سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

کپسول اکسیژن

کپسول اکسیژن

بدن شما بدون اکسیژنی که از هوا تنفس می کنید نمی تواند زندگی کند. اما اگر بیماری ریوی یا سایر شرایط پزشکی دارید، ممکن است به اندازه کافی به آن مبتلا نشوید. این می تواند باعث تنگی نفس شود که لازم است از "کپسول اکسیژن" استفاده کنید.

کپسول اکسیژن (اکسیژن درمانی) می تواند کمک کننده باشد. این راهی برای دریافت اضافی برای تنفس است. اکسیژن نوعی داروی تجویزی است.

برای چه مواری به کپسول اکسیژن نیاز است ؟

کپسول اکسیژن می تواند به بسیاری از شرایط کمک کند، از جمله :

 • آسم
 • برونشیت مزمن
 • نارسایی احتقانی قلب
 • بیماری مزمن انسدادی ریه
 • فیبروز سیستیک
 • آمفیزم
 • سرطان ریه
 • پنومونی
 • فیبروز ریوی

چه مقدار زمان نیاز است که از کپسول اکسیژن استفاده شود؟

پزشک نسخه ای به شما می دهد که مشخص می کند در دقیقه به چه مقدار اکسیژن نیاز دارید و چه زمانی باید آن را دریافت کنید. برخی از افراد ممکن است فقط در هنگام ورزش یا خواب نیاز به اکسیژن درمانی داشته باشند. دیگران ممکن است در تمام طول روز به آن نیاز داشته باشند.

پزشک شما پس از بررسی سطوح معمول شما، چه با آزمایش خون یا از طریق پوست و با استفاده از دستگاهی که به انگشت، انگشت پا یا لاله گوش شما می بندد، میزان اکسیژن اضافی مورد نیاز شما را مشخص خواهد کرد.

---

 

انواع کپسول اکسیژن

شما می توانید اکسیژن را از راه های مختلفی دریافت کنید. بهترین انتخاب برای شما بستگی به میزان نیاز شما، سبک زندگی و موارد دیگر دارد. البته که "قیمت کپسول اکسیژن" نیز می تواند در نوع کپسول انتخابی تاثیر گذار باشد.

 

دستگاه اکسیژن ساز استاندارد

این دستگاه موتور دارد و با برق یا گاهی اوقات با باتری کار می کند. هوای معمولی را می گیرد و گاز های دیگر را برای دریافت اکسیژن فیلتر می کند. وزن آن حدود ۲۲ کیلوگرم است و معمولاً دارای چرخ هایی است تا بتوانید در حالی که به آن متصل هستید حرکت کنید.

 

کپسول اکسیژن قابل حمل

این یک انتخاب خوب برای زمانی است که شما کار می کنید یا به سر کار می روید. وزن آن حدود ۲۰ کیلوگرم است تا بتوانید آن را حمل کنید.

 

کپسول اکسیژن مایع

معمولاً کپسول اکسیژن، یک گاز است اما در دما های پایین تر تبدیل به مایع می شود. فضای کمتری نسبت به گاز اشغال می کند، بنابراین می توانید اکسیژن مایع بیشتری را در یک مخزن ذخیره کنید.

وقتی مایع بیرون می آید، بلافاصله به گاز تبدیل می شود، بنابراین می توانید آن را تنفس کنید. وزن یک مخزن می تواند بیش از ۴۵ کیلوگرم باشد و شما باید هر چند هفته یک بار آن را دوباره پر کنید.

 

کپسول اکسیژن فشرده

این یک انتخاب قدیمی تر و رایج است. اکسیژن را تحت فشار بالا در داخل یک سیلندر یا مخزن فلزی فشرده قرار دارد. کپسول اکسیژن بسیار سنگین است و نمی توان آن را حرکت دارد.

شما هر چند روز یک بار مخازن خالی را تعویض می کنید یا شارژ کپسول اکسیژن را انجام می دهید.. گاز فشرده همچنین در کپسول های اکسیژن کوچکتر و قابل حمل عرضه می شود، اما آنها فقط مدت کوتاهی دوام می آورند.

همچنین راه هایی برای تنفس اکسیژن نیاز است که شما می توانید از این راه ها استفاده کنید :

 

کانول بینی

این یک لوله پلاستیکی نرم با دو شاخک کوچک در یک انتهای آن است. آن ها وارد بینی شما می شوند و لوله روی گوش شما قرار می گیرد تا آن را در جای خود نگه دارد. سر دیگر به منبع اکسیژن شما متصل می شود.

کانولای بینی اکسیژن ثابتی را تحویل می دهد و می تواند بینی شما را کمی خشک کند.

 

ماسک صورت

ماسک صورت به خوبی روی دهان و بینی شما قرار می گیرد. ماسک می تواند صحبت کردن را سخت کند و نمی توانید هنگام خوردن یا نوشیدن آن را بر روی صورت خود قرار دهید.

معمولاً برای دریافت سطوح بالای اکسیژن از ماسک استفاده می شود.

---

نکات ایمنی استفاده از کپسول اکسیژن

اکسیژن یک گاز بی خطر است، اما باعث می شود چیز دیگری داغ تر، روشن تر و راحت تر بسوزد. همیشه این نکات ایمنی را در مورد کپسول اکسیژن دنبال کنید :

 • هرگز سیگار نکشید و اجازه ندهید دیگران نزدیک شما سیگار بکشند. دور از شعله های آتش مانند کبریت، فندک و تنباکوی سوزان کپسول را نگهداری کنید.
 • در حدود ۲۰ سانتی متر از منابع گرما دور بمانید. این شامل اجاق گاز، شمع، شومینه روشن، بخاری برقی یا گازی است.
 • از محصولات قابل اشتعال مانند مایع پاک کننده، تینر رنگ و اسپری ها استفاده نکنید.
 • کپسول اکسیژن را صاف نگه دارید. آن ها را به یک جسم ثابت وصل کنید تا سرنگون نشوند.
 • محصولات حاوی روغن، گریس یا نفت را کنار بگذارید. این همچنین برای کرم ها و پماد های مبتنی بر نفت مانند وازلین روی صورت صدق می کند.
 • یک کپسول آتش نشانی در نزدیکی خود داشته باشید. به آتش نشانی اطلاع دهید که در خانه خود کپسول اکسیژن دارید.
 • اگر از کپسول اکسیژن استفاده می کنید به شرکت برق اطلاع دهید تا در صورت قطع برق از خدمات اولویت دار برخوردار شوید.

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده و خرید کپسول اکسیژن داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.