دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

دو سال پس از گم شدن در فوتبال اروپا

مأموریت دوگانه «علی بیرو»

مأموریت دوگانه «علی بیرو»
وصال روحانی
وصال روحانی

به گزارش ایران ورزشی؛ دو سال بعد از گم شدن علیرضا بیرانوند در پیچ و تاب‌های لیگ فوتبال بلژیک و پرتغال، همه در انتظار سر برآوردن مجدد او در لیگ ایران هستند اما باید پرسید خود وی تا چه میزان آماده این بازیابی است. دروازه‌بانی که قبل از ترک پرسپولیس کم‌رقیب و سنگربان شماره یک تیم ملی هم بود، آنقدر در آنتورپ بلژیک و سپس بواویشتای پرتغال روی نیمکت نشست که بخش عظیمی از اعتماد به نفس و قسمتی از مهارت‌های فنی و فیزیکی‌اش را هم از دست داد و تا آنجا نزول کرد که حتی امیر عابدزاده، سنگربان پونفرادینای اسپانیا که به وضوح از علی بیرو دروازه‌بان ضعیف‌تری است، گوی سبقت را از او در محاسبات ملی هم ربود و در حالی سنگربان ثابت و جانشین بیرانوند درون دروازه یوزها شد که هر چشم غیرمسلح و هر فرد غیر متخصصی در فوتبال هم می‌توانست ببیند و بفهمد که وی نه تنها از بیرانوند قوی‌تر نیست، بلکه درجات کاملاً پایین‌تری از وی دارد.

 

در جست‌وجوی همان «دژ» استوار
نتیجه نهایی این اتفاقات و صعودهای احتمالی و احیای محتمل چند سنگربان نزول کرده ایرانی و بخصوص علیرضا بیرانوند نه تنها قدرت گرفتن مجدد قرمزها بلکه حضور قوی‌تر و موفق‌تر ملی‌پوشان در آوردگاه قطر و تبدیل شدن خط دفاعی تیم ملی ایران به همان دژ توانمندی است که پایه‌های حضوری آبرومندانه را برای کشورمان در جام جهانی قبلی گذاشت و علی بیرو براساس شهرت و اعتبار و البته توانایی و صلاحیتش موظف است که مهم‌ترین نقش را در این مأموریت دوگانه (احیای خودش و تقویت پرسپولیس و تیم ملی) ایفا کند.

فصلی که همه نزول کردند
بجز حسین حسینی
با این مقدمات، حالا که این دروازه‌بان لرستانی از نو پرسپولیسی شده، باید پرسید وی تا چه حد مهیای یک بازیابی سریع است و چقدر طول می‌کشد مجدداً به همان دروازه‌بان توانایی تبدیل شود که پیش از کوچ نافرجامش به اروپا بود. پاسخ این سؤال بعداً مشخص می‌شود اما در این نکته شکی نیست که اگر سیدحسین حسینی را مستثنی کنیم، تقریباً تمام دروازه‌بانان مطرح ایران در فصل گذشته نزول شگرفی داشتند؛ رشید مظاهری در کش و قوس انتقال‌های پایان‌ناپذیرش از این تیم به آن تیم یا مطرح کردن مکرر شایعات مرتبط با آن، در سپاهان خلع اعتبار کامل شد. سید پیام نیازمند که در همین تیم اصفهانی چهره شده بود، در لیگ پرتغال گل بد پشت گل بد خورد. حامد لک هر چه اعتبار در لیگ برتر بیستم برای خود اندوخته بود، در لیگ بیست و یکم بر باد داد و حتی محمدرضا اخباری و علیرضا حقیقی که بهتر از بقیه ظاهر شدند، هیچ‌کس را قانع نکردند که می‌توانند دروازه‌بان اول تیم ملی باشند و واقعاً هم در این سطح نشان ندادند. حقیقی در نساجی خوب کار کرد اما از دوران اوج او که در سال‌های 2013 تا 2016 بود، مدت زیادی گذشته است و اخباری حتی در روزهای خوب تراکتوری‌اش فاقد اقتداری نشان داده که سال‌ها در بازی بیرانوند دیده بودیم و مظاهری در سال‌های اوجش و به واقع تا همین سه سال پیش نمایشگر آن بود.

حامد لک هر چه اعتبار در لیگ برتر بیستم برای خود اندوخته بود، در لیگ بیست و یکم بر باد داد و حتی محمدرضا اخباری و علیرضا حقیقی که بهتر از بقیه ظاهر شدند، هیچ‌کس را قانع نکردند که می‌توانند دروازه‌بان اول تیم ملی باشند و واقعاً هم در این سطح نشان ندادند

معادلات تازه‌ای که در راه است
به این ترتیب همان‌قدر که روند قانع شدن سران پرسپولیس از فرم کنونی علی بیرو و میزان پیشرفت او الزامی و نشانگر جایگاه اوست، برای دراگان اسکوچیچ و همکارانش در تیم ملی نیز وضعیت روحی و فیزیکی این سنگربان پس از رجعتش به جمع سرخ‌های تهرانی اهمیت دارد. 10 هفته نخست از لیگ بیست و دوم که از 20 مرداد به راه می‌افتد، نشان نمی‌دهد بیرو چه کاره است و تا چه حد بر یادگارهای روحی بد ایام لژیونر بودنش فائق آمده و چقدر می‌تواند در مدت کمتر از پنج ماهی که تا شروع جام جهانی بیست و دوم در قطر باقی مانده، به همان بیرانوندی که می‌شناسیم تبدیل شود.
تا چنان زمانی، حسین حسینی که از دلایل اصلی قهرمانی یکطرفه آبی‌های تهرانی در لیگ بیست و یکم بود، می‌تواند مطرح‌ترین و اولین گزینه برای دفاع از دروازه تیم ملی در دیدارهای تدارکاتی شهریور و مهرماه باشد و حتی در جام جهانی هم مورد استفاده قرار گیرد اما تا آن زمان اتفاقات زیاد و متنوع و تازه‌ای روی خواهد داد که هر یک از آنها می‌توانند معادلاتی را که برشمردیم، تغییر بدهند و علی بیرانوند و هر مدعی دیگری را در شرایطی قرار بدهد که کاملاً متفاوت با امروز است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.