یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

مرادی: چطور وقتی غذا ماهیچه بود کسی حرفی نمی‌زد؟

مرادی: چطور وقتی غذا ماهیچه بود کسی حرفی نمی‌زد؟
یاسین معصومی
یاسین معصومی

به گزارش ایران ورزشی و به نقل از ایرنا، وزنه‌برداری ایران روزهای پرحاشیه‌ای را سپری می‌کند و تنش‌های زیادی بین اهالی این رشته به وجود آمده است. اتفاقاتی همچون عدم بازگشت یکتا جمالی به کشور و اعتصاب وزنه‌برداران ملی‌پوش و ترک اردوی تیم ملی توسط آنها باعث شده علی مرادی بیشتر از قبل زیر تیغ انتقادات قرار بگیرد. مرادی در گفت‌وگو با ایرنا، پاسخ بسیاری از ابهامات و سؤالات را داد. این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

صحبت‌های شما در خصوص اتفاقات اخیر وزنه‌برداری ایران حاشیه‌ساز شد. دلیل این صحبت‌ها چه بود؟

برای حضور در برنامه تجلیل از قهرمانان ناشنوا به کمیته ملی المپیک رفته بودم و پس از این که برنامه تجلیل به پایان رسید خبرنگاران سؤالاتی از من پرسیدند که لازم بود به این سوالات پاسخ بدهم. هر آن چیزی که گفتم واقعیت داشت و این واقعیت‌ها باید عنوان می‌شد.

روز گذشته وزنه‌برداران معترض با رئیس کمیته ملی المپیک دیدار کردند. شما از این دیدار مطلع بودید؟

در صحبتی که با رئیس کمیته ملی المپیک داشتم خودم از وی خواهش کردم با وزنه‌برداران صحبت کند تا بدانیم درخواست آنها چیست. به آقای صالحی‌امیری گفتم من متوجه درخواست وزنه‌برداران نمی‌شوم؛ شاید شما متوجه شوید آنها دقیقاً چه درخواست‌هایی دارند. اگر بدانیم این درخواست‌ها چیست در حد توان فدراسیون آنها را پیگیری خواهیم کرد؛ اما باید توجه داشت وزنه‌برداران هر چه سریع‌تر تکلیف خود را برای حضور در اردوی تیم ملی مشخص کنند؛ چون زمان زیادی نداریم و باید هر چه زودتر ثبت نام حضور در مسابقات کشورهای اسلامی انجام شود.

اطلاع دارید این جلسه چه خروجی داشته؟

با دفتر رئیس کمیته ملی المپیک تماس گرفتم؛ اما موفق به صحبت با وی نشدم؛ اما باید از تلاش‌های آقای صالحی‌امیری تشکر کنم که واقعا همیشه در کنار فدراسیون وزنه‌برداری بوده است.

فشارهای زیادی که علیه شما به وجود آمده کارتان را برای ادامه حضور در فدراسیون وزنه‌برداری سخت نکرده؟

من همیشه تلاش کردم در هر شرایطی به کشورم خدمت کنم؛ چون سرباز نظام هستم. با پرویز دهداری که از او به عنوان معلم اخلاق یاد می‌شود آشنایی نزدیکی داشتم. او به دنبال برقراری نظم و انضباط در تیم ملی فوتبال بود؛ اما تعدادی از ملی پوشان این وضعیت را تحمل نکردند و از تیم ملی کناره‌گیری کردند. مهم هدفی است که دنبال می‌کنیم و گاهی این مسئله هزینه دارد.

