شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹

سهم ورزش در بودجه 1400 چقدر خواهد بود؟

فرامرزیان: بودجه پیشنهادی‌مان را ارائه دادیم

فرامرزیان: بودجه پیشنهادی‌مان را ارائه دادیم
بهناز میرمطهریان
بهناز میرمطهریان

در لایحه بودجه 1400، مثل سال گذشته با کمتر از نیمی از رقم پیشنهادی برای بودجه تخصیص یافته به ورزش موافقت می‌شود؟ یا شاهد جایگاه بالاتر ورزش نزد هیأت دولت خواهیم بود؟

ورزش ایران در سال 1400، سال بسیار حساسی را پیش رو دارد. بعد از تعویق یکساله المپیک توکیو، حالا سال 1400 برای ورزش ایران سال المپیک است و بسیاری از فدراسیون‌های مدال‌آور ورزشی برای آماده‌سازی بازیکنان و برنامه‌ریزی برای آن‌ها نیاز به بودجه و حمایت مضاعفی دارند.

موضوع افزایش 3 برابری بودجه ورزش در سال 1400 البته موضوعی بود که از مدت‌ها پیش از سوی ژاله فرامرزیان معاون مالی و منابع انسانی وزارت ورزش مطرح شده بود. او در مهرماه سال جاری در نشستی که با محمدباقر نوبخت، معاون رییس جمهور داشت، پیشنهاد افزایش سه برابری بودجه ورزش در سال 1400 را مطرح کرد و گفت: « سال گذشته پیشنهاد ما برای بودجه وزارت ورزش 900 میلیارد بود اما حدود 400 میلیارد تومان به تصویب رسید. سال گذشته 85 درصد تخصیص‌ها را جذب کردیم. با تمام ملاحظاتی که بود اما در سال 98 حدود 82 میلیارد برای پاداش قهرمانان در مسابقات آسیایی اندونزی هزینه کردیم. خواهش می‌کنم تخصیص 100 درصدی را به ما بدهید.  بودجه سال 1400 حتما باید 3 برابر شود . ما سال گذشته 8 درصد اعتبارات و در ردیف اصلی 11 درصد گرفتیم. با این وضعیت نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. امسال تنها سالی است که کسی درآمد ندارد و در نتیجه نمی‌توان درست مدیریت کرد.»

این روزها که لایحه بودجه سال 1400 در جلسات هیأت دولت در حال بررسی است اما باید دید آیا این افزایش بودجه برای ورزش لحاظ شده است و با توجه به تمام مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و تحریم‌ها، چه بودجه‌ای در نهایت در این لایحه برای ورزش در نظر گرفته خواهد شد؟

فرامرزیان در همین رابطه به خبرنگار ایران ورزشی می‌گوید: «بدون شک ما نیاز داریم که بودجه ورزش در لایحه 1400 افزایش داشته باشد. ما پیشنهاد خود را درباره رقم بودجه به هیأت دولت ارائه داده‌ایم و این پیشنهاد در حال بررسی است. هنوز نمی‌دانیم که با آن موافقت می‌شود یا نه.» البته او از بیان رقم دقیق پیشنهادی از سوی وزارت ورزش امتناع می‌کند و ترجیح می‌دهد در زمان دیگری درباره این موضوع صحبت کند.

لایحه بودجه 1400 طی دو هفته آینده از سوی دولت به مجلس تقدیم می‌شود. احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی در این رابطه به ایران ورزشی می‌گوید: «البته با توجه به اینکه هنوز لایحه بودجه ارائه نشده است، نمی‌توان قضاوتی درباره آن داشت اما آنچه مسلم است اینکه قطعاً باید در بخش ورزش شاهد افزایش بودجه باشیم. ورزش کشور المپیک را پیش رو دارد و افزایش بودجه ورزش باید انجام و اعتبارات ویژه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شود.»

در کنار بحث المپیک و اهمیت تخصیص بودجه به رشته‌های ورزشی مدال‌آور، این سوال مطرح می‌شود که با همه کشمکش‌هایی که درباره ماهیت حقوقی فوتبال مطرح شده بود و بحث‌های مربوط به اساسنامه، آیا فدراسیون فوتبال می‌تواند انتظار داشته باشد که امسال هم بودجه‌ای از وزارت ورزش دریافت کند؟ قاضی‌زاده در پاسخ به این سوال می‌گوید: «هنوز که ماهیت فدراسیون فوتبال در اساسنامه تغییری نکرده است و این به این معنی نیست که نمی‌توانند کمکی از دولت دریافت کنند. به هرحال هیأت رییسه جدید فدراسیون فوتبال باید مشخص شود و با فیفا تعامل کنند. این اما به این معنی نیست که هیچ نوع کمکی به فدراسیون فوتبال نمی‌شود.»

ورزش کشور برای مشخص شدن موضع دولت درباره بودجه تخصیص یافته به آن، باید منتظر ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی بماند. آیا مثل سال گذشته با کمتر از نیمی از رقم پیشنهادی برای بودجه تخصیص یافته به ورزش موافقت می‌شود یا امسال شاهد جایگاه بالاتر ورزش نزد هیأت دولت خواهیم بود؟

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.