتا را اوایل نیمه دوم این بازی به خاطر مشکل همسترینگ از دست دادند. لستر هم یکی از مدافعان میانی اصلی اش، دو تا از بال-مدافعان اصلی و بهترین هافبک دفاعی خود را نداشت.

پارامترها تغییر کرده و فوتبال به عصر فرسایشی برگشته که در آن کمتر هیجان و شوق نتیجه بازی‌ها را تعیین می‌کند. به ندرت پیش می آید که مربی برای هر بازی یک برنامه داشته باشد و رقیب را برای به اشتباه انداختنش تحت فشار بگذارد. کسی نمی تواند وانمود کند لیورپول شباهت زیادی به استانداردهای بازی قبلی اش با لستر داشت. این فصل فرق می‌کند، مهم این است که راهی پیدا کنی، هر چه می خواهد باشد و لیورپول بیشتر از این است. بنابراین باید برد 3 بر صفر مقابل لستر را به اندازه پیروزی 11 ماه قبل فوق‌العاده دانست. نمی شود لیورپول را بدون ویرجیل فان‌دایک بهتر دانست اما آنها توانسته اند در هفت بازی بعد از او خودشان را منطبق کنند و تنها سه گل دریافت کرده اند؛ این معیار ارزش تیم کلوپ است. نتیجه گرفتن وقتی در بهترین شرایط نیستی، نقطه قوت تیم در فصل گذشته بود و برای همین مقتدرانه قهرمان شدند.

لیورپول اگرچه سه گل زد و سه بار تیرک دروازه لستر را لرزاند، اما این پیروزی نه به خاطر نبوغ هجومی بلکه به خاطر بستن راه لستر بود. تیم برندان راجرز که سال گذشته در آنفیلد تنها با یک پنالتی بحث‌برانگیز دقیقه آخر باخت، هر چهار بازی خارج از خانه اش در این فصل را برده و پنج گل به منچسترسیتی و چهار گل به لیدز زده بود.

درست است که گل اول را جانی اوانز به خودشان زد و روی گل دوم فضا را برای دیوگو ژوتا فراهم کرد اما لستر در اثر فشار میزبان مرتکب اشتباهات شد و اوانز می‌توانست حتی گل دوم را وارد دروازه خودی کند. روبرتو فیرمینو هم بالاخره به گل رسید و در نهایت لیورپول می‌توانست گل‌های بیشتری هم بزند.

دنیا شاید تغییر کرده باشد و لیورپول شاید مجبور شده باشد خودش را منطبق کند اما ظرفیت این تیم برای قهرمانی دست نخورده باقی مانده.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.