جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱

مقانلو نیامده می‌رود

تکواندو و بحران به جا مانده از مدیریت 27 ساله

تکواندو و بحران به جا مانده از مدیریت 27 ساله
محسن وظیفه
محسن وظیفه

ایران ورزشی - چند روزی از بازگشت تیم ملی تکواندو از کره‌جنوبی می‌گذرد اما همچنان نتایج این تیم بر سر زبان‌ها افتاده و حالا همه منتظر هستند ببینند هادی ساعی برای این تیم چه تصمیمی می‌گیرد. شاید فدراسیون تکواندو بخواهد همانند مدیریت قبلی پشت مدال بانوان که برای اولین بار قهرمان آسیا شدند، پنهان شود اما واقعیت این است که تیم ملی تکواندوی مردان بدترین نتیجه تاریخ را در قهرمانی آسیا کسب کرده و با هیچ ترفندی نمی‌توان از این ناکامی بزرگ عبور کرد. مهم‌تر از این ناکامی نگرانی‌هایی است که برای آینده این تیم به وجود آمده و همه از هم سؤال می‌کنند که با این تیمی که در قهرمانی آسیا به مدال طلا نرسیده چطور می‌توان به المپیک پاریس دل بست.
تیم ملی تکواندو در دو بخش الف و ب به کره‌جنوبی اعزام شده بود که تیم الف در قهرمانی آسیا و تیم ب هم در مسابقات آزاد کره‌جنوبی شرکت کرد؛ به این ترتیب تکواندوی ایران با توجه به حضور همزمان برخی از تکواندوکاران در هر دو تیم، 21 شانس کسب مدال داشت اما فقط یک مدال طلا به دست آورد که آن ‌هم در مسابقات آزاد کره‌جنوبی بود و در قهرمانی آسیا بدون طلا ماند تا بدترین نتیجه تاریخ را ثبت کند.
بدون شک مسئولیت اصلی نتایج تیم ملی تکواندو همچنان متوجه محمد پولادگر است که 27 سال بر این فدراسیون ریاست کرد. اگر چه او از 18 دی 1400 به صندلی معاونت وزارت ورزش تکیه زده اما تا ابد این سؤال را به دوش دارد که در آن 27 سال با تکواندوی ایران چه کرده که حالا این تیم نه سرمربی قدرتمندی دارد که هدایت تیم را به او بسپارند و نه ستاره‌ای دارد که به توان او اتکا کند.
هادی ساعی بعد از انتخابش به‌عنوان رئیس فدراسیون تکواندو تنها کاری که توانست انجام دهد، انتخاب سرمربیان تیم ملی بود که صد البته به آنها هم ایراد زیادی وارد بود و شاید حالا بعد از این مسابقات باز هم مجبور به ایجاد تغییرات باشد. هادی ساعی بعد از راه‌انداختن یک کمیته فنی تصمیم به انتخاب بیژن مقانلو گرفت اما مشخص نشد روی کدام رزومه و کارنامه‌ای چنین تصمیمی گرفت. در کنار مقانلو اعلام شد محمدعلی بسحاق هم به‌عنوان سرمربی تیم ب انتخاب شده.
هر چند که بعد اعلام شد اصلاً تیم ملی الف و ب وجود ندارد و دو تیم ملی تشکیل شده با دو سرمربی جداگانه که عملکرد آنها در قهرمانی آسیا و مسابقات آزاد کره‌جنوبی مورد بررسی قرار بگیرد. اگر چنین چیزی واقعیت داشته باشد که دارد، حالا باید دید چگونه می‌خواهند از بین دو نتیجه مفتضحانه بهترین را انتخاب کنند؟ واقعیت این است که با توجه به عملکرد تکواندوکاران در قهرمانی آسیا و مسابقات آزاد کره‌جنوبی عملاً هیچ‌کدام به درد سرمربیگری تیم ملی نمی‌خورند و حالا احتمالاً هادی ساعی که 21 فروردین بیژن مقانلو را به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرده باید سریع‌ترین برکناری تاریخ را انجام بدهد.
این میراثی است که پولادگر برای تکواندوی ایران از خودش به جا گذاشته؛ این تیم نه تکواندوکار ستاره‌ای دارد و نه سرمربی درست و حسابی که بتواند به آن اتکا کند. این تیم بعد از سه المپیک لندن، ریو و توکیو که نتیجه بسیار ضعیفی را گرفته برای المپیک پاریس هم دورنمای خوبی ندارد. این تیم در بدترین شرایط خود تحویل هادی ساعی شده و باید دید ساعی این هنر را دارد که این تیم را در کمترین زمان ممکن برای المپیک پاریس آماده کند یا نه؟!
این چیزی که در قهرمانی آسیا از تیم تکواندو دیده شد حکایت از ناکامی بزرگ در المپیک پاریس دارد مگر اینکه هادی ساعی خیلی زود چاره کرده و یک تصمیم قطعی برای این تیم اتخاذ کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.