دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

باید الگوهای تامین مالی داشته باشیم

عزیزی‌خادم: فوتبال ایران به دیدمان استراتژیک و گفتمان مدرن نیاز دارد

عزیزی‌خادم: فوتبال ایران به دیدمان استراتژیک و گفتمان مدرن نیاز دارد

عضو پیشین هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با بررسی چالش‌های مدیریتی این رشته گفت که فدراسیون فوتبال به گفتمان مدرن نیاز دارد.

به گزارش ایران ورزشی؛ شهاب‌الدین عزیزی‌خادم در آستانه مجمع 8 آذرماه فدراسیون فوتبال برای تایید اساسنامه به خبرنگار ورزشی تسنیم گفت: پیش از هر چیز باید برای جهادگران بهداشت و درمان کشور که همچنان در روزهای سخت مبارزه با کرونا هستند، آرزوی توفیق داشته باشم. همچنین هفته بسیج و چهارم آذرماه که روز اندیمشک است را گرامی می‌دارم. با توجه به کرونا و همچنین تحریم‌های تحمیلی جدید و ظالمانه آمریکا، سال 99 سختی‌های زیادی داشت، اما رخدادهای مثبتی هم برای فوتبال ملی به دنبال داشت‌.

او افزود: خوشبختانه با همکاری فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و جوانان، مجلس شورای اسلامی، اهالی رسانه و همچنین صاحب نظرانی که در روند اصلاح اساسنامه مشارکت داشتند، اساسنامه به تایید فیفا رسید در حالی که در سال‌های اخیر این تاییدیه وجود نداشت. فدراسیون بدون تایید اساسنامه از سوی نهادهای بالادستی و فیفا، فاقد وجاهت قانونی بود و خوشبختانه اتفاقات اخیر زمینه‌ساز رشد مثبت فوتبال خواهد شد. تایید اساسنامه از سوی فیفا و گام بلند بعدی که تایید آن در مجمع فدراسیون است، باعث رشد مدیریت در فوتبال خواهد شد و در این زمینه باید از همه تشکر کرد.

عضو پیشین هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با بیان اینکه کرونا ضربات سنگین اقتصادی را به فوتبال جهان وارد کرده است، یادآور شد: اقتصاد فوتبال ما در مقایسه با اقتصاد فوتبال سایر نقاط دنیا، بسیار نحیف بود. در این وانفسای کرونایی که اقتصاد فوتبال دنیا را هم تضعیف کرد، فوتبال ما بازهم نحیف‌تر از قبل شد. طبق آمار فیفا حداقل 14-15 میلیارد دلار از بابت تبلیغات از دست رفته و ما هم بخشی از این فوتبال هستیم.

عزیز‌ی‌خادم اضافه کرد: با این حال جای خوشبختی دارد که فدراسیون فوتبال در سایه عدالت توانست لیگ برتر و جام حذفی فصل گذشته را به پایان ببرد و تیم پرسپولیس هم به فینال لیگ قهرمانان آسیا رسید. اتفاقی که برای فوتبال ما بسیار حائز اهمیت است و این فینالیست شدن تبعات مثبتی برای فوتبال ملی ما نیز خواهد داشت‌. نمی‌توان به این اتفاق فقط باشگاهی نگاه کرد و از نظر من فینالیست شدن پرسپولیس یک اتفاق ملی است‌. در کنار تمام این اتفاقات، تایید اساسنامه فوتبال را اتفاقی بزرگ برای تمام فوتبال می‌دانم که مطمئناً نوید روزهای روشن را می‌دهد.

عزیزی‌خادم با اشاره به نقش مهم فیفا در تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران خاطرنشان کرد: همکاری فیفا در تسهیل راه ما برای تایید اساسنامه و همچنین نقشه راه برای برگزاری انتخابات بسیار مهم بود. هرچند هنوز موارد اصلاحی هم در اساسنامه وجود دارد که فیفا برای آن یک سال زمان داده و همانطور که آقای کفاشیان و سایر عزیزان گفته‌اند، در این یک سال فرصت کافی وجود خواهد داشت.

