پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

بررسی عملکرد تیم‌ها در لیگ بیست و یکم

دیر آمد، زود رفت

دیر آمد، زود رفت
جعفر برزگر
جعفر برزگر

ایران ورزشی - از ابتدای فصل بارها به دفعات مربیان و بازیکنان فجر درباره کیفیت نامطلوب زمین چمن ورزشگاه حافظیه صحبت کردند اما هیچ اتفاقی نیفتاد. به قول غلام پیروانی که می‌گفت شما توپ را به این زمین بزنید ببینید کجا می‌رود.  


حذف مقابل آلومینیوم اراک
تیم فجرسپاسی در اولین بازی حذفی به مصاف آلومینیوم اراک رفت. در آن بازی علی‌اصغر کلانتری سرمربی تیم که هدفش بقای فجر بود به جوان‌ترهای تیمش میدان داد و در نهایت هم با دو گل مغلوب شد.
صادقی رکورددار لیگ
30 بازیکن برای فجر در لیگ بیست و یکم به میدان رفتند که ‌ایمان صادقی دروازه‌بان شیرازی با حضور در تمام بازی‌ها به عنوان بازیکن ثابت نه تنها بیشترین دقایق حضور در زمین را در تیمش به خود اختصاص داد بلکه از این حیث در میان تمام بازیکنان لیگ رکورددار بود.  او در این 2700 دقیقه 29 گل دریافت کرد، یعنی هر 93 دقیقه یک گل. فجر تنها تیمی بود که فقط از یک دروازه‌بان استفاده کرد.

برکناری کلانتری
نتایج ضعیف تیم فوتبال فجرسپاسی در نیم‌فصل اول لیگ برتر با انتقاد هواداران و مدیران این باشگاه از عملکرد سرمربی تیم‌شان روبه‌رو شد. عبدالرسول فلاح مدیرعامل وقت باشگاه پس از موضع‌گیری انتقادی گفته بود که کلانتری باید نسبت به عملکرد ضعیف تیم در هیأت مدیره پاسخگو باشد.
بر همین اساس قرار شد به سرمربی این تیم تا چهار هفته فرصت داده شود‏. موضوعی که از سوی طرفین تکذیب شد تا در نهایت همین اتفاق افتاد و کلانتری بعد از بازی بیستم مقابل سپاهان برکنار شد. او در این 21 هفته 10 باخت، 9 تساوی و دو پیروزی و 15 امتیاز را تجربه کرد.
جالب اینکه کلانتری در ابتدا با شنیدن خبر برکناری‌اش مخالفت کرد تا در نهایت وقتی متوجه تصمیم قطعی باشگاه شد با همکارانش عکس یادگاری گرفت و با شاگردانش خداحافظی کرد. مسئولان باشگاه بعد از برکناری کلانتری و تا انتخاب سرمربی جدید هدایت تیم‌شان را برای دو بازی با پدیده و فولاد به مهرزاد معدنچی سپردند که در هر دو بازی هم شکست خوردند.

سرآسیایی سرمربی جدید
فجری‌ها از میان گزینه‌های‌شان سراغ مربی و کمک اول امیر قلعه‌نویی در گل‌گهر یعنی مجتبی سرآسیایی رفتند. او از بازی هفته بیست و چهارم مقابل آلومینیوم اراک مسئولیت فنی تیم را برعهده گرفت و از هفت بازی پایانی فقط دو امتیاز به دست آورد. البته یک هفته مانده به پایان فصل و بعد از شکست مقابل تراکتور سقوط‌شان قطعی شد.

هر سه بازی یک گل
تیمی که در 30 بازی 10 گل می‌زند باید در لیگ برتر بماند؟ آنها ضعیف‌ترین خط حمله لیگ را به خود اختصاص دادند و با اینکه در 21 بازی گل نزدند آمارشان به طور میانگین هر 270 دقیقه یک گل بود، یعنی هر سه بازی یک گل.

ناکام در بازی‌های رودررو
شاید یکی از دلایلی که تیم فجر سقوط کرد ناکامی آنها در بازی‌های رودررو با رقبای‌شان بود.
آنها به پدیده و تراکتور باختند و با نفت مسجدسلیمان به تساوی رضایت دادند. در چند بازی هم در ثانیه‌های پایانی دروازه‌شان باز شد که اگر این اتفاق نمی‌افتاد الان آنها مشغول بستن تیم‌شان برای لیگ بیست و دوم بودند.

بدون برد خانگی
آنقدر کیفیت زمین چمن ورزشگاه حافظیه نامطلوب بود که فجری‌ها در 15 بازی رنگ پیروزی را ندیدند.
این تیم 2 پیروزی به دست آورد که آن هم مقابل نفت آبادان و پیکان در زمین حریف بود. پنج شکست و 10 تساوی ماحصل تلاش آنها در بازی‌های خانگی بود. البته به دلیل کیفیت بد زمین حافظیه آنها آخرین بازی خانگی‌شان را در تهران مقابل پرسپولیس برگزار کردند.
رسول فلاح بعد از سقوط فجر مدعی شد: «باید بگویم زیرساخت‌های استان فارس جوابگوی لیگ دو و حتی لیگ سه هم نیست. ما زمین مناسب نداریم و مجبوریم در مشهد بازی کنیم که هزینه یک سفر ما ۴۰۰ میلیون می‌شود. مجبوریم در حافظیه بازی کنیم. در ۱۲ بازی به دلیل ناهمواری زمین ضربه خوردیم و مجبور شدیم بکش بکش بازی کنیم. نداشتن منابع مالی ثابت دلیل دیگر بود. ما که آینه دق شدیم، آینه عبرت دیگران هم بشویم. شاید با عذرخواهی بتوانیم گوشه‌ای از کوتاهی‌های‌مان را جبران کنیم. شما از من پرسیدید چقدر مقصرم و چون من نفر اول باشگاه هستم باید بگویم ۱۲۰ درصد. اما این را هم باید بگویم که ما واقعاً هر چه داشتیم گذاشتیم و مسئولان استانی هیچ کمکی به ما نکردند. شورای شهر شیراز کلاً دو میلیارد تومان به ما در طول یک سال کمک کرد که هنوز هم کامل واریز نشده است. استانداری فارس در مقاطعی یک یا دو میلیارد کمک کردند و نتیجه‌اش همین سقوط است.»

نحوه بیشترین گل‌های زده:
پاس در عمق: 5 تا
نحوه بیشترین گل‌های خورده:
پاس در عمق: 8 تا کرنر و ارسال از سمت چپ: هر کدام 5 تا
تعداد گل‌های زده و خورده در دقایق پایانی:
زده نیمه اول: صفر- زده نیمه دوم: 2 تا
خورده نیمه اول: صفر- خورده نیمه دوم: 3 تا
داوران بازی‌های خانگی: شریفی، مؤمنی(2)، منصوریان، جنگی، غلامی، پورخلف، عادل، ناظمی، میثم حیدری، اکرمی، زاهدی‌فرد، عرب‌براقی، بنیادی‌فر
کمک داوران بازی‌های خانگی: یعقوب سخندان(2)، باشنده، احمدی، اسعدی، فلاح، سیفی، نجفی، میرزابیگی، پناهی، کاووسی، بابایی، نادری، شهریاری، مرادی، زحمتی، راهی، صالح، عبداللهی، سیفی، سبحانی، عرب‌آبادی، مداح، داودزاده، ابوالفضلی، ایلدروم، عالیقدر، فرهادپور، دورقی، بهمنی

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.