دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

پژمان برای استقلال سید جلال بود

نقدی بر یک تصمیم عجیب

نقدی بر یک تصمیم عجیب
حمیدرضا عرب
حمیدرضا عرب

به گزارش ایران ورزشی؛ منتظری بعد از خروج عجیب و پرحرف از باشگاه استقلال به لیگ ستارگان قطر پیوست و در سکوت مشغول ادامه فعالیت حرفه‌ای شد در حالی که اگر مدیران وقت باشگاه استقلال درباره این بازیکن آینده‌نگری بیشتری از خود به خرج می‌دادند چه بسا منتظری بعد از پایان فصل بیست و یکم می‌توانست با جام قهرمانی از دنیای فوتبال و باشگاه استقلال خداحافظی کند. هیچ بعید نبود که ادامه حضور این مدافع کلاسیک در استقلال منجر به دستیابی زودتر به جام قهرمانی هم بشود، کما اینکه در آمار دفاعی استقلال در فصل آخر حضور منتظری با مربیگری وینفرد شفر، استقلال کمترین گل خورده را در آن فصل به‌نام خود ثبت کرد که این آمار آمادگی و اثرگذاری منتظری را به اثبات می‌رساند.

این روزها صحبت از سیدجلال حسینی و سال‌های طولانی حضورش درسطح اول فوتبال ایران است. از قهرمانی‌هایش که او را تبدیل به پرافتخارترین بازیکن لیگ برتر کرده است.
مدافع پرسپولیس در حالی به این جایگاه رسیده که شاید اگر در سال‌های اخیر عرصه بر او تنگ می‌شد او نیز پیش از آنکه به سن چهل سالگی برسد، با این باشگاه وداع می‌کرد اما ایجاد بستر مناسب برای تداوم حضور این مدافع باتجربه حتی در روزهایی که به لحاظ فنی افت فاحشی داشت، موجب شد او با قطاری از جام‌ها و افتخارات با این باشگاه خداحافظی کند.
درواقع تنها سیدجلال نبود که از این حضور طولانی منتفع شد، بلکه باشگاه پرسپولیس نیز در ماجرای حفظ چنین سرمایه‌ای نمره قبولی گرفت و توانست این بازیکن را در سال‌های طولانی حفظ و به همگان ثابت کند که برای سرمایه‌های خود ارزش و اهمیت بسیاری قائل است.
در باشگاه استقلال اما این فرایند به شکل ایده‌آلی پیش نرفته و در سال‌های اخیر بارها دیده‌ایم که بازیکنان باتجربه در فضای نامناسبی از این باشگاه کنار گذاشته شده‌اند و بی‌آنکه سابقه و موفقیت‌های آنها مورد توجه قرار بگیرد با سمپاشی‌هایی که گاه از سوی خودی‌ها سازماندهی شده، به سادگی سرمایه‌هایی از این دست از این باشگاه رفته‌اند.
یکی از نمونه‌های قابل بحث در باشگاه استقلال پژمان منتظری است که همچنان در لیگ قطر مشتری دارد و مشغول بازی
است!
منتظری بعد از خروج عجیب و پرحرف از باشگاه استقلال به لیگ ستارگان قطر پیوست و در سکوت مشغول ادامه فعالیت حرفه‌ای شد در حالی که اگر مدیران وقت باشگاه استقلال درباره این بازیکن آینده‌نگری بیشتری از خود به خرج می‌دادند چه بسا منتظری بعد از پایان فصل بیست و یکم می‌توانست با جام قهرمانی از دنیای فوتبال و باشگاه استقلال خداحافظی کند.
هیچ بعید نبود که ادامه حضور این مدافع کلاسیک در استقلال منجر به دستیابی زودتر به جام قهرمانی هم بشود، کما اینکه در آمار دفاعی استقلال در فصل آخر حضور منتظری با مربیگری وینفرد شفر، استقلال کمترین گل خورده را در آن فصل به‌نام خود ثبت کرد که این آمار آمادگی و اثرگذاری منتظری را به اثبات می‌رساند.
به واقع منتظری زمانی از استقلال کنار گذاشته شد که همچنان می‌توانست به‌عنوان عنصری باتجربه در خط دفاع استقلال ایفای نقش کند اما افرادی که در پس پرده باشگاه استقلال در آن ایام اثرگذار بودند موجبات حذف این بازیکن را به دلایل نامعلوم فراهم آوردند و آن‌قدر فضا علیه این مدافع خوش‌اخلاق پیش رفت که او با انتشار یک مصاحبه آتشین که اختصاص به پشت پرده‌های استقلال داشت، از این باشگاه رفت و حتی در سال‌های بعد از جدایی هرگاه با پیشنهاد بازگشت مواجه شد، راضی به انجام این کار نشد و بازی در لیگ یک فوتبال قطر را به بازی در استقلال ترجیح داد.
جدایی منتظری از استقلال نه تنها در آن برهه هیچ فایده‌ای برای استقلال نداشت بلکه آسیب‌هایی به خط دفاع نیز وارد کرد و از آن مهم‌تر در کارنامه مدیریتی این باشگاه تصمیم به کنارگذاشتن منتظری به‌عنوان یک تصمیم اشتباه برای همیشه به ثبت رسید تا این باشگاه مردمی از چنین بازیکن بااستعدادی محروم شود و در فرایند اسطوره‌سازی و حفظ سرمایه‌های خود نمره مردودی بگیرد.
شاید اگر پیرامون باشگاه استقلال بخوبی مدیریت می‌شد و افرادی در رأس تصمیم‌گیری قرار می‌گرفتند که درک عمیق‌تری از بطن فوتبال داشتند امروز نیز به موازات خداحافظی سیدجلال حسینی از باشگاه پرسپولیس شاهد وداع باشکوه یک استقلالی تمام عیار با کوله‌باری از تجربه و جام‌های متعدد از دنیای فوتبال هم بودیم و پژمان منتظری را به‌عنوان یکی از چهره‌های اثرگذار‌تر در فوتبال ایران در کتاب تاریخ باشگاه استقلال به ثبت می‌رساندیم. هرچند که منتظری پیش از جدایی جام‌های متعددی در لیگ برتر برد و دو بار با تیم ملی ایران در جام جهانی فوتبال به میدان رفت اما تداوم حضورش در استقلال بی‌شک می‌توانست کارنامه‌اش را در فوتبال ایران پرزرق و برق‌تر و پربارتر کند.
آنچه مسلم است مدیران کنونی باشگاه استقلال باید از آنچه برای این دست بازیکنان در تاریخ باشگاه استقلال رقم خورده درس بگیرند و در آینده اجازه ندهند که سرمایه‌هایی از این دست به سادگی بسوزند و به خاطر اختلاف‌های شخصی به سادگی از این باشگاه حذف شوند.
در تیم کنونی بسیاری از بازیکنان هستند که قابلیت تبدیل شدن به بازیکنانی ماندگار  را   در باشگاه استقلال دارند به شرط آنکه در روزهای افول مورد هجمه انتقادهای  ناجوانمردانه قرار نگیرند و برخی افراد که در پس  پرده  برای استقلال تصمیم سازی می‌کنند آن‌ها را بی جهت از دایره تیم دور نکنند.
در واقع باشگاه استقلال به یک کمیته فنی همیشگی نیاز دارد که آن‌ها درباره بودن یا نبودن بازیکنان و حتی مربیان تصمیم بگیرند نه افرادی که سررشته‌ایاز فنون فوتبال ندارند و  مسائل دیگر را  لحاظ می‌کنند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.