شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱

سنت‌های ویمبلدون

سنت‌های ویمبلدون
رسول مجیدی
رسول مجیدی

ایران ورزشی - مسابقات تنیس گرنداسلم ویمبلدون از روز گذشته در لندن آغاز شده. این صد و سی و پنجمین دوره مسابقات است. ویمبلدون قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس دنیاست و سنت‌های خاص خود را دارد. البته این مسابقات امسال با تغییراتی جدید هم مواجه شده.
ویمبلدون تنها مسابقه اوپن تنیس دنیاست که روی زمین چمن برگزار می‌شود. چمن قدیمی‌ترین نوع زمین در این ورزش است که امروزه به‌دلیل هزینه بالای نگهداری از آن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته سبک بازی در چمن هم با دیگر زمین‌ها متفاوت است. بازیکنان کمتر امکان سرخوردن روی زمین را دارند و ضمناً توپ هم بعد از برخورد با زمین ارتفاع کمتری نسبت به سایر زمین‌ها پیدا می‌کند.
در ویمبلدون خبری از لباس‌های رنگی تنیسورها نیست. ورزشکاران حتماً باید لباس سفید به تن داشته باشند یا دست‌کم عمده رنگ تشکیل دهنده لباس‌شان سفید باشد. این یک سنت قدیمی در ویمبلدون است و ضمناً با توجه به سبز بودن زمین، از نظر بصری زیبایی خاصی به وجود می‌آورد.
توپ‌جمع‌کن‌ها هم سنت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند. آنها در حال حاضر از 4 مدرسه معروف لندن انتخاب می‌شوند و میانگین سنی‌شان 15 سال است. آنها اکثراً کلاس نهم یا دهم را می‌گذرانند و برای حضور در ویمبلدون روزی 17 پوند دریافت می‌کنند.
نحوه کار آنها یک ساعت کار، یک ساعت استراحت است. هر بازی 6 توپ جمع‌کن فعال نیاز دارد و در کل مسابقات 250 توپ جمع‌کن خواهد داشت که نصف‌شان دختر و نصف‌شان پسر هستند. آنها علاوه بر پول می‌توانند یک جعبه از توپ‌های استفاده شده در مسابقات، لباس‌شان که راه‌راه آبی و سفید است و عکس یادگاری در زمین را هم در پایان مسابقات دریافت کنند.
ویمبلدون برعکس سایر مسابقات مهم دنیا، در کنار زمین اسپانسر خاصی ندارد. حتی خبری از ساعت رولکس بزرگ معروف هم در کنار زمین نیست و این برند لوگویش را بسیار کوچک‌تر از همیشه در کنار اسکوربرد حک می‌‌کند. مسابقات البته اسپانسر دارد اما مسئولان برای منحصر به فرد کردن ویمبلدون در اذهان عمومی، نمی‌گذارند آنها لوگوی‌شان را به شکلی بزرگ در کنار زمین نمایش دهند.
ویمبلدون امسال البته شاهد تغییراتی هم خواهد بود.
برعکس سنت مسابقات که در روز هفتم یعنی اولین یکشنبه بعد از شروع تورنمنت، مسابقه‌ای برگزار نمی‌شود، امسال خبری از «یکشنبه میانی» نخواهد بود و مسابقات در این روز هم برگزار می‌شود.
همچنین امکان تمرین در چمن زمین مرکزی مسابقات هم برای ورزشکاران فراهم شده بود. این مسأله‌ای بود که در تاریخ مسابقات انجام نشده بود و ورزشکاران برعکس سایر گرنداسلم‌ها حق نداشتند قبل از شروع مسابقات در زمین اصلی تمرین کنند.
مهم‌ترین نکته در مورد مسابقات امسال این است که امتیازهای کسب شده توسط تنیسورها در جدول اصلی امتیازی فصل ثبت نمی‌شود. مسئولان انگلیسی برگزار‌کننده حاضر نشدند دست از تحریم ورزشکاران روس و بلاروس بردارند و همین آنها را وارد جنگ با اتحادیه بین‌المللی تنیس کرد و حالا برای اولین بار حتی قهرمانی در مسابقات هم باعث بالا رفتن رنک تنیسورها نمی‌شود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.