سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱

تاریخ مورد نظر سرمربی تیم ملی برای اردوی آینده

اسکوچیچ، بی‌خیال لژیونرها!

اسکوچیچ، بی‌خیال لژیونرها!
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

ایران ورزشی - با ‌وجود همه کشمکش‌هایی که درباره گزینه جانشینی اسکوچیچ به راه افتاده بود و البته همچنان ادامه دارد اما فدراسیون فوتبال دارد کار خود را با دراگان اسکوچیچ پیش می‌برد. او که به ایران برگشته بود، چند روز پیش دوباره راهی کرواسی شد تا دو ماه دیگر که همزمان با فیفادی به ایران برگردد. پیش از رفتن هم برنامه اردوی بعدی‌اش برای تیم ملی را به فدراسیون فوتبال تحویل داده است.


با ‌وجود همه تأکیدهای میرشاد ماجدی، به همراهی اسکوچیچ با تیم ملی اما هنوز این سؤال جدی مطرح است در صورتی که انتخابات 8 شهریور، شخص دیگری را به‌عنوان رئیس فدراسیون معرفی کند، آیا باز هم می‌توان به ادامه حضور اسکوچیچ همین‌قدر مطمئن بود؟ آیا همین برنامه برای اردوی بعدی تیم ملی اجرا می‌شود؟ آیا اسکوچیچ اجرای برنامه خود را که بخشی از آن خارج از فیفادی و بدون حضور لژیونرهاست به چشم می‌بیند؟
اسکوچیچ اما به رغم همه خبرهایی که به گوش می‌رسد و جلسه‌ نه چندان امیدوارکننده‌ای که با میرشاد ماجدی داشته، کماکان سعی دارد با  انگیزه به کارش ادامه دهد و حتی یک قدم  پا پس نکشد.  برای اینکه بهانه‌ای به دست کسی ندهد، برنامه‌اش برای اردوی بعدی تیم ملی را هم از همین حالا به فدراسیون فوتبال داده است.
مطابق برنامه‌ای که اسکوچیچ به فدراسیون فوتبال داده است، تأکید دارد که شاگردانش با شرایط مناسب‌تری در اردوی بعدی شرکت کنند و به همین دلیل مقرر کرده ملی‌پوشان کشورمان از تاریخ 20 شهریور تا 5 مهر در اردو حاضر شوند. نکته قابل توجه اما اینجاست که زمان فیفادی ماه سپتامبر از 28 شهریور ماه آغاز می‌شود و بازیکنان لژیونر طبق قانون از آن تاریخ می‌توانند در اردوی تیم ملی شرکت کنند.
شروع اردوی تیم ملی، 8 روز پیش از شروع فیفادی، نشان از این دارد که اسکوچیچ به جز چند لژیونر سطح بالای تیم، می‌خواهد برای بیشتر پست‌ها از بازیکنان شاغل در لیگ ایران استفاده کند. البته تصمیم اسکوچیچ برای برگزاری اردو بدون حضور لژیونرهایی مثل سردار آزمون، مهدی طارمی، علیرضا جهانبخش، احسان حاج‌صفی یا شجاع خلیل‌زاده و محمدحسین کنعانی‌زادگان دلیل دیگری هم دارد و آن نمی‌تواند بی‌ارتباط با اتفاقاتی باشد که در اردوی قطر افتاده بود.
در همان اردوی قطر که با حضور بازیکنان جوان و لژیونرهای قدیمی برگزار شد، لژیونرها خود را از بازیکنان جوان‌تر جدا کرده بودند و جز چند دور که همراه بازیکنان جوان‌تر دور زمین می‌دویدند، در سایر دقایق تمرین، خودشان با هم تمرین می‌کردند.
آنها نه به حرف اسکوچیچ برای شرکت در تمرینات گروهی توجهی می‌کردند و نه کاری از دست دستیاران اسکو ساخته بود. خیلی‌ها معتقد بودند که جای خالی کریم باقری هم در این جریان بی‌تأثیر نبود  تا با فریادی بازیکنان را در کنار یکدیگر جمع کند. وحید هاشمیان هم که می‌دید بازیکنان به حرف اسکوچیچ توجهی ندارند،  ترجیح می‌داد در این ماجرا ورود نکند.
همه اینها در کنار خبرهایی که نام برخی لژیونرها مثل طارمی را پشت نزدیکی کی‌روش به نیمکت تیم ملی معرفی می‌کردند، به خودی خود بهانه‌های کافی را به اسکوچیچ می‌دهد که خیلی اصرار به حضور آنها نداشته باشد.
با این تصویر از تیم ملی انگار حالا بیشتر از قبل می‌توان شکافی را دید که در تیم ملی فوتبال ایران بین لژیونرها و سایر بازیکنان ایجاد شده است.
اسکوچیچ که تجربه اردوی قطر را داشته، تصمیم گرفته این بار لااقل بازیکنان داخلی را زودتر از فیفادی در اختیار داشته باشد. البته اینکه خیال اسکوچیچ بابت توانایی لژیونرهای تأثیرگذارش راحت است هم در این تصمیم بی‌تأثیر نیست. آنها تحت تمرینات تیم‌های اروپایی به شکل هماهنگی در سطح استانداردی از آمادگی هستند و در هر صورت کار خود را در تیم ملی به نحو احسن انجام می‌دهند.  فقط می‌ماند هماهنگی آنها با سایر بازیکنان تیم که آن هم از 20 شهریور تا 5 مهرماه تأمین می‌شود.
اسکوچیچ چاره‌ای ندارد جز اینکه رابطه‌اش با آنها را در حالت متعادلی حفظ کند و تا زمانی که روی نیمکت تیم ملی نشسته است، از همراهی آنها بهره‌مند باشد.
اگر بخواهد اصطکاکش با لژیونرها را افزایش دهد، در صورت ادامه همکاری با تیم ملی در ماه‌های آینده، بدون شک با مشکلات متعددی رو به رو خواهد شد و به نظر می‌رسد این تصمیم اسکوچیچ در جهت برقراری همین آرامش است.

شانس صعود ایران از نظر روس‌ها
سایت sport24 روسیه در گزارشی به وضعیت تیم‌های گروه دوم تیم‌های حاضر در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر پرداخت: «تیم ایران چند بازیکن آشنا برای هواداران فوتبال روسیه دارد. آزمون با زدن ۱۰ گل در ۱۴ بازی، بهترین گلزن تیمش در مسابقات انتخابی جام جهانی شد اما بعید است که بتواند به تیم ایران در جام جهانی کمک کند. ایرانی‌ها در سه دوره از چهار دوره قبلی جام جهانی حضور داشته‌اند و هرگز از مرحله گروهی صعود نکرده‌اند. بعید است این وضعیت تغییر کند.»

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.