دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

ورزشگاه آزادی استحکام ندارد

بهروان: تعلیق هستیم اما چند تیم نباید در لیگ برتر باشند

بهروان: تعلیق هستیم اما چند تیم نباید در لیگ برتر باشند
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

هر سال به تعداد ورزشگاه‌هایی که فرسوده و غیراستاندارد می‌شوند و براساس آیین‌نامه حرفه‌ای امکان برگزاری مسابقات در آنها فراهم نیست، اضافه می‌شود. این اتفاق گرچه به خودی خود گام مثبتی برای اصلاح ورزشگاه‌های غیراستاندارد به حساب می‌آید اما نشان از نتیجه تأسف‌بار بی‌توجهی طولانی مدت مراکز نگهداری از اماکن ورزشی استان‌ها دارد که حالا تیم‌ها را از شهرها و هواداران‌شان دور کرده است!

به گزارش ایران ورزشی؛ تصور کنید ملوان انزلی را در جایی جز ورزشگاه سیروس قایقران و دور از هوادارانی که سکوهای این ورزشگاه را پر کرده‌اند. یا هواداران تراکتور، دور از یادگار امام. همه اینها تبعات بی‌توجهی مداوم فوتبال ما به اصلی‌ترین مورد آیین‌نامه حرفه‌ای‌سازی است و در یک کلام نشان از این دارد که ما از مهم‌ترین شرط حرفه‌ای بودن چقدر دوریم!
سهیل مهدی، بازدیدش از ورزشگاه‌های تیم‌های فوتبال را چند وقتی است که شروع کرده و با ارزیابی‌هایی که انجام داده در نهایت اعلام کرده است که برای فصل جدید و تا زمانی که نواقص مطرح شده برطرف نشود، در ورزشگاه‌های شهید وطنی قائمشهر، سیروس قایقران انزلی، یادگار امام تبریز، تختی آبادان و شهید باهنر کرمان مسابقه‌ای برگزار نخواهد شد.
غلامرضا بهروان، رئیس هیأت فوتبال مازندران که پیش از تعلیق فعالیت کمیته‌های صدور مجوز حرفه‌ای، عضو این کمیته هم بود، حالا درباره این اتفاق به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «این اتفاق نشان می‌دهد که ما برنامه بلند‌مدتی در فوتبال نداریم. این استادیوم‌ها که 20 روز یا یک ماه پیش به یکباره خراب نشده‌اند! متأسفانه مدیرانی که مسئولیت بازسازی این ورزشگاه‌ها را برعهده داشته‌اند، اینقدر تعلل می‌کنند تا تحت فشار بتوانند اعتباراتی برای این کار دریافت کنند و البته از این مورد هم نباید گذشت که معمولاً مدیران ما تا وقتی تحت فشار نباشند، اقدامی انجام نمی‌دهند. به طور مثال من می‌دانم که بحث مشکلات ورزشگاه یادگار امام از اسفندماه مطرح شده بود و مسئولان می‌توانستند از همان زمان شروع به رفع نواقص کنند.»
چرا ورزشگاه وطنی هنوز برای بهره‌برداری آماده نشده است؟ بهروان توضیح می‌دهد: «گفته‌اند تا هفته دوم یا سوم لیگ آماده می‌شود. چمن‌ها سبز شده اما براساس اطلاعی که من دارم باید 6 بار تراش بخورد و بعد مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. تا شروع لیگ 36، 37 روز باقی مانده و برای هر تراش حدوداً 4، 5 روز زمان نیاز است. اما ورزشگاه وطنی طبق بازدیدی که سهیل مهدی داشت، در زمینه‌هایی مثل نور هم نیاز به اعمال اصلاحاتی دارد که باید انجام شود.»
او درباره اینکه با این وضعیت، چطور باشگاه‌ها مجوز حضور در لیگ حرفه‌ای داخلی را کسب می‌کنند، می‌گوید: «مجوز ملی را همه باشگاه‌ها گرفته‌اند اما من می‌دانم که سال پیش 7 باشگاه بودند که حتی مدارک‌شان را هم برای کسب مجوز آپلود نکردند و گفتند ما مجوز نمی‌خواهیم! سال گذشته ما به‌عنوان اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای قصد داشتیم جلوی حضور برخی تیم‌ها در مسابقات لیگ برتر را بگیریم اما فعالیت‌های این کمیته تعلیق شد و نشد این اتفاق بیفتد. الان هم کاری در این زمینه نمی‌شود کرد اما خود باشگاه‌ها باید به فکر باشند. از میلیاردها تومانی که هزینه می‌کنند اگر هر سال 50 میلیارد تومان را صرف خرید زمین و ساخت ورزشگاه‌ اختصاصی کنند، اتفاقات خوبی می‌افتد. باور کنید از همین امسال شروع کنند، 5 سال دیگر صاحب ورزشگاه هستند.»
بهروان به شرایط نامناسب ورزشگاه آزادی هم اشاره می‌کند: «ورزشگاه آزادی اصلاً شرایط خوبی ندارد و بحث عدم استحکام این ورزشگاه مطرح است. همه دیوارها و سقف این ورزشگاه آب می‌دهد و سکوها وضعیت نامساعدی دارد. باید چه کار کرد؟ باید باشگاه‌ها شروع به ساخت ورزشگاه کنند و ما حداقل در اطراف تهران چند ورزشگاه 35 هزار نفری داشته باشیم. ورزشگاه کاربردی بسازیم. نه اینکه ورزشگاه در همدان ساخته‌اند که در فصل سرد، درست در مسیر وزش باد است و نمی‌توان در آن بازی برگزار کرد! ورزشگاهی بسازیم که در همه فصل‌ها کاربرد داشته باشد.»

شروع پروسه رفع تعلیق کمیته‌ صدور مجوز حرفه‌ای
قرار است هوشنگ نصیرزاده، حمیرا اسدی، محمدرضا کسرایی، سهیل مهدی و جمشید نورشرق در قالب کمیته‌ای مسئولیت تکمیل مدارک و مذاکرات با AFC را برعهده داشته باشند تا به‌زودی کمیته صدور مجوز ایران رفع تعلیق شود. در صورت رفع تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، سرپرست فدراسیون فوتبال باید اعضای جدید این کمیته را انتخاب و به AFC معرفی کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.