گفته می‌شود یکی از دلایل قهر وزنه‌برداران، سرو غذاهایی مثل کوکوسبزی و عدس پلو در اردوی تیم ملی بوده است. چرا برای حل این مشکل اقدامی نکردید؟

من برای حضور در هیئت وزنه‌برداری گلستان به این استان رفته بودم و پس از آن هم یکی از اقوامم فوت کرد و وقتی در بهشت زهرا بودم به من اطلاع دادند که ملی‌پوشان، اردو را ترک کردند. مگر این غذاها چه ایرادی دارند؟ چطور زمان‌هایی که غذای ملی پوشان ماهیچه بود کسی حرفی نمی‌زد؟ به نظر من اعتراض به نوع غذاها بهانه‌جویی است.

پس از اینکه وزنه‌برداران اردوی تیم ملی را ترک کردند، شما برخواه را از سرمربیگری تیم ملی برکنار کردید. برکنای او چه ارتباطی به قهر ملی‌پوشان داشت؟

برخواه در صحبتی که با من داشت عنوان کرد که از ملی‌پوشان خواسته اردو را ترک نکنند؛ اما آنها به صحبت‌های سرمربی تیم ملی اهمیت ندادند. دلیل برکناری برخواه هم همین بی‌حرمتی بود که به وی شد و نخواستم این بی‌حرمتی‌ها تکرار شود.

بهداد سلیمی هم از وزنه‌برداران ناراضی حمایت کرد. این اتفاق واکنش شما را به دنبال داشت و گفتید که سلیمی وزنه‌برداران را به شورش تشویق کرده است. واقعاً سلیمی باعث این اتفاق شد؟

کسی که بیرون گود نشسته می‌گوید کار وزنه‌برداران شجاعانه بوده است. همه فدراسیون‌ها با مشکلات زیادی روبرو هستند؛ اما آیا ورزشکاران این فدراسیون‌ها هم از اردوی تیم ملی قهر می‌کنند؟ جالب اینکه این فرد پیش از این از تمرینات سرمربی تیم ملی ایراد می‌گرفت و می‌گفت که تمرینات او باعث مصدومیت وزنه‌بردارانش شده؛ اما حالا از او حمایت می‌کند.

مرادی: چون به برخواه بی‌حرمتی شد برکنارش کردم/ چطور وقتی غذا ماهیچه بود کسی حرفی نمی‌زد؟

با وجود همه این فشارها آیا احتمال دارد از ریاست فدراسیون وزنه‌برداری کناره‌گیری کنید؟

من سرباز این مملکت هستم. ۴۳ سال قبل وظیفه پاسداری داشتم و در حال حاضر هم تنها هدفم خدمت به ورزش کشور است. تا زمانی که قانون اجازه دهد به فعالیتم در فدراسیون وزنه‌برداری ادامه خواهم داد.

قرار است چه تصمیمی در خصوص وزنه‌برداران معترض بگیرید؟

همانطورکه گفتم تلاش خواهیم کرد درخواست‌های معقول آنها را برآورده کنیم؛ اما نباید اینگونه باشد که آنها هر درخواستی داشته باشند را ما بپذیریم. این مسأله مصداق ورزشکارسالاری است. چرا وقتی اردویی نیست باید به ملی‌پوشان حقوق پرداخت شود؟ من در تماس تلفنی با یکی از وزنه‌برداران خواستم دلایل قهرشان را بپرسم؛ اما جای تأسف دارد که این وزنه‌بردار تماس را قطع می‌کند.

تعامل شما با وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک چگونه است؟آ

آقای سجادی از مفاخر ورزش کشور است و خوشبختانه مدیریت در ورزش را به خوبی می‌داند. همچنین آقای پولادگر که از همدوره‌ای‌های مدیریتی من است همیشه از فدراسیون وزنه‌برداری حمایت کرده است. با کمیته ملی المپیک و رئیس این کمیته هم در تعامل کامل هستیم.

و صحبت پایانی.

کسانی که بیرون مانده‌اند تلاش می‌کنند به فدراسیون وزنه‌برداری بیایند تا به منافع خودشان برسند. بدتر اینکه این افراد اخلاق را هم رعایت نمی‌کنند و این موضوع جای تأسف دارد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.