عضو پیشین هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال که زمزمه حضورش در انتخابات پیش‌روی این فدراسیون شنیده می‌شود گفت: در حال حاضر فوتبال بیش از هر چیزی به منابع پایدار نیاز دارد. منابعی که بتوان هم بدهی‌های انباشته شده را پرداخت و هم بتوان کسری بودجه را جبران کرد. از سویی فدراسیون آینده برای حرکت به سمت مدیریت مدرن و چشم‌اندازهای راهبردی، نیاز به این منابع خواهد داشت. ما نیاز به یک "دیدمان استراتژیک" تازه داریم و برای اجرای "گفتمان مدرن" باید یک تیم مدیریتی منسجم، دانش محور و فداکار داشته باشیم که مسلماً با چنین تیم مدیریتی، این اتفاقات شدنی است.

عزیزی‌خادم با تاکید بر واژه مدرن، پس از طرح مدیریت مدرن و گفتمان مدرن فوتبال را نیازمند داشتن استراتژی مدرن دانست و گفت: نیاز داریم که افق فکری بالا داشته باشیم که بسیار حائز اهمیت است. باید نگاه‌مان را جهانی کنیم و حالا که جام جهانی پیش‌رو در منطقه ما برگزار می‌شود، بتوانیم از این فرصت برای پیشرفت فوتبال‌مان استفاده کرده و با صعود به جام جهانی نیز برنامه ریزی مبسوطی در این زمینه داشته باشیم. باید بتوانیم با کمک نهادهای رسمی کشور، مجمع فدراسیون فوتبال و رسانه‌ها به یک مدیریت منسجم برسیم، چون بلافاصله پس از انتخابات، مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 را پیش‌رو داریم و برای حفظ فوتبال‌مان در سطوح بالا، نیاز به حضور در این رقابت‌ها خواهیم داشت. در کنار این مسائل، فدراسیون باید استقلال خود را حفظ کند که خوشبختانه اساسنامه جدید به این مسئله کمک شایانی خواهد کرد.

رئیس پیشین هیئت مدیره دو باشگاه خودروساز ایران (پیکان و سایپا) زیر سوال رفتن استقلال فدراسیون فوتبال را از آسیب‌های جدی فدراسیون دانست و تصریح کرد: باید با بهینه کردن کارها، شفاف‌سازی و سالم‌سازی فوتبال به حفظ استقلال فدراسیون فوتبال کمک کرد و باعث ارتقا و توسعه فوتبال کشور شد. اتفاقاتی که در یک سال اخیر برای فوتبال کشور رخ داده، بسیار حائز اهمیت است که باید از این فضای به وجود آمده، نهایت استفاده را برد.

عزیزی‌خادم ادامه داد: باید امیدمان را از بیم‌ها و نگرانی‌ها بیشتر کنیم و برای بالاتر رفتن امید، باید برنامه محور عمل کرد. گذر از وضع موجود نیاز به برنامه‌ای جامع دارد و در همین راستا باید هنجارسازی مالی و اقتصادی داشته باشیم. مهم‌ترین متغیر در مدیریت امروز، اقتصاد است که برای رسیدن به اقتصاد نوین نیز باید الگوهای تامین مالی داشته باشیم. استفاده از افراد با کیفیت و با دانش، محرک بسیار خوبی برای ایجاد چنین فضایی خواهد بود.

وی با تقدیر از تلاش‌های یک سال اخیر در فدراسیون فوتبال عنوان کرد: علیرغم اینکه فدراسیون فوتبال در یک سال اخیر با سرپرست اداره شده و همین واژه سرپرست 50 درصد تمرکز شما را برای اداره یک فدراسیون می‌گیرد، اما با تمام فراز و نشیب‌ها، لیگ و جام حذفی به خوبی انجام شد و مهم‌ترین اتفاق هم اساسنامه بود که با تمام سختی‌ها تاییدیه فیفا را دریافت کرد. برای تمام این اتفاقات باید به تیم مدیریتی فدراسیون فوتبال خسته نباشید گفت و از آنها تشکر کرد.

عضو پیشین هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال گفت: اگر عزمی جدی وجود داشته باشد، انتخابات فدراسیون فوتبال نیز به خوبی برگزار خواهد شد و اتفاقاتی رقم می‌خورد که منافع فوتبال تقویت شود. چاره‌ای نیست جز اینکه برای نجات فوتبال کشور همه با عمل، قلم، فکر و صبر خود فضایی را ایجاد کنیم که پس از انتخابات فصلی نوین و تاریخی را پیش‌رو خواهیم داشت. می‌توان نواقص را برطرف کرد و با وجود اینکه در مسیر جام جهانی شرایط خطرناکی داریم و روی لبه تیغ راه می‌رویم، اما می‌توان با یک ساختارسازی و استفاده از نیروهای با کیفیت کار را پیش ببریم